lørdag, januar 23, 2021

Windows 10 update, pludselig fået et D drev

Daily Rush Debat Off-topic Windows 10 update, pludselig fået et D drev

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Threetoz
    Bruger
    2.690 indlæg
    Offline

    Jeg har for nylig lavet en såkaldt “fresh start” i Windows 10. Det er en indbygget funktion i Windows defender Security Center som geninstallerer windows, og fjerner 3. parts apps.
    Efter det var gjort skulle den opdatere nogle gange efterfølgende. Den seneste opdatering som jeg installerede i går har lavet nogle mærkelige ændringer.
    For det første har jeg fået et D drev på 500 mb som næsten er brugt op. Der er ingenting inde på selve drevet, selv når skjulte filer er sat til at vises.

    For det andet, er jeg ret træt af at stifinder er forsvundet fra processbaren (ikonerne nede til venstre). Kan man sætte den tilbage på en eller anden måde?

Viser 3 kommentarer - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    gumshot
    Bruger
    570 indlæg
    Offline

    Ikonerne er “drag and drop”, så træk din stifinder tilbage i process baren, eller start den og højre klik på den i process bar, og vælg “pin til bar” (kan ikke huske dansk ord).

    Alt du skal vide - 4 8 15 16 23 42

    #2

    Threetoz
    Bruger
    2.690 indlæg
    Offline

    Nice, tak for det tip
    Nogen der ved hvorfor det der D drev er opstået?

    #3

    Fisker
    Bruger
    12.648 indlæg
    Offline

    #2 udfra beskrivelsen er der tale om en recovery partition, ved ikke hvorfor den er mounted.

Viser 3 kommentarer - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.