Heldigvis, kunne vi fristes til at sige. Lige så hurtigt som musikspillene bragende ind i vores bevidsthed, lige så hurtigt forsvandt de igen, da Activision nærmest egenhændigt mættede markedet med et hav af Guitar Hero-spil: ja, Harmonix’ Rock Band-serie skal heller ikke glemmes her. Kotaku har snakket med en kilde, der nu kan afsløre, at Activision faktisk havde Guitar Hero 7 under udvikling hos Vicarious Visions indtil engang i 2011, hvor de endelig trak stikket, da spillets udvikling åbenbart var en regulær katastrofe. En elendig og hundedyr seksstrenget guitar, kiksede 90’er hits og genbrugte sange var nok til at dræbe nogle ellers gode ideer med spændende sceneshows og flotte opsætninger af de forskellige musiknumre. Har du elsket at banke løs på plastikinstrumenterne, bør du læse den lange og ganske interessante artikel hos Kotaku. Denne gang er vi glade for, at Activision trådte ind og trak stikket. Musikspil står ikke højt på vores ønskeliste til jul.

Not a real guitar, or even full six-stringed. It had the classic Guitar Hero buttons on the neck with one extra new button, and six strings where the strum bar used to be. YAY! Now they have an extra button and five more strum bars! The strings were unresponsive and loose, and the guitars cost a fortune to make. No one could figure out a way to make it so your average Joe could buy one. – Anonym kilde til Kotaku

3 KOMMENTARER

  1. Rock Band er nok det spil, som jeg har brugt mest tid på igennem tiderne (måske bortset fra EverQuest).

    Desværre blev det for svært med de “rigtige” guitarer i forbindelse med Rock Band 3, hvor jeg købte den første af dem (den lille udgave) til små 1.000 kroner (den store/rigtige udgave var ikke udkommet i DK på det tidspunkt).

    Problemet med dem var, at “casual” delen helt forsvandt. Mikset mellem spil og virkelighed blev for lille.

    Selv spillede jeg næsten altid trommer, men vennerne elskede at spille guitar, og man kunne altså bare ikke tage deres 6-strenget guitar op og spille, som alle kunne med knap-udgaverne.

    Jeg tror, at det var den nye sværhedsgrad – mere end de høje priser, der ødelagde spillet for de fleste – inklusiv mig selv.

    Havde jeg spillet guitar, og ikke trommer, så havde jeg fortsat spillet Rock Band 3 i dag, helt sikkert. For idéen og måde Guitar Pro Mode fungerer på i Rock Band 3 var/er banebrydende. Det at man virkelig lærte accorder og at spille rigtigt (der var få ting, som ikke var muligt på de nye guitarer i forhold til rigtige), det var jo helt vildt. Men igen, kun hvis man havde tiden og lysten til virkelig at lære det.

    Men det krævede bare mere end lige at samle guitaren op for at spille Guitar Pro Mode.

    Desuden var det også latterligt, at man skulle betale ekstra for de, i forvejen, dyre numre, for at få Pro Mode til de enkelte nye numre.

  2. Good riddance!

    Har selv været enorm stor forbruger af både Guitar Hero, men især Rock Band, og elskede det højt.

    Nu er jeg dog sprunget på Rocksmith vognen, og som du siger Barne, er casual delen helt røget ligesom den gjorde i RB3’s Pro mode.

    Men for en nybegynder som mig har Rocksmith været fanTAstisk da man faktisk lærer at spille guitar. Der er nogen rigtig gode læringsmetoder samt en let og logisk tilgang som gør at man gider at blive ved med at prøve at naile det der forbandede riff som man har forsøgt at spille de første 150 gange.

    Dog kunne de have lært noget af både GH og RB i opbygningen af menuer da den i Rocksmith er lidt bøvlet.

    Men stadigvæk et fantastisk spil og ngoet som har gjort jeg har lært en masse base ting og teknikker som jeg ellers aldrig ville have stødt på med mindre jeg havde hyret en guitar lærer.