fredag, januar 22, 2021

Zerg Burrow-strat, how to do?

Daily Rush Debat Spil StarCraft Zerg Burrow-strat, how to do?

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Pedross
    Bruger
    367 indlæg
    Offline

    Jeg prøver at lære lidt zerg-gaming
    Håber nogen af jer kan hjælpe mig med en strat som jeg så for 6 måneder siden. Det er en zerg vs toss strat som er helt vildt sjov.
    Evileye[TNC] spiller den rigtigt godt, men jeg har ellers ikke set andre spille den, i hvert fald slet ikke lige så effektivt.

    Stratten går ud på at have burrow ret hurtigt, og så komme ind med lings i toss basen, og hver gang en gruppe lings bliver angrebet, burrower man dem, mens andre unborrower, og angriber arbejdere, pylons, cybernetics core, forge mm. alt der er vigtigt for toss.

    Jeg har prøvet at game den strat med 9-pool, 12-pool 12-hatch-pool, men der går altid et eller andet galt, så jeg ikke får nok lings med ind hos toss.

    Håbede en af jer kender en god build for den der strat, også mht. hvornår man går gas, og pool og 2nd hatch. og hvad man gør med sine lings..

    GL HF
    /Pedross

    Puuuuuuuuuuuhaa

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 18 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    mOO-iM-AcOW
    Bruger
    1.990 indlæg
    Offline

    HEJ DER

    byg 9 drones byg en gas.

    sæt en overlord og en drone igang.

    når gas færdig send 2 på gas.

    når overlord kommer få 2-3 mere drones

    byg pool på 11-12 forskelligt

    nå pool færdig burde du have 200 gas

    upgrade burrow og speed og byg 6 lings så burde du lige præcis have råd til og så bare pump til sidst vil du have nok til et nyt hatch så bare byg videre der og pump lings men efter burrow ville jeg foreslå at teche til muts

    har virket fint for mig og denne strat kan osse bruges i samtlige matchups bare lair istedet for burrow

    #2

    Pedross
    Bruger
    367 indlæg
    Offline

    der til sidst hvor du skriver pump, det er lings du mener pump, ik?

    Puuuuuuuuuuuhaa

    #3

    Pedross
    Bruger
    367 indlæg
    Offline

    og kommer man ikke til at have ret få arbejdere med den strat?

    Puuuuuuuuuuuhaa

    #4

    mOO-iM-AcOW
    Bruger
    1.990 indlæg
    Offline

    well man behøver ikke flere arbejdere hvis straten lykkedes burde spillet være ovre efter max 10 men hvis det sker burde du have nakket nok af hans arbejdere til at selv at kunne følge med og så expande men meget sjældent at det bliver lategame

    min egen erfaring med den strat er at den ejer har vundet 80 % af de gange jeg har brugt den

    men 12 arbejdere er nok til en z en gosu z koreaner dims sagde engang at 8 workers var nok til hver exp så mon 12 i main ikke er nok ? det holder til mins perfekt med og du har alligvel ikke larvas nok til at bruge de ekstre mins du får ved at have flere workers

    #5

    mOO-iM-AcOW
    Bruger
    1.990 indlæg
    Offline

    well man behøver ikke flere arbejdere hvis straten lykkedes burde spillet være ovre efter max 10 min. men hvis det sker burde du have nakket nok af hans arbejdere til at selv at kunne følge med. så expander du bare men meget sjældent at det bliver lategame.

    min egen erfaring med den strat er at den ejer har vundet 80 % af de gange jeg har brugt den.

    men 12 arbejdere er nok til en z. en gosu z koreaner dims sagde engang at 8 workers var nok til hver exp, så mon 12 i main ikke er nok ? det holder til mins perfekt med og du har alligvel ikke larvas nok til at bruge de ekstra mins du får ved at have flere workers.

    #6

    Britney
    Bruger
    843 indlæg
    Offline

    Du har set EvilEye spille den rigtig godt?

    Fuck, det må have været verdens dårligste protoss-spiller han spillede mod…

    Anyways, den strat er så oldschool, kan huske Fisheye lavede den på mig mod Tyskland for mere end 1 år siden.

