Daily Rush’ere over en vis alder kan næppe høre ordene “Beverly Hills Cop” og “Axel Foley” uden med det samme at tænke på den her:
De tre Beverly Hills Cop-film strakte sig fra 1984 til 1994 og havde Eddie Murphy i hovedrollen som politimanden Axel Foley fra Detroit. De to første film er rendyrkede 80’er klassikere, den tredje er… mindre god.
Efter film nummer tre antog de fleste nok, at serien var død. Men nu rapporterer Deadline, at Netflix og Paramount Pictures har indgået en aftale om en fjerde Beverly Hills Cop-film.
Eddie Murphy spiller selvfølgelig stadig hovedrollen, og Jerry Bruckheimer, som producerede de to første film, vender tilbage som producer.
Hvornår filmen kan streames vides endnu ikke, men undertegnede kommer til at sidde klar ved skærmen.
Det holder, glæder mig.
Fedt 😊
Har lige set Dolomit med ham på Netflix. Og der gør han det ganske godt. Så ser frem til at se noget mere med ham igen.
Det var alligevel noget af en overraskelse.
Jeg mente selvfølgelig Achmed Foley
Serge skal være med – ellers no go !
Netflix er begyndt at hælde millionvis af dollars ned i Eddie Murphys lommer.:)
Han er nok ved at gøre et come back, manden ældes sgu’ også som fine wine.
Hvis man ser nogen af de yngre komikere (Kevin Hart, Chris Rock m.fl.), så ser de meget op til Eddie Murphy, og han har tilsyneladende hjulpet flere i gang.