lørdag, januar 23, 2021

Win 10: Aktivér (att. TormDK)

Daily Rush Debat Off-topic Win 10: Aktivér (att. TormDK)

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Crasser
    Bruger
    991 indlæg
    Offline

    Hello

    Har et lille problem, updaterede fra en original Windows 8 til Win10. Først updaterede jeg og derefter clean install.

    Problemet er at den nu spørger efter key (brugte ingen da jeg installerede Win10?)
    Når jeg prøver med min original Windows 8 kode giver den fejlkode: 0xc004f050

    Nogen der ved hvad man så gør?

    Den der ler sidst, fatter joken for sent ..

Viser 7 kommentarer - 1 til 7 (af 7 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    TormDK
    Bruger
    14.794 indlæg
    Offline

    Men var den aktiveret inden du lavede clean install?

    Tjekkede du det? Eller lavede du bare clean install hovedløst?

    #2

    Crasser
    Bruger
    991 indlæg
    Offline

    #1

    Du er dælme hurtig

    Well jeg upgradede den og havde læst et sted man ikke skulle bruge key for dette? Og så derefter clean install.

    Den der ler sidst, fatter joken for sent ..

    #3

    TormDK
    Bruger
    14.794 indlæg
    Offline

    #2 Det er også rigtigt, men den skulle lige aktiveres først

    Der er en masse ting ifølge nettet at gøre, men prøv at ringe til aktiverings centeret.

    #4

    roadrunnah
    Bruger
    14.414 indlæg
    Offline

    Når den upgraderer, tjekker den så ikke keyen, inden den går igang, eller er der en upgrade process efter installationen?

    DAMN YOU Clicker Heroes!

    #5

    TormDK
    Bruger
    14.794 indlæg
    Offline

    #4 Der er som sådan ikke en key at tjekke.

    Den laver et hardware snapshot når den aktiverer, som så fortæller Microsofts aktiverings servere at i fremtiden må du godt aktivere Windows på den maskine. Det er derfor man skal opgradere og aktiverer, før man laver clean installs (Selvom man bare kunne bruge “Optimer din PC” funktionen hvis man ville have en ren installation)

    Det betyder også at hvis du skifter hardware, så er det som en form for OEM version. Hvor hårdt Microsoft vil trække den linje bliver interessant at se.

    #6

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    #5

    Ikke at MS pludselig ikke kan aendre retning. men det virker paa mig som om det er meget flexible naar det drejer sig om blot en privat personer der erhverver sig nyt udstyr.

    jeg har i hvertfald aldrig faaet naegtet en aktivering efter at have ringer til dem hvis dne automatisk aktivering failede pga nyt hardware.

    og man kan jo aguementere nu hvor MS skal til at tjene penge paa at lege storebror overvaagnings ligesom google saa er de maaske mere intereseredet i at have dig som produ… jeg mener kunde

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

    #7

    TormDK
    Bruger
    14.794 indlæg
    Offline

    #6 Forretnings strategien er en helt anden for Microsoft end hos Google. Du behøver blot se på deres kvartals regnskaber for at se det.

    Men det bliver som sagt interessant at se. Jeg er ikke hos Microsoft længere, så jeg har desværre ikke noget insider info

Viser 7 kommentarer - 1 til 7 (af 7 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.