Der er mange måder at gribe tilføjelser til sit spil an. Der er den overdrevent pengegriske metode som vi ser med zombie-tilføjelserne til Call of Duty: Advanced Warfare, og så er der den knap så udbredte gratis-fordi-vi-kan-metode. Sidstnævnte løsning bliver i hvert fald tilfældet for CD Project Reds kommende The Witcher 3: Wild Hunt, som vil have hele 16 forskellige DLC-pakker, og uafhængigt af hvilken version af spillet man køber, så bliver disse altså løbende tilføjet uden at der skal punges en eneste ekstra krone ud. CEO og co-founder hos CD Project Red, Marcin Iwiñski, har skrevet et åbent brev om beslutningen, og efter at have læst det er det svært ikke at få lyst til at give hele det polske hold en kæmpe krammer. Har du ikke allerede set den, så nyd også introsekvensen der blev sluppet løs i sidste uge.
“… everyone who buys Wild Hunt will receive 16 specially prepared DLCs absolutely for free, regardless of platform. You don’t have to pre-order, you don’t have to buy any special edition to get them — if you own a copy of Wild Hunt, they’re yours. This is our way of saying thank you for buying our game.”


























Bedste copyright i branchen få kunderne til at vil betale frivilligt
CD Project Red gør bare så mange ting rigtigt når det kommer til at please deres kunder. Det var der fandme mange andre der kunne lære noget af…
#2
+1
“Vores spil er ufærdigt, men vi patcher løbende med mere indhold og spinner historien til vores fordel”
Har forudbestilt TW3 på GOG men synes den var alt for billig når jeg sammenlignede med AAA titler fra andre producenter og jeg vil gerne støtte CDPR. Så jeg købte TW1 og TW2 samme sted selvom jeg allerede ejer dem på STEAM.
Artiklen her og CDPR tidligere gratis forbedringer og tilføjelser af TW1 og TW2 er grunden til jeg gjorde ovenstående, som jo kan virke idiotisk for andre – som f.eks. #4 som jo kunne passende kunne sætte sig ind i indholdet af DLC’et inden man kaster beskyldninger om et ufærdigt produkt.
Men CDPR gør bare tingene rigtigt IMO og derfor de ekstra køb. Omvendt kunne jeg aldrig finde på at kaste en krone efter DLC hos eksempelvis DA:I, AC:U, FC4 osv skulle jeg ende med at købe dem. Jeg bliver harm når jeg ser deres udvalg af diverse tilkøb.
#4 Eller for at få en historie vi kan spinne til vores fordel, så tager vi content fra spillet og putter det i DLC’er.
#6 Den version havde jeg også i tankerne
#4 -1
#6 og #7
Og hvad skulle formålet være med det? De tager ikke en krone for nogle af deres DLC’er og derfor at tage dem fra spillet for senere gratis at tilføje dem er jo absurd. Især hvis man kender CDPR og deres support, opgraderinger og forbedringer af TW1 og TW2.
Her har vi et firma der gør det rigtige og går mod trenden med at låse indhold, som du låse op mod betaling eller senere tilføje små ting som DLC som kan købes osv.
Det er ikke noget nyt at CDPR mener DLC og andre tilføjelser skal være gratis. Det har de ment og gjort lige siden de startede i branchen.
Og hvis man gjorde sig ulejligheden og følgede deres forum, hvor de i modsætning til andre i branchen er yderst delagtig i debatterne, så vil man også vide at disse DLC’er er udviklet eller under udvikling af den del af teamet der ikke kan deltage i den nuværende optimeringsproces inden release.
Og så vil man også vide at CDPR er kendt for at smide små stikpiller efter f.eks. EA og UBISOFT mht. deres DLC-politiker og mon ikke denne historie kommer netop nu eftersom AC:U og DA:I er lige på trapperne med netop tonsvis af DLC der kan købes.
Jeg er lige gaaet igang med The Witcher 2 igen, Jeg spillede det lige ved release og har ikke haft glaede af de mange opdateringer. Det har jeg saa nu. Klassespil. med fin grafik stadig.
Saa er jeg klar til The Wild Hunt naar det kommer.
#9 Så hvad er formålet, udover at score gratis pr og goodwill ved at være “the good guys”?
Det er jo bare pr pladder at give 16 “gratis” dlc’er ud. De kunne bare patche deres spil.
16 gratis DLC-pakker. Put nu bare indholdet i selve spillet i stedet for det her fis.
#11
Pointen er at de er i en optimeringsproces af TW3 hvor ikke alle medarbejdere kan deltage og der har de så valgt, at have dem skabe nyt content til spillet, der så kan tilføjes gratis efter udgivelsen.
Der er alstå ikke tale om de hiver content ud af spillet, som de så kan tilføje senere for at ‘spille’ The Good Guys, som der spekuleres i her.
