Undertegnede er positivt overrasket. I dag har vi bragt nyheden om et interview med Nintendos direktør, som lover at Nintendo vil finde nye veje i udviklingen istedet for at gøre det på den nemme måde. ENDELIG! I alt for mange år er opskriften på et successpil blevet udvandet og udgivet i for mange efterfølgere, der gerne har været overdraget til en anden og billigere udvikler med et forfærdeligt resultat til følge. Jeg tænkter glad tilbage på tiden i spilhistorien hvor gameplay og en god historie var i højsædet. Nu om dage har polygoner og storslået musik overtaget deres plads, men Nintendos udtalelser lover godt (hvis de holder dem) og det vil forhåbentligt få andre store spiludviklere op af de efterhånden alt for magelige direktørstole.
Og så til noget helt andet:
- Har du nogensinde haft en pige som du bare ikke kunne få fat i?
- Sony vil ikke have et stort knald i forbindelse med Hjemmet.
- Det er lang tid siden vi har haft et Bash-citat.


























Er det ikke blevet sagt mange gange før?
Forhåbentligt betyder det mere når det kommer fra direktøren af Nintendo…
haha, fandme et sjovt citat fra bash
Nintendo’s problem er ellers ikke at de er uopfindsome, men at de har nada spil den generale gamer gider at spille.
Ahh dejligt med lidt bash
Synes en af de bedste er:
http://www.bash.org/?99060
Det er bare en klassiker
Jeg forstår overhovedet ikke fyren i EBs nyhed.. Dét får han ingen fisse af
#0, bs… at have den bedste grafik har altid været i højsædet. Bare fordi teknologien var dårligere end den er i dag så har udviklere alle dage forsøgt at højne kvaliteten og komme foran deres konkurrenter.
Jeg mener ubestridt at tilbage i tiden var en god historie og et godt gameplay med til at fange en spiller mere end i dag og var også højere prioriteret.
I dag er spiludgiverne næsten rædselsslagne for at udgive noget der ikke allerede har vist sig som en succes.
#0, #8:
Sikke noget vås.
Det handler da bare om man ikke bare lige slynger et perfekt spil ud af ærmet.
Der bliver da udgivet masse til pc, og det meste af det fejler og kommer derfor aldrig videre.
Hvorfor pokker skulle en spiludgiver ikke hoppe efter et spil som ser ud til at blive en succes?
“Jeg tænkter glad tilbage på tiden i spilhistorien hvor gameplay og en god historie var i højsædet. Nu om dage har polygoner og storslået musik overtaget deres plads,”
Det kan jeg slet ikke forstå, specielt ikke kommentaren om gameplay. Det er da centralt og vil -altid- være i højsædet. God historie er da stadig i centrum i de spil hvor det er relevant(halflife,bioshock), (og ikke i dem hvor det -er- irrelevant(counterstrike etc.))
Hvad sker der lige, har du købt de forkerte spil eller hvad?
“I dag er spiludgiverne næsten rædselsslagne for at udgive noget der ikke allerede har vist sig som en succes.”
Det er altså også en fordrejning. Det er virksomheder, som måler hvordan de kan tjene penge. De kan tjene penge på f.eks. at lave halo 3, så derfor gør de det.
De er ikke rædselsslagne for at udgive nyt IP eller nye kreative spil, men fordi spillene er så pissedyre at lave, så vurderer de hver enkelt spil-ide -mange- gange før de sætter dem i produktion.
Det handler simpelthen bare om at det er pissesvært at lave et nyskabende fedt spil.
#9 Du komemr da ikek udne om at han har lidt ret i at de fleste spil idag bliver solt på fed grafik og lir og ikke selve historien og gameplayet..
Idag er det blevet så “almenligt” at alle vil ha vild grafik.. lavet de det vildeste gameplay spil med en fed historie og MEGA grimg grafik 5-6-10 år tilbage… jo jo det ville sikkert sælge ldit men ikke noget der ville være hvær at skrive om
#10:
Det er jeg ikke enig i. Men det er nok forskelligt hvad folk køber efter – Det er ihvertfald helt sikkert at -alle- spiludviklere gerne vil lave fedt gameplay. Hvorfor skulle de egentlig ville andet?
Er lige hjemkommet fra det svenske og finder en spiller jeg er dybt uenig i.
Er lidt overrasket over, at den gode breaker ikke ser igennem Nintendo’s pr-blitz på dette område.
Overskriften burde, efter min ydmyge mening være “endelig nogen som tør love noget nyt”. Nintendo er jo tvunget til at tænkte anderledes, da Wii i bund og grund er en last-gen maskine med en ny controller.
Nintendos interview i dag er ikke anderledes end hvad Microsoft & Sony også lover, dog med lidt andre virkemidler.
Jeg mangler stadig at se ét eneste Wii killer-game (zelda undtaget og så “killer” er det sgu heller ikke).
Men verden ville jo også være dybt kedelig hvis vi alle var enige
Ja man taler jo så meget om innovation i disse dage, man ser bare ikke meget af det efter min mening. Realisme er fedt nok, hvis det trækker en mere ind i spillet, men der er også andre virkemidler end bare det rent grafiske.
Om det blot er varm luft fra Nintendo’s side skal jeg ikke udtale mig om, men det ville da være rart hvis det ikke var tilfældet.
Nintendo er da allered meget originale.
Se bare på Nintendo DS f.eks.