G4 fortæller, at et par kæmpestore “udsmider-typer” dukkede op foran Infinity Wards kontorer, og de ville ikke oplyse, hvorfor de var der, da de blev konfronteret af de ansatte. Da to af cheferne samtidig var fraværende på kontoret, skabte situationen en del utryghed hos de ansatte. Jason West (CTO) og Vince Zampella var blevet kaldt til møde hos Activision, og her er de tilsyneladende blevet beskyldt for ulydighed og for at bryde kontraktlige forhold. Seneste nyt er, at Jason West blev fyret efter mødet. Han har opdateret sin LinkedIn-profil, hvor han skriver:
President/Game Director/CCO/CTO Infinity Ward
January 2001 – March 2010 (9 years 3 months)
Han har desuden skrevet en Facebook-opdatering, hvor han fortæller, at han er i gang med at drikke, og at han nu er arbejdsløs. Det er vel også en måde at håndtere situationen på. Der er i skrivende stund ingen officiel udmelding fra hverken Activision eller Infinity Ward. Tim Schafer fra Double Fine har tidligere haft lidt kontroverser med Activision over Brütal Legend, og han har kommenteret situationen på sin Twitter, hvor han kommentarer situationen:
Getting mad at Activision for this kind of thing is like getting mad at an ape for throwing feces. It’s just how the beast communicates.
Vi følger med i sagen og opdaterer, hvis der sker noget interessant.


























Hmm.. Interessant..
Nu har jeg læst alt hvad der er skrevet i sagen og jeg fatter stadig ikke hvad det drejer sig om. To bouncer-typer? Hvad foretog de sig? Er Activision ved at lave IW om til natklub?
Hvad har ham chefgutten lavet? Stjålet penge fra kassen? Snydt nogen? Eller er det Activision der er nogle røvhuller? (det lyder sandsynligt)
#2: Haha…nej, jeg tror, at de forhindrede folk i at komme ind på kontoret.
Jeg tror ikke, at der kan være nogen tvivl om, at Activision har gang i en magtdemonstration, men det er stadig ikke klart, hvad der har fået dem til at reagere så voldsomt.
Indtil videre har vi kun fået at vide, at det handler om “breaches of contract and insubordination by two senior employees at Infinity Ward.”.
#3,
Når jeg læser det der står der bare “Blah blah, yada yada blah blah”.
#4: Yeah, det er ikke særlig konkret, men der skal nok komme en officiel udmelding senere. Infinity Ward er så populære, at Activision bliver nødt til at forklare sig.
Selvom deres opførsel virker mærkelig, så må de jo selv føle, at den er berettiget, og vi skal nok få grunden at vide. De må sikkert ikke selv afsløre, hvad der ligger til grund for det (det må man i hvert fald ikke her i Danmark), men det skal nok komme frem.
hehe good old Tim Schaefer… fed kommentar.
BF:BC2 release day, monster PR stunt imo.
interessant nok
Håber da activision fyrer alle sammen… så de fyrede derefter kan fixe et nyt firma og skifte de slidte serier ud med nye kickass ips!
Denne side er meget informativ om sagen (hvis det altså er rigtigt)
http://www.bingegamer.net/2010/infinity-ward-has-not-received-royalties-for-modern-warfare-2/
Det korte og det lange er følgende: IW har en kontrakt med activision der udløber til oktober. West og Zampella forhandlede tilsyneladende med en ny udgiver, hvilket activision blev meget sure over. IW ejer COD og MW navnene (ekstremt værdifulde), så det her kan ses en forsøg at tvinge rettighedderne fra IW.