fredag, januar 22, 2021

Voice Com i spil, er jeg den eneste?

Daily Rush Debat Spil Voice Com i spil, er jeg den eneste?

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Wayfarer
    Bruger
    5.714 indlæg
    Offline

    Flere og flere spil der har mp har Voice-Com i dag, dog det første jeg gør er altid, at gå ind og diable det. Er jeg den eneste der haaaaader og skal høre på alle de mennsker, og alt deres lort? (her snakker jeg mest om i spil som hl2 mods, og bf2142).

    Jeg skal dog sige, at jeg ikke er fuldstændigt imod voice com i spil. Jeg brugte det oven i købet da jeg gamede SWG, (brugte teamspeak), dog blev det kun brugt inde i guilden, og det er snart en del år siden jeg gamede det.. (damn the NEG to hell :-))

    Men siden der stort set altid er enabled som standard, må de fleste mennesker alså bruge det, men det undre sku mig lidt.. Måske er jeg lidt for associal, i dunno..

    I believe our future depends powerfully on how well we understand this cosmos in which we float like a mote of dust in the morning sky. -Carl Sagan

Viser 9 kommentarer - 1 til 9 (af 9 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    esbenboye
    Bruger
    552 indlæg
    Offline

    Næ, jeg gider heller ikke høre på enhver der har noget at sige overalt i WoW…

    #2

    LiberNull
    Bruger
    5.238 indlæg
    Offline

    Jeg disabler det osse. Hvis jeg har lyst til at chit-chatte hopper jeg sgu på Vent eller TS sammen med nogle jeg kender.

    https://www.youtube.com/watch?v=-t0affoV5rI

    On MySpace... No One Can Hear You Scream.

    #3

    Synonymet
    Bruger
    8.197 indlæg
    Offline

    Jeg tror efterhånden, at jeg er oppe på 30 timers CoD4. Jeg har oplevet ét spil, hvor voicecom blev brugt fornuftigt. Det siger lidt om, hvor udbredt det er.

    Hellere komme galt afsted, end slet ikke komme afsted.

    #4

    FIRESTORM
    Bruger
    5.349 indlæg
    Offline

    Personligt syntes jeg det er fint de inkludere voice com, alt andet lige bliver flere vel opmærksom på at noget sådant eksistere. Jeg bruger det dog aldrig selv, jeg starter altid teamspeak og ventrilo før jeg går ind i et spil og sidder på servere med dem jeg kender i stedet. Har dog oplevet at voice er blevet brugt fint i både TF2 og Battlefield.

    #5

    BruneBanan
    Bruger
    36.130 indlæg
    Offline

    #3 Det er vel også blevet sjovere, nu hvor du har fået mike igen?
    Hvis voicecom bruges fornuftigt, så er det genialt…men at høre på en eller anden amerikansk snotunge er altid belastende!

    #6

    Synonymet
    Bruger
    8.197 indlæg
    Offline

    #5: Jeg har faktisk aldrig haft det før. Men ja, det er blevet sjovere. Det er skægt at snakke med jer, og det er fedt at kunne bede folk om at holde kæft og koncentrere sig om spillet, når de ævler løs.

    Hellere komme galt afsted, end slet ikke komme afsted.

    #7

    MrMathias
    Bruger
    13.136 indlæg
    Offline

    jeg har det altid til, da jeg stortset aldrig er i nærheden af nogen som bruger det
    hver eneste gang en af mine venner alligevel skulle sige noget i spille i stedet for vent, så bliver jeg bare pisse forviret

    #8

    Amareis
    Bruger
    1.413 indlæg
    Offline

    Jeg elsker at kunne bruge voicecom funktioner, tilgengæld foretrækker jeg højtalere frem for høretelefoner.

    ...I hvert fald ifølge profeterne.

    #9

    sYnCHAoZ
    Bruger
    12.058 indlæg
    Offline

    Du er ikke den eneste nej.

Viser 9 kommentarer - 1 til 9 (af 9 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.