At de bruger det PR mæssig til at oplyse og sprede tanker om en filosofi de har haft lige siden de startede (at deres DLC er gratis og appelere til andre gør det samme) kan blive til en negativ ting er mig ubegribeligt.
Det er en filosofi de har haft siden deres opstart for år tilbage og en de i modsætning til andre har levet op til.
#13 Hvad ville du som forbruger helst have:
A. Downloade 16 individuelle DLC pakker
B. Få det automatisk patchet ind i spillet
?
#11
#12
Det er jo ikke for det nodvendigvis er patches, men det er ekstra indhold, som ikke er fardigt ved launch, som de saa laver klar og giver til deres kunder gratis.
Hvordan kan det vaere daarligt?
#14
Nu er flere af de DLCer der tales om jo nogle der f.eks. ændrer på en hovedkarakters udseende i spillet, hvorfor det vel er åbenlys, at det skal være et frit valg. Så derfor er der ikke tale om noget der bare skal patches men et DLC som forbrugeren kan vælge at installere eller ej.
#15 Ja det er deres påstand. Men ekstra indhold er nok et definitionsspørgsmål.
Hvad er det helt præcist du får gratis? Udover ventetid på 16 DLC pakker, du manuelt skal installere/tilvælge? Du har jo betalt for produktet…
Ville du hylde en bilsælger der løbende kalder dig på værkstedet for at montere det ekstra udstyr du købte for år tilbage?
#17 Nu må det fandme stop, hvad sker der for bil analogierne og så computerspil?
Hvis det endelig skal sammenlignes. Vil du købe en bil som får ekstra og gratis egenskaber, uden den skal på værksted, men blot opdatere lidt software en gang imellem?
At stille kritiske spørgsmål er sundt, men kan absolut ikke forstå din direkte negative tilgang og holdning!
De anvender gratis indhold til at prikke til spilbranchen som i dag bruger DLC som en helt absurd salgstilgang(exclusive DLC, Day-1 DLC, Horse armor DLC) Kæmpe plus herfra, hvis dette kan være med til at vise at DLC kan bruges til at skabe en masse goodwill. Se bare på alle de mennesker som ønsker at betale ekstra, eller købe de gamle Witcher spil.
Det er tidligere nævnt hvorfor dette ikke er med fra dag 1. Det koster absurd at udskyde et spil, og hvis spillet er “færdigt” er det ikke muligt at tilføje nyt inden det bliver udgivet, der er en masse logistik involveret i at udgive et spil.
Du har betalt for det indhold, som er i spillet når du installere det. Du er ikke berettiget til at få noget som helst udover det, Heller ikke patches. Dette er en service som udvikleren yder.
Hvis du vil have spil som er, færdig som du selv siger det, så skal vi tilbage til 80’erne og 90’erne, hvor spillene var af en meget mindre kaliber. Så hold du dig til de små indie perler, nu når du åbenbart har et hvis had til disse spil som yder en service til en møgforkælet forbruger.
Hahaha
Jamen hip-hu-fucking-rra for at der en som rent faktisk går ud og gør det alle andre burde….Delvist.
Hele konceptet med DLC burde dog efter min mening dø hen i fred, og så skal vi tilbage til den gamle model hvor ekstra content blev tilføjet igennem patches, har du købt et spil fortjener du også at få alt med, med mindre det er en desideret udvidelse så synes jeg det er i orden, ellers så sæt prisen op til det i vil have for spillet og så stop alt det andet pis der.
Er glad for at se de går “imod strømmen” men synes ikke der er nogen grund til rose folk for ikke at være irreterende idioter, jeg forventer rent faktisk de ikke hopper med på vognen for at tjene 20 kroner på et våben skin etc.
Hvis det forholder sig som #13 siger så er det da 100% positivt.
Det er en ret fornuftig og kammeratlig anvendelse af arbejdskraften – frem for at sende folk hjem.
#18 +1
#19
Løb du tør for argumenter?
Forstår heller ikke at man kan spinne dette i en negativ retning.
Hvis man ved bare en smule om spiludvikling, vil man vide at, som der er skrevet flere gange her allerede, der er personer som ikke har nogle opgaver, hvorfor de lige så godt kan producere ekstra indhold til spillet.
Indhold der ikke kan komme med i spillet med det samme, men som man så kan tilføje efterfølgende via DLC pakker.
Hvis ikke du kan lide tingene, så hent dem ikke. Det lugter mere af at du blot postulerer for at skabe lidt bælger i tråden.
Til folk der brokker sig: CDPR gør det for at forlænge spillets levetid. Se på det som en tv serie hvor piloten er halvanden time lang og de resterende varer 40 minutter.
Man starter altså ud med et megafedt afsnit af spillet og over kort tid bliver der bygget på, så man kan vende tilbage til det og genopdage det.
Jeg synes det er en rigtig god måde at gøre det på. Fungerer på samme måde som mods til Skyrim. Når der kommer nyt, så får man lyst til at spille det igen.
Det er er sådan set bare officielle mods fra CDPR.
Og at de så giver dem til og gratis, det er jo bare fedt.