Ungarn indfører diktatur
- Dette indlæg indeholder 53 kommentarer, har 15 deltagere og blev senest opdateret af
mediumaevum for 6 måneder siden.
- Emne
https://www.dr.dk/nyheder/udland/nu-faar-orban-mere-magt-ungarn-vedtager-omstridt-corona-lov
Læs – og forstå:
Et stort flertal i det ungarske parlament har i dag stemt for loven, der gør det muligt for premierministeren og hans nationalkonservative Fidesz-regering at forlænge den nuværende nødretstilstand på ubestemt tid samt lede landet per dekret.
Det betyder, at den ungarske regering ikke længere skal spørge parlamentet om lov, før den gennemfører nye love eller afskaffer gamle.
Og hvis den skal afskaffes igen, skal der være to tredjedele flertal for det, og den ungarske præsident skal samtidig skrive under.
Hermed kan vi med 100 % garanti sige, at Ungarn, et EU-medlemsland, har indført fuldblods-diktatur for øjnene af os alle sammen.
Følgende sættes i citattegn, læs venligst forklaring nederst, som uddyber hvad der menes.
Samtidig scorer de lige 4.330 kr. pr. indbygger i Corona-støtte, til trods for at (demokratiske) lande som Italien og Spanien, som iøvrigt er langt hårdere ramt af coronavirus end Ungarn, kun får 284 kr./pr. indbygger.
Uretfærdigt? Ja, og det kan kun skyldes én ting: EU er inficeret af Orban-virus!
Udemokratiske kræfter har i dén grad kuppet EU.Nu skyldes EU’s coronastøtte jo strukturfonde, baseret på medlemslandenes individuelle økonomier, og ikke hvor hårdt ramte de er, eller hvor demokratisk anlagte de er.
Det jeg mener er, at det burde være sådan, at EU burde have suspenderet eller lavet om på strukturfondene, så de ikke gives til udemokratiske lande som Ungarn og Polen. Der bør være nogle flere sikkerhedsforanstaltninger i strukturfondene som gør, at der ikke kan udbetales så meget som en krone til lande, som bryder med EU’s retsstatsprincipper.
Dét bekymrer mig i dén grad, at man ikke tager situationen i Ungarn alvorligt nok i EU.
Hvad med jer andre?
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























