lørdag, januar 23, 2021

Vægbeslag til TV

Daily Rush Debat Off-topic Vægbeslag til TV

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Omnifilm
    Bruger
    5.508 indlæg
    Offline

    Hejsa

    Hvad har I gjort med jeres TV?
    Jeg står og skal flytte om et par måneder og hidtil har tv’et bare stået på en tv bænk fordi vi har nogle tynde vægge der ikke kan bære en dyt.
    Men i min nye bolig er der 120mm Letklinkerbeton væg der hvor tv’et skal være og så tænker jeg det er på tide at få det hængt op.

    Men hvordan gør man sådan noget bedst?
    Jeg ved følgende:
    – Det SKAL op og hænge så PS’en kan få pladsen på bænken og komme til at ånde igen.
    – Det skal være fast beslag. Jeg har aldrig haft behov for at dreje tv’et… får det heller ikke.
    – Det er et 55″ LG B8 og vejer 16,5kg uden fod.
    – VESA 200×300
    – Mon der findes nogen beslag som samtidig kan holde en sound bar også?

    Er der en måde at detekte fuger på inden jeg går igang med at bore. Eller kan jeg næsten bare måle fra gulv højde, hvis jeg kan finde målene på elementerne og så tage det på slump. Jeg har lidt ocd ifht. at fucke sådan noget som fuger op… det er så grimt :S også selvom de sidder bag tv’et, så kan min hjerne se dem xD

    Og skal jeg så bruge nogle bestemte plugs når det er Letklinker?

    • Dette indlæg blev ændret for 8 måneder, 4 uger siden af  Omnifilm.
Viser 1 kommentarer (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Fizk
    Bruger
    218 indlæg
    Offline

    Tag ud og køb et pænt beslag. Husk at kigge på hvor mange kg det kan klare.
    Hvis du har specielle krav (f.eks. soundbar, som du nævner) så spørg dem ad i butikken. Hvis de har det, du gerne vil have er det fint. Hvis ikke, så tag videre til den næste butik. Rinse and repeat indtil du finder det rigtige.

    Tag derefter i dit lokale byggemarked og sig til dem at du har letklinker og gerne vil have et tv beslag op, så finder de nogle passende rawplugs (eller hvad der nu skal til). Hjem og sæt op.

    Med hensyn til at detekte fuger, så har jeg ingen gode råd. Dog er beslagets huller nok forudbestemt, så hvis der passe med ‘uden for en fuge’ i toppen, passer det nok ikke i bunden

    https://www.youtube.com/user/esbenboye/videos
    Min YouTube kanel - Med lidt af hvert for friluftsmennesker!

Viser 1 kommentarer (af 1 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.