lørdag, januar 23, 2021

Trådløst netværkskort – forslag

Daily Rush Debat Hardware Hardware Trådløst netværkskort – forslag

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    malau
    Bruger
    2.163 indlæg
    Offline

    Hejsa,
    Jeg flyttede i august sidste år i en ny lejlighed og det er endt med at min stationære pc er placeret et sted uden et netværkskabel.

    Det er efterhånden på tide den gamle maskine igen kommer online, så jeg skal have mig et trådløst netværkskort.

    Access pointet er Stofas trådløse router. Når jeg bruger min iPad 2 i værelset, hvor den stationære står, kan den ind i mellem miste forbindelsen (bygningen er af den nye betontype som nærmest er et Faradays bur). Det er derfor vigtigt at netværkskortet er af en god kvalitet. Jeg tænker noget multi-antenne setup så jeg kan få receive diversity brugt

    Jeg har kigget på edbpriser og kan se de findes i mange forskellige formfaktorer (har kun søgt på ekstern antenne)
    1. internt kort – PCI
    2. internt kort – PCI express
    3. USB stik

    Har I nogle forslag til, hvad jeg bør vælge?

    Jeg går ikke ud fra at PCI / PCI express / USB forbindelsen betyder det vilde (min internetforbindelse er 20/3 Mbit), men jeg vil gerne have noget af en ordentlig kvalitet pga. de dårlige signalforhold

    På forhånd tak for jeres sikkert fremragende forslag

    Edit: Vil lige opdatere tråden med at jeg endte med at købe TL-WN8200ND.

    USB donglen fungerer okay. Jeg får mellem 3 og 4 barer ud af 5 i Windows og jeg kan downloade med 1-1.5 Mb/s, som jeg kan på mine devices tættere på routeren.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 17 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Human
    Bruger
    4.993 indlæg
    Offline

    Træk et kabel, livet er for kort til andet.

    #2

    Redspeed93
    Bruger
    13.448 indlæg
    Offline

    #1 +1.

    Basis-råd: Vælg et billigere bundkort, en mindre PSU og hovedtelefoner + mic i stedet for et headset

    #3

    maim
    Bruger
    2.498 indlæg
    Offline

    #1 +1

    #4

    malau
    Bruger
    2.163 indlæg
    Offline

    #1-3 tak for de fyldestgørende og yderst relevante svar

    #5

    johbe
    Bruger
    9.601 indlæg
    Offline

    #4

    Ikke nogen grund til at være spydig, da svarene faktisk er ganske relevante.

    Du nævner selv at din ipad mister forbindelse. Ergo vil du absolut ikke opnå en ret god forbindelse med din stationære, udnaset hvilket kort/USB du smed i den.

    Jeg kabler alt hvad der kan kables, da trådløst, i min verden, blot er til tablets, mobiler og lignende. Du vil ikke få en god forbindelse som du beskriver forholdende.

    Same shit, different day.

    #6

    malau
    Bruger
    2.163 indlæg
    Offline

    #5 hvordan kan de være relevante når jeg har gjort klart at et kabel ikke er en mulighed?

    Jeg forventer heller ikke en perfekt forbindelse, men jeg spørger efter om folk har erfaring med trådløse netkort da jeg ønsker den bedst mulige trådløse forbindelse og derfor søger et kort med gode antenner (selvom forbindelsen givetvis bliver dårligere end med kabel)

    #7

    maim
    Bruger
    2.498 indlæg
    Offline

    #6 et kabel er altid en mulighed, det er blot et spørgsmål om man er villig til at udfører arbejdet.

    Men med det sagt, så er det mig bekendt bedst at kigge på størrelsen af antennen og antallet, for at have den bedste mulighed for at fange signalet.

    F.eks. D-link

    Edit: men jeg ville hellere bruge de 400kr. på at trække et kabel

    #8

    Minox
    Bruger
    1.755 indlæg
    Offline

    1-2-3 stuck in 2008

    Til #0

    Jeg har ASUS PCE-N15 11n Wireless LAN PCI-E-kort i min maskine og har ikke endnu oplevet udfald eller dårlig ping i spil.
    De netværkskort du kan få i dag er helt fine til en lejlighed, også når der skal games

    Just kidding. God Tirsdag.