    Du kan sagtens lave det uden burrow, men en toss med respekt for sig selv, lukker dig ikke ind.

    =[

    #7

    Pedross
    Bruger
    367 indlæg
    Offline

    well det er lige det der er mit problem: at jeg ikke kommer ind..
    Kun hvis modstanderen er noob eller hvis han går fast reaver eller fast corsair eller fast expansion virker den, ellers står der bare 1 zlot+1-2 probes, og stopper de 6 lings, mens den anden zealot lige er på trapperne..

    PS: Citat britney
    “Du har set EvilEye spille den rigtig godt? ”

    “Fuck, det må have været verdens dårligste protoss-spiller han spillede mod… ”

    Mange tak – Det var faktisk mig han rullede

    Puuuuuuuuuuuhaa

    #8

    mOO-iM-AcOW
    Bruger
    1.990 indlæg
    Offline

    JEG SLOG BRITNEY MED DEN HER STRAT HAM TOSS

    gik bare muts istedet for burrow

    #9

    Torrasque
    Bruger
    1.766 indlæg
    Offline

    hvis du går muts istedet for burrow, er der vell ikke så meget burrowstrat over det mere? =P

    LoL @ #7 forresten … =D

    - Torrasque

    #10

    Pedross
    Bruger
    367 indlæg
    Offline

    Ok hvis vi nu siger at man går den her strat med relativt tidlig gas og pool. (se build i post #1)

    9-gas
    11/12-pool

    speedlings
    burrow ELLLER lair->mutas

    Og selvfølgelig har man scoutet hvad toss går, så man ved om man skal gå burrow eller lair, der hvor det kritiske tidspunkt er..

    Spørgsmålet er så hvad man vælger ud fra toss’ strat

    eg BURROW mod
    – Fast exp
    – Fast corsair burrow efterfulgt af hydra/evt lurk
    – Fast templar

    og LAIR/MUTA mod
    – Fast reaver
    – zlot rush

    problemet er vel bare at man ikke ved hvad han techer til, når man skal beslutte sig.

    Puuuuuuuuuuuhaa

    #11

    Munter
    Bruger
    2.473 indlæg
    Offline

    overlords er gose at scoute med har jeg hørt

    "Everybody wants to laugh but nobody wants to cry, Everybody wants to go to heaven... but nobody wants to die!"--Larry Howard

    #12

    25Arch
    Bruger
    156 indlæg
    Offline

    skulle du aldrig sende mig det bånd ? T_T
    Troede vi havde en deal…..?

    #13

    mOO-iM-AcOW
    Bruger
    1.990 indlæg
    Offline

    sorry arch men hele huset er et stort rod ( totalt renovering osv )

    og har ikke kunne sige det til dig pga. har ikke dit icq nr og ser dig ikke på bnet men skal nok finde båndet

    #15

    Pedross
    Bruger
    367 indlæg
    Offline

    Når du har oplevet en god Z-spiller gøre det, ved du hvorfor det er træls.. Det er ret let at holde på LT, men en bane som f.eks Proving grounds eller andre baner hvor der er endnu mere åbent, kan det være pain in the ass…
    20 lings spredt ud i din base, der unburrower de steder hvor de er i overtal, og burrower hvis de er ved at blive overmandet..
    og alt imens det sker, techer zerg til mutas eller lurks….

    Puuuuuuuuuuuhaa

    #16

    Munter
    Bruger
    2.473 indlæg
    Offline

    hvem siger også man behøver at presse med sine burrow lings?

    prøv da at bruge dem til scouting, forhindring af bygninger, syn op ad ramper, bagholdsangreb, sandwich manøvrer osv. burrow er ikke kun godt i earlygame, du kan overraske din modstander mens han organiserer sine tropper og når han trækker tilbage er vejen blokeret af unburrowede lings… temmelig effektivt.

    "Everybody wants to laugh but nobody wants to cry, Everybody wants to go to heaven... but nobody wants to die!"--Larry Howard

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 18 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.