Som mange sikkert ved, er Blizzcon 2010 i gang på andet døgn. Vi har desværre først kunne hellige os eventet fra og med i aften, men vi har allerede set nogle interessante Q&A-paneler, fra både World of Warcraft og StarCraft II. De tilgængelige adgange til Blizzcon har desværre været få, så undertegnede er alene på pinden. Om små 20 minutter går den kommende Diablo III Open Q&A i gang, der vil bestå af en times spørgsmål fra publikum. For at undgå at misse saftig info om Blizzard’s næste Diablo-titel, vil oplevelser fra eventet først blive beskrevet herefter (muligvis efter finalen i StarCraft II). Har du ikke selv en betalt adgang, kan du stadig følge med i kampe fra StarCraft II og World og Warcraft, via gratis streams, hvis links kan findes i toppen af Blizzcon’s hjemmeside

Opdatering: Jeg kan hurtigt fortælle, at Blizzard’s Jay Allen Brack har afsløret, at der kommer endnu en udvidelse til World of Warcraft. Han var desværre ikke mere specifik end det, men nu ved vi immervæk at spillet ikke stopper ved Cataclysm.

11 KOMMENTARER

  1. well #5 det er faktisk ret interessant, for til en af deres Q&A blev der spurgt til deres beta, og der var deres svar, at den ville komme ~6mdr før release.

    Derudover så er de færdig med at lave alle maps, mangler bare at få implementeret mobs, og quests.

    Og til sidst, så ved deres afslutning, blev det sagt at der var 1000 af gæsterne, som ville få en gave, i form af beta adgang.

    Så hvis man skal tage sin konspirations hat på, så er betaen lige om hjørnet, og en release mido 2011.

    Men dette er næppe sandt, så som blizzard ynder at sige: Det er færdig nå det er færdigt.

  2. Naturligvis stopper World of Warcraft ikke med Cataclysm. Blizzard udtalte allerede efter første års drift, at de havde game lore/story lines til at drive spillet frem i 20-25 år.

    World of Warcraft bliver naturligvis ved, sålænge der er spillere til at betale regningerne.

  3. Nej de har gjort nok ændret meget i Wow. tvivler på det går nogensteder. Men måske bliver det smidt over på en bedret motor, som de evt bygger mellem Wow’s nuværene også den nye.

    er ihvertfald helt vildt med det streaming der, det burde alle store spil have på steam. Fordi man skal jo ikke bruge alt data lige med det samme. Det er alså seriøst blæret at man kan spille efter ca 8min fra at have klikket på install.exe istedet for 2-2½+ timer. Som det alligevel tager selv på 20mbit.