trappediagrammer i excel ?
Daily Rush › Debat › Off-topic › trappediagrammer i excel ?
- Dette indlæg indeholder 8 kommentarer, har 3 deltagere og blev senest opdateret af
Munter for 14 år, 3 måneder siden.
- ForfatterEmne
- 28/09/2006 kl. 12:57#0
Hej
nogen der kan give en guide til det eller kan sige hvad det hedder på engelsk så jeg evt. kan google det! (Det er ikke søjlediagrammer jeg mener)
I'm so smart...S-M-R-T!
- ForfatterEmne
- ForfatterKommentarer
- 28/09/2006 kl. 14:08 #128/09/2006 kl. 16:10 #2
Med mindre du skal bruge det til print, så kan du med fordel lave en søjle eller trappe effekt i cellerne direkte ved siden af dataen.
Se hvordan.
Udvidede muligheder af samme funktion"Everybody wants to laugh but nobody wants to cry, Everybody wants to go to heaven... but nobody wants to die!"--Larry Howard
28/09/2006 kl. 18:07 #3#2
Det var da en super uelegant løsning. Så skal man selv skalere og afrunde sine datakilder og tilpasse cellebredder og whatnot. Og det er et helvede at flytte rundt på.Fik jeg tilsendt Excel-dokumenter lavet på det dogmeniveau, ville jeg ikke gide behandle dem.
P=NP?
28/09/2006 kl. 18:44 #4#3
Skægt nok sagde vores regnskabsmedarbejder, som bruger størstedelen af sin tid med excel, at det her var meget hurtigere end klodsede diagrammerSmag og behag tilsyneladende.
"Everybody wants to laugh but nobody wants to cry, Everybody wants to go to heaven... but nobody wants to die!"--Larry Howard
28/09/2006 kl. 19:45 #5#4
Det siger ikke så meget. Jeg kender en del regnskabsmedarbejdere, der bruger størstedelen af deres tid med excel, men ikke kan finde ud af de mest basale ting. De bruger hovedsageligt excel som en skrivemaskine.Jeg har svært ved at se hvordan diagrammer kan være mere klodsede end reserverede celler :-S. Den eneste fordel ved din løsning (jeg kan få øje på) er, at du har “søjlerne” lige ved siden af dataene. Men det er aldrig noget jeg har haft brug for.
Jeg tvivler desuden på at det bare er smag og behag. Der er så meget diagrammer kan, som din løsning ikke kan. Både illustrativt og funktionelt. For mig at se er det bare en kejtet måde at begrænse sig
P=NP?
29/09/2006 kl. 09:48 #6#5
Jeg kan så love dig at han bruger excel til meget mere end en regnemaskine. Han har smidt alle os andre af for længe siden.Det er er rigtigt at denne model bedst bruges til at skabe overblik over data imens man faktisk kigger på dem. Og som jeg ser det er den løsning ikke umiddelbart forkert ifølge #0’s meget vage spørgsmål.
"Everybody wants to laugh but nobody wants to cry, Everybody wants to go to heaven... but nobody wants to die!"--Larry Howard
29/09/2006 kl. 10:53 #7#6
“Bedst bruges”? Det er dens eneste brugbare funktion.Og nej, din løsning er ikke forkert. Den er bare uelegant, og vil være en blindgyde, hvis han på et tidspunkt skal bruge sine data til mere/andet end et trappediagram. Han skal desuden stadigvæk sortere sine data, så han ender ikke med at spare klik. Og hvis hans datamængde overstiger et par siders tal, så halter metoden jo håbløst bagefter. For mig et høre lyder det mere som om gutten ikke er tryg ved diagram-værktøjet i excel, og har fundet en lille obskur workaround.
Og når du indrømmer at være sat af i excel-sammenhæng, hvordan kan du så blive ved med at forsøge at argumentere for obskur voldtægt af indbygget funktionalitet.
P=NP?
30/09/2006 kl. 16:23 #8#7
Nu lægger du ord i munden på mig. Jeg har på intet tidspuntk skrevet at jeg er sat af i Excel sammenhæng, blot at han har sat mig af. Eftersom han er ansat til at være controller, og laver gigangiske modeller i excel og jeg blot er programmør, er dette vel til at forstå.Jeg har ej heller sagt at han er utryg ved diagrammer. Dem bruger han skam flittigt, og til stor glæde for folk som ikke er nær så meget inde i tallene.
Så hvis du nu læser lidt objektivt i stedet for at forsøge at fremstille mig som inkompetent ville jeg være tilnærmelsesvis tilfreds med at du ikke mener at den løsning er korrekt til noget som helst.
"Everybody wants to laugh but nobody wants to cry, Everybody wants to go to heaven... but nobody wants to die!"--Larry Howard
- ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























