lørdag, januar 23, 2021

V: Canon 550D + 1 objektiv/dvs.

Daily Rush Debat Køb og salg V: Canon 550D + 1 objektiv/dvs.

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    DanielBoe
    Bruger
    9.207 indlæg
    Offline

    Har i noget tid overvejet at opgradere mit ellers dejlige kamera til et 5D MKII, så ville lige se hvad man kunne få for det “gamle” udstyr.

    Hvis det skal sælges vil det formodentlig være:
    Canon EOS 550D
    Alt der fulgte med*
    18-55mm 3.5-5.6.
    Lille let, men stadig brugbart stativ.
    1x 16GB SD kort, Class 6**.
    BG-E8 Batterigrep.
    2x originale batterier.

    *Det vil sige, alle ledninger og rem der fulgte med da jeg købte den, kan muligvis finde den originale kasse også.

    ** Så vidt husker, tjekker selvfølgelig hvis den skal sælges. Men det er hurtig nok til at kunne skyde Full-HD video og kontinuerligt med fuld opløsnings raw filer.V: Canon 550D + 1 objektiv/dvs.

Viser 7 kommentarer - 1 til 7 (af 7 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Omnifilm
    Bruger
    5.508 indlæg
    Offline

    Umiddelbart max 5k…. næste skridt i linien er taget med mk III’eren og det vil sikkert kunne mærkes på både efterspørgsel og udbud på 550D’eren.

    Men hvem ved, måske tager jeg fejl.

    #2

    viperdk
    Bruger
    99 indlæg
    Offline

    Er der en grund til du vil op i full frame? For hvis jeg var dig, så ville jeg investere i noget glas til kameraet. Ifølge edbpriser koster et 5D MKII med et 24-105 objektiv ca. 20k. For den pris kan du få et 24-70 F2.8L og et 70-200 F4L IS og stadig have lidt penge i overskud.
    Har selv en 24-70 F2.8L og en 70-200 F4L (uden IS), og det er 2 super gode objektiver. De kan også flyttes over til full frame hvis det senere skulle blive nødvendigt
    Men det er bare mine 50 øre :p

    /viperdk

    I like having grey hair. That way I can worry, without it showing.

    #3

    Kochie
    Medlem
    19.504 indlæg
    Offline

    #2: Jeg er mere end almindeligt sikker på, at han har en masse glas i forvejen, der ingen steder skal

    #4

    viperdk
    Bruger
    99 indlæg
    Offline

    #3 Ved ikke hvad han har af glas i forvejen, så byder bare ind med egne observationer og meninger Men lidt baggrundsviden om hvad han har i forvejen ville selvfølgelig afklare det

    I like having grey hair. That way I can worry, without it showing.

    #5

    DanielBoe
    Bruger
    9.207 indlæg
    Offline

    #2 Har skam masser af dejligt glas, alt sammen købt med OBS på at kunne/skulle bruges til FF.

    #3 Correctomundo!

    #1 Det lyder da ikke helt dårligt, så skulle der være til et 5D MKII.

    Men hvad mener du helt præcist med:

    næste skridt i linien er taget med mk III’eren og det vil sikkert kunne mærkes på både efterspørgsel og udbud på 550D’eren.

    Kan være jeg er for træt til lige at forstå det lige pt.

    #6

    Kochie
    Medlem
    19.504 indlæg
    Offline

    #5: At der er mange, der har fået samme idé som dig, og at antallet af brugte 550D, der bliver sat til salg på diverse fora og snuskede salgsbuler (Ebay, G&G mv.) derfor vil stige markant, samtidig med at flere måske vil overveje at hoppe direkte på MKIII i stedet for at købe et brugt 550D = Du skal måske forvente en lavere pris, end du ellers kunne få.
    Tør jeg spørge, hvilke glas du faktisk har?

    #7

    Kochie
    Medlem
    19.504 indlæg
    Offline

    Og flyttet til K&S

Viser 7 kommentarer - 1 til 7 (af 7 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.