lørdag, januar 23, 2021

Wifi support søges

Daily Rush Debat Hardware Hardware Wifi support søges

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    CdN
    Bruger
    124 indlæg
    Offline

    Mit problem er at wifi forbindelsen på min 1. sal er elendig, max. 1-2 streger, hvis den overhovedet kan få forbindelse, desuden så er vi 3 der gamer online og hvad der ellers hører med, når 3 gutter først i tyverne bor sammen og det virker lidt som om modemmet har svært ved at følge med til tider og skal genstartes.

    1. Hvordan kan jeg få stærkere signal?
    2. Er det muligt at få vores forbindelse til at kører mere smooth og stabilt? med en ekstern router fx? (igennem Stofa’s opsætnings side er der en router funktion slået til)

    Modem: Cisco EPC3925
    Forbindelse: Download/Upload 111/11
    Leverandør: Stofa

    På forhånd tak

Viser 4 kommentarer - 1 til 4 (af 4 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    TormDK
    Bruger
    14.794 indlæg
    Offline

    Hvorfor har du ikke kablet dig ud af problemet?

    Gaming på Wireless kan da umuligt være tilfredsstillende.

    #2

    Sever
    Bruger
    1.531 indlæg
    Offline

    Ville ligeledes kable mig ud af det… Hvis I ikke kan overskue at trække kabler, så skulle det faktisk fungere fint igennem elnettet? Men det er kun noget jeg har hørt. De har snakket om det herinde et par gange.

    Humle bringer hygge.

    #3

    CdN
    Bruger
    124 indlæg
    Offline

    #1&2 Kabel er desværre ikke en mulighed

    #4

    Sever
    Bruger
    1.531 indlæg
    Offline

    #3 Har du overvejet at bruge elnettet som jeg foreslog i #2?

    Hvis det absolut skal være trådløst, så er det jo hvad #1 siger, det bliver aldrig helt godt. Men du kunne jo prøve at købe en repeater eller lign.
    Router måske, som du selv siger. Vil dog altid gå efter en fysisk forbindelse til spil hvis du gerne vil have den skal være stabil og smooth.

    Humle bringer hygge.

Viser 4 kommentarer - 1 til 4 (af 4 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.