VKO’s 9års Integrations politik = Success!
- Dette indlæg indeholder 46 kommentarer, har 21 deltagere og blev senest opdateret af
riverwind for 10 år, 3 måneder siden.
-
Emne
-
http://politiken.dk/indland/ECE1075183/rockere-og-unge-indvandrere-er-stoedt-sammen-i-vollsmose/
Rockere og unge indvandrere er stødt sammen i Vollsmose
En beboer kalder konfrontationerne for de vildeste kampe i flere år.Det vrimler med politi og hætteklædte mænd nær Vollsmose, skriver ekstrabladet.dk.
Fyns Politi har endnu ikke overblik over situationen, men bekræfter, at man er talstærkt til stede i Vollsmose.
»Der har været en påkørsel af en bil, og vi har modtaget meldinger om skud i området. Det er dog endnu ikke bekræftet«, siger vagtchefen til Ritzau.
Urolighederne drejer sig tilsyneladende om et omgør imellem rockere fra gruppen AK81 og indvandrerbander.
Ifølge ekstrabladet.dk mandsopdækker politiet Hells Angels’ rockerborg på Petersmindevej.
Ekstrabladet.dk oplyser, at maskerede mænd i dyre BMW’er uden nummerplader netop er drønet afsted fra Vollsmose med politiet i hælene, og at det flyder med glasskår og mursten i gaderne ved Femkanten tæt på Odense-forstaden.
Øjenvidne: 15 politibiler og 100 unge
Steffen Friis bor tæt på konfrontationen:»Jeg har aldrig set noget lignende, da vi kørte for en time siden, var der nok 15 politibiler og 100 unge, vi kom hjem for et kvarter siden, der var der flere politibiler og dobbelt så mange unge«, siger han til ekstrabladet.dk.
Ekstra mandskab
Fyns Politi bekræfter, at der er gang i noget imellem rockerne og de unge med anden etnisk baggrund. Men de er endnu ved at få overblik over situationen.Politiet har indkaldt ekstra mandskab.
Rockerstøtterne i AK81 og unge med indvandrerbaggrund har flere gange tidligere haft voldsomme sammenstød i gaderne i Odense.
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