    #9

    malau
    Bruger
    2.163 indlæg
    Offline

    #6 Jeg har ikke mulighed for at trække kablet over loftet (bor i en lejelejlighed) og i mellem rummene med router og pc er der både et køkken og et bad dvs. en mase døre som kablet vil skulle forbi. Det vil bare blive noget hø så betaler jeg hellere for netkortet

    Ja jeg har også ledt efter netkort med mange antenne, som samtidig har højt gain.

    Indtil videre er det her TP-Link kort min favorit http://www.tp-link.com/en/products/details/?categoryid=215&model=TL-WN8200ND

    Men er det mon et ok mærke? Kortet koster ca. 230 kr.

    En hel anden mulighed er netværk i elkablerne. Er der nogle som har prøvet det?

    Edit: Tak #8 det vil jeg kigge på

    #10

    Anno
    Bruger
    837 indlæg
    Offline

    #1 + 1

    et andet råd. få noget andet net end stofa, det er mildest talt det værste lorte internet man kan få.

    råd til kabletrækning. en bormaskine, og noget godt techno, og så gir du den bare gas. husk du kan få kableskjulere.

    men hvis spanden kun skal bruges til browsing/skrivemaskine, så er trådløst en mulighed, alt andet, vil jeg stadig bruge et kabel.

    Games lubricate the body and the mind. - Benjamin Franklin

    #11

    FIRESTORM
    Bruger
    5.349 indlæg
    Offline

    #9 jeg har sådan en TP link, ikke samme model, gætter på min er lidt ældre. Det er denne jeg har: http://www.tp-link.com/en/products/details/?categoryid=240&model=TL-WN822N#down

    Den er ok, ikke noget fantastisk produkt, problemet ved mig er ikke så meget at jeg har langt til/dårlig forbindelse til mit access point men derimod at der er RØV mange andre access points tilgængelige. Men jeg oplever ikke udfald, men til tider kan hastigheden godt falde.

    Et andet problem med min model er at det software man skal installere, som standard er sat til Power Save mode on, og når det er slået til tager selve programmet focus ca. hvert 10. minut. Når man slår det fra er der intet problem. Det irriterende er dog at det bliver slået til igen efter hvert restart.

    Det skal siges jeg før havde en D-link usb dongle, den holdt en måned så brændt den af (min computer er tændt 24×7) TP link produktet har holdt over et år, så jeg er ok tilfreds.

    #12

    Anonym 2.042 indlæg
    Offline

    Hvis Stofas jern er lige så rådent som de andre udbyderes modem, så er der altså også meget at hente på at købe en fornuftigt router og lade den håndtere trafikken.

    Du kan have en milliard antenner på dit netkort, men det hjælper stadigvæk ikke, hvis signalet fra dit modem ikke er stærkt nok.

    #13

    JeBus
    Bruger
    295 indlæg
    Offline

    Hvorfor ikke sådan’ et par dåser til stikkontakten – http://www.edbpriser.dk/netvaerk/homeplug-powerline.aspx

    Det valgte jeg at kører med efter at have prøvet 6 forskellige trådløse kort og ingen kunne trænge igennem betonvæggene.

    puuha, det tar' cirka li'så lang tid som det gør for en tosse at binde sine træsko...

    #14

    malau
    Bruger
    2.163 indlæg
    Offline

    #11 tak for input på TP Link. Softwaren lyder ikke så lovende

    #13 Virker det godt? Hvad skal man præcist have fat i der?

    #15

    malau
    Bruger
    2.163 indlæg
    Offline

    Vil lige opdatere tråden med at jeg endte med at købe TL-WN8200ND.

    USB donglen fungerer okay. Jeg får mellem 3 og 4 barer ud af 5 i Windows og jeg kan downloade med 1-1.5 Mb/s, som jeg kan på mine devices tættere på routeren.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 17 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.