lørdag, januar 23, 2021

Træning/kost hjælp søges!

Daily Rush Debat Off-topic Træning/kost hjælp søges!

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Gulerod
    Bruger
    964 indlæg
    Offline

    Hey

    Nu er studiet færdigt og jeg har 2 mdrs sommerferie. Så har jeg besluttet for at kaste mig ud i et sommerferie projekt og det er blevet til at se hvor langt jeg kan komme med min krop på 2 mdr med træning og kost.

    Her kommer det store DR guru panel ind, da jeg har absolut nada idé om hvad er godt/skidt andet end pizza not good

    Startpunkt:
    Jeg er stillesiddende IT nørd til hverdag så der sker ikke noget motion til hverdag andet end 2 x 2 km cykling 2 dage om ugen til studiearbejdet.
    Kropsmæssigt er der nok noget ala nada muller på min krop, og nok ca 3-4 kg fedt for meget på maven, bryst, hals.

    Mål:
    Smide det overflødige fedt og blive en smule markeret (IKKE den nye Rock).

    Jeg ved godt mit mål nok tager længere end 2 mdr, men projektet er også kun og se hvor langt jeg kan nå på de 2 mdr og så tage den videre derfra.

    Mit problem er så som sagt at jeg ved nada kost og træningsmæssigt. Har prøvet og hører rundt omkring og får sådan ca en million forskellige teorier og alle mener de har ret. En siger jeg skal æde 4 kcal om dagen når jeg skal bygge muller op, andre siger æd kun kylling dagen lang og træn kun styrke.

    Men jeg vil jo også gerne smide fedtet. Vil jo ikke være den nye Brian Nielsen der helt sikkert havde muller inde under hvalspækket.

    Så har vi nogle imellem alle DR guruerne der sådan har sat sig ind i kost og træning eller måske endda har uddannelse inde for det der ville kunne hjælpe?

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 53 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    MortZ
    Bruger
    7.018 indlæg
    Offline

    – Spis ikke til du er mæt, kun til du har fået nok.

    – Gå efter nøglehulsmærket på fødevarer.

    – Æd fuldkorn (mætter længere); gå efter fuldkornsmærket.

    – Bare gå efter 1,20g protein per kilo kropsvægt per dag.

    – æd lean meat dvs. kød med under 8% fedt i. (Mener det er 8 eller 10%)

    – MASSER af grøntsager.

    Det skal siges,at dette er baseret på egne erfaringer, så der findes uden tvivl langt mere optimale måder ang. kost og træning. Men de råd har hjulpet mig.

    Wrex: If the council won't acknowledge the Reaper threat after what happened with Saren, the Geth, Eden Prime, Ilos, and the Citadel, they're fools. You should eat them. Shepard: O.O The Council: O.O And thus shepard ate them.

    #2

    Haveplanten
    Bruger
    1.532 indlæg
    Offline

    Gulerod: Du er fra Odense af ikke?

    #3

    Gulerod
    Bruger
    964 indlæg
    Offline

    #1

    “Spis ikke til du er mæt, kun til du har fået nok.” – Den kommer vel også an på træningen når der skal bygges muskler?

    #2

    Nope Fra KBH

    #4

    MortZ
    Bruger
    7.018 indlæg
    Offline

    #3
    Jo vist, og det kommer også an på hvordan dine spisevaner er i forvejen. Jeg åd f.eks. for store portioner i forhold til hvad jeg rent faktisk havde brug for, så der røg ekstra kcal den vej ind, som egentlig ikke var nødvendige for kroppen.

    Men igen, der er uden tvivl folk her på sitet, som er meget mere kvalificerede inde for hvert felt, men jeg ville alligevel lige give mit besyv med, nu da det har hjulpet for mig. Så kunne det nok godt tænkes, at det måske også ville for dig.

    Wrex: If the council won't acknowledge the Reaper threat after what happened with Saren, the Geth, Eden Prime, Ilos, and the Citadel, they're fools. You should eat them. Shepard: O.O The Council: O.O And thus shepard ate them.

    #5

    Kimozabi
    Bruger
    24.746 indlæg
    Offline

    Omkring at spise en ordentlig mængde:
    Prøv at spise med lukkede øjne en enkelt gang indtil du mener, du har spist nok.

    Der er udført forsøg med folk, der spiser med og uden bind for øjnene, og folk med bind for øjnene oplevede alle, at de ikke spiste tallerkenen op, fordi de ikke kunne se, at der var mere tilbage.

    "You don't want to see me when I'm angry - because I back up my rage with facts and documented sources." - The Credible Hulk.

    #6

    RMJ
    Bruger
    10.669 indlæg
    Offline

    Kan man faktisk spise alt det man vil, bare det er af det rigtige.

    vil ihvertfald se den person der er blevet tyk af at spise grønsager og frugt hehe.

    "Keep complaining, and i will escort you to the nearest catapult. The demons will know true fear when they see your fat carcass hurtling down on them."

