Udvises af danmark?
Daily Rush › Debat › Off-topic › Udvises af danmark?
- Dette indlæg indeholder 14 kommentarer, har 13 deltagere og blev senest opdateret af
ahymdahl5 for 8 år, 3 måneder siden.
- ForfatterEmne
- 16/10/2012 kl. 12:28#0
Hej DR.
Jeg sidder i samtale med nogle kollegaer hvor vi diskuterer hvorvidt man kan smides ud af danmark HVIS man er født i danmark. Link til dokumentation værdsættes!Expect my visit when the darkness comes. The night I think is best for hiding all
- ForfatterEmne
- ForfatterKommentarer
- 16/10/2012 kl. 12:31 #1
Det kommer vel i højere grad an på, hvor du har starsborgerskab, end hvor du er født…
16/10/2012 kl. 12:37 #2Bliver man ikke sendt i eksil så eller sådan noget… finder en stat der gerne vil huse en?
16/10/2012 kl. 12:38 #3Hvis du har dansk statsborgerskab så tror jeg sgu ikke at du kan smides ud af landet.
16/10/2012 kl. 12:44 #4#3 hvis det er noget du har fået senere i livet, tror jeg godt man kan.
Man er vist kun garanteret “ikke udsmidelse” hvis man er indfødt?
Knuspar.dk - Steam Profil
16/10/2012 kl. 12:44 #5http://www.denstoredanske.dk/Samfund,_jura_og_politik/Jura/Retshistorie/landsforvisning
“Straf i form af landsforvisning blev i Danmark ophævet i 1827.”
16/10/2012 kl. 12:45 #6Hmm, var der ikke noget på et tidspunkt om en mand der fik frataget hans statsborgerskab og derefter udvist(Som i at han havde haft et statsborgerskab før han fik sit danske)? Så vidt jeg husker er det dog forholdsvist lang tid siden, 5-10 år.
16/10/2012 kl. 12:52 #7Ved fødsel i Danmark, hvor en af forældrene er dansk statsborger, får barnet dansk statsborgerskab automatisk. Er dette ikke tilfældet, så vil barnet ikke være dansk statsborger, og kan derfor betegnes som udlænding, der under de “rigtige” omstændigheder kan udvises.
Kilde: http://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/statsborgerskab/statsborgerskab_ved_foedslen.htm
16/10/2012 kl. 12:56 #8Som der nævnes så kommer det an på om personen har statsborgerskab i et andet land også, men der lægges også vægt på personens tilknytning til det land.
Har han boet i Danmark siden han var 3 år gammel f.eks., så vil det stort set være umuligt at udvise personen."In Hoc Signo Vinces" - "What was, What is, Will be once again" - Praise be to your glory, and from your decline a lesson should be learned. ZeroCool: "Jeg skal ikke gøre mig til dommer på andres færden".
16/10/2012 kl. 13:45 #98# man kan da sagtens udvises, selvm man har boet i danmark siden man var 3år. Også selvom man er født i danmark. Under den forudsætning, at man ikke har dansk statsborgerskab ellers ens forældre har.
Det er da lige sket for en Irakisk knægt.God is my Co-pilot
16/10/2012 kl. 14:32 #10Hvorvidt man er født i DK er ikke så interesant hvis man ikke har dansk statsborgerskab. Det er jo ikke som i USA hvor man automatisk får ret til statsborgerskab hvis man fødes i landet.
Men hvis man er dansk statsborger kan man ikke udvises. Har man dobbelt statsborgerskab kan man dog få det danske frataget i ekstreme tilfælde og så er der igen åbent for udvisninger.
Danish Legacy - Dansk SWTOR/Guild Wars 2 community - Endgame og socialt samvær.. http://www.danishlegacy.dk
16/10/2012 kl. 14:51 #11er du født i danmark er du også dansk statsborger.
Er du derimod født i dit hjemland og kommer til danmark, kan du smides ud, under skærpede omstændigheder.
16/10/2012 kl. 21:31 #12#11 Nej-nej sådan ka man sku ik stille det op.. ku komme med mange eksempler på hvorfor det er ik er sådan. Mest lige til : Hvad hvis der er et par på ferie i DK og føder et barn.. Det barn er født i DK.. så har det barn dansk statsbogerskab? Nixen du..
Expect my visit when the darkness comes. The night I think is best for hiding all
16/10/2012 kl. 21:33 #13my bad
16/10/2012 kl. 23:08 #14Er født i DK, har 2 statsborgerskaber – kan jeg blive smidt ud? Det er et godt spørgsmål.
#11 Nej da. Du er ikke automatisk danskstatsborger, uanset hvad. Det er noget du skal søge om, hvis ens forældre ikke har danskstatsborgerskab vel og mærke.
Edit:#10 har besvaret mit spørgsmål.
Un dos tres Maria!
- ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