    #7

    Gulerod
    Bruger
    964 indlæg
    Offline

    Nu kan jeg se jeres kommentarer kører meget over i selve vægttabet, og der kan man vel altid følge det gode gamle “Forbrænd mere end du indtager”

    Er det fordi muskelopbygning og fedttabning ikke spiller sammen? og jeg måske derfor på disse 2 mdr udelukkende skulle satse på fedtforbrænding og så når jeg er tilfreds begynde at bygge muskler?

    #8

    TheBeef
    Bruger
    678 indlæg
    Offline

    #7
    Du vil nok ikke komme til at se et stort drop på vægten, hvis du begynder at træne samtidig med du spiser sundere.

    Men du smider fedtet og får muskler i stedet, så du vil kunne se det i spejlet.

    #9

    Haveplanten
    Bruger
    1.532 indlæg
    Offline

    #7: Du vil blive forbavset over hvad der kan ske på 2 måneder, med den rette kost og træning

    Det er de færreste som har viljen og styrken til det, men hvis du er frisk, kan jeg godt komme med et forslag til sådan en omgang.

    #10

    Gulerod
    Bruger
    964 indlæg
    Offline

    #8

    Målet er som sådan heller ikke at stille mig op på en vægt hver uge for at måle kilo, men at tage et start billede, spise ordentligt og træne efter mit mål for så at tage et slut billede så jeg kan se hvad man kan gøre på 2 mdr.

    Mit problem er bare at jeg ingen anelse har om hvordan jeg kommer frem til målet effektivt.

    Jeg kan da sagtens rende ned i centeret og hive i lidt forskellige vægte, og også begynde at slette just-eat.dk fra browseren og spise normale fødevarer, men det må kunne optimeres mere end bare sådan noget random Der må være noget jeg skal holde mig fra.. noget som er bedre end andet… osv.

    #11

    Gulerod
    Bruger
    964 indlæg
    Offline

    #9

    Min motivation er helt i top. Ved der kan ske meget mht at tabe fedt på 2 mdr, da jeg selv smed 12 kg på 2 mdr ved kun at æde kød og grønt hele tiden. MEGA kedelig mad og var ved at knække min motivation dengang mange gange.

    Nu vil jeg så også gerne af med de sidste kilo OG bygge muskler.. Har aldrig rigtigt trænet og ved at muskler tager sin tid at bygge, så mere det jeg ikke rigtigt ved hvor meget der kan ske på 2 mdr

    Men hvis du er klog så kast da endelig et forslag efter mig, da jeg selv ihvertfald ikke er klog på det område.

    #12

    Haveplanten
    Bruger
    1.532 indlæg
    Offline

    #11:

    Prøv det her:
    Du har hørt om cardio før ikke? Kør det på dine muskler!

    Træn morgen og aften. Hvorfor morgen og aften?

    Fordi på den måde, så er din krop hele tiden under genopbygning og aktiv, lige indtil næste gang den bliver brudt ned igen. Det VIRKER, men det sindssygt hårdt.

    Og det vigtigste af det hele er: Sørg for at få det nødvendige kosttilskud ~ at gi kroppen det rette byggesten og brændstof.

    Vil gerne komme med en dybere forklaring på hvordan du kan gøre det og præcis hvad træningen omhandler.

    EDIT: Og det er kun + at du kender til hulemandskosten Et skridt i den rigtige retning!

    #13

    Zanmato
    Bruger
    882 indlæg
    Offline

    Mine simple tips:

    Spis lige så meget du kan æde, bare hold dig til:

    Kød
    Æg
    Frugt
    Grønt
    Nødder
    Vand
    The
    Kaffe

    Træn ca. 4 gange om ugen enten:

    Styrketræning
    Sprinttræning
    Intervaltræning

    Det har virket for mig de sidste 4 år i hvert fald.

    Mht. kedelig mad, så kan du nok efterhånden finde de første 100.000 opskrifter på nettet hvis du søger efter Paleo eller Stenalderkost.

    Held og lykke med det.

    #14

    TheBeef
    Bruger
    678 indlæg
    Offline

    Mht gejst og viljestyrke:
    Noget, der virker for mig, er at have et mål i form for et eller andet løb/race.

    Sidste år trænede jeg mig op til at cykle fra Odense til København.

    Jeg ved at der bliver afholdt en masse “event-løb” ala Nordic Race. Det her bliver afholdt 22. september, så det er en overskuelig fremtid.

    #15

    Bergholdt
    Bruger
    658 indlæg
    Offline

    I forhold til løb er det rigtig godt med interval løb. fx 20 min løb hvor du løber 4 og går 1 min.

    Du nævner selv du nok er lidt ude af form. Derfor er det rigtig vigtigt du ikke overtræner. Det vil kunne give skader og så er det slet ikke sjovt mere

    Dine muskler skal have lov at restituere. Så veksel mellem de forskellige grupper.

    Det er også en kanon ide at få en ven med på forløbet. Så har man en at snakke med om sine oplevelser og en sparringspartner. Plus det måske kan hjælpe som et trækplaster de dage motivationen er lav.

    Men fedt projekt

    Sagde han og gik

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 53 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.