lørdag, januar 23, 2021

The economic collapse blog

Daily Rush Debat Off-topic The economic collapse blog

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    havrekiks
    Bruger
    170 indlæg
    Offline

    For de af jer der interessere jer for det igangværende økonomiske kollaps (og det håber jeg er mange) vil jeg lige anbefale denne blog, som giver et godt overblik og kommer med nye artikler dagligt.

    http://theeconomiccollapseblog.com/

    'kommerciel rumtrafik' - -SANTA-Julemanden

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 51 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    plauge
    Bruger
    592 indlæg
    Offline

    kollaps ligefrem ?

    Meget snæver vinkel på verdens økonomiske sitaution. Det er lidt som at se en film med den gode Michael Moore, der er kun en sandhed og det er den han viser dig ! Alt andet er bare forkert.

    *Edit*
    Så jeg håber faktisk folk holder sig væk fra den slags sider da det efter min overbevisning ikke leder til andet end frygt og det billede der bliver tegnet af verdens økonomi er kul sort og uden nuancer.

    Im not trolling, im BOXXY

    #2

    havrekiks
    Bruger
    170 indlæg
    Offline

    Her er hvad verdens førende økonomiske trend forsker siger

    https://www.youtube.com/watch?v=Q2qDW34Fr64&feature=player_embedded

    og her er hvad NBC’s Brian Williams siger i The Late Show.

    https://www.youtube.com/watch?v=SRNrl-858qA&feature=player_embedded

    Det er desværre kulsort, og det kan du lige så godt indse. At benægte det hjælper ikke noget.

    'kommerciel rumtrafik' - -SANTA-Julemanden

    #3

    plauge
    Bruger
    592 indlæg
    Offline

    Efter et hurtigt google af Brian Williams kan jeg se at han ingen baggrund what so ever for at udtale sig om dette emne. Der ud over er der med stor sandsynlighed tale om en fejl på børsen, der har skabt det fald som bliver omtalt. http://epn.dk/investor/article2061075.ece

    hvad angår Gerald Celente. Tjoh han har åbenbart også en del kritikere. http://www.edrants.com/gerald-celente-futurist-fraud/ Der ud over kan jeg ikke finde frem til at han har noget som helst økonomisk baggrund til at udtale sig om den globale økonomi så min opfattelse af verdensmarkederne skal bestemt hellere ikke baseres på ham.

    Jeg siger ikke at vi lever i paradis og alle skal flyde rundt på en lysrød sky. Vi har økonomiske problemer, nationalt som internationalt og der er mange problemstillinger der skal løses hurtigt for at vi kan komme op på hesten igen. Men det er imo ren hysteri at male fanden på væggen. Hvis alle går i drama mode bliver det en selvopfyldende profeti.

    Im not trolling, im BOXXY

    #4

    havrekiks
    Bruger
    170 indlæg
    Offline

    #3

    Hvad med fakta, er det noget du kan forstå?

    Som at 1/8 amerikanere i dag er på food stamps?

    Som de massive optøjer i Grækenland, snart efterfulgt af Spanien, Portugal, Irland, UK, Italien… the list goes on.

    At Detroit er ved at udvikle sig til spøgelsesby med en kraftig stigning i al form for kriminalitet siden sidste år.

    For bare at nævne nogle få eksempler.

    Det er skam ikke at male fanden på væggen, det er at åbne øjnene.

    'kommerciel rumtrafik' - -SANTA-Julemanden

    #5

    FedeAnderzen
    Bruger
    6.308 indlæg
    Offline

    #4 Du mener simpelthen at noget der ikke er sket endnu, men måske snart sker er fakta ?

    Jeg ville ønske jeg havde en kagearm.

    #6

    goatchen
    Bruger
    2.316 indlæg
    Offline

    Ja, lad os alle finde en random side på nettet og så tro på alt hvad vi læser der.

    luls!

    #7

    havrekiks
    Bruger
    170 indlæg
    Offline

    #5

    Med undtagelse af hvad der sker når andre EU lande går konkurs, er alle de eksempler jeg har nævnt i #4 sket.

    #6

    Følger skam mange flere sites end det, men den er et godt sted at starte.

    'kommerciel rumtrafik' - -SANTA-Julemanden

    #8

    Main_Suspect
    Bruger
    2.301 indlæg
    Offline

    Fuck det.. tror sku jeg sælger mine aktier så..

    #9

    havrekiks
    Bruger
    170 indlæg
    Offline

    #8

    Set i lyset af hvad der skete sidste uge ville jeg sige det var en pænt god ide

    'kommerciel rumtrafik' - -SANTA-Julemanden

    #10

    goatchen
    Bruger
    2.316 indlæg
    Offline

    #7
    Undtagen at ingen lande er gået konkurs.

    Så hvad du har er massive optøjer i Grækenland, ikke som følge af krisen, men de tiltag som er ved at blive kørt igennem, for at landet kan klare sig igennem dets nuværende krise.

    At 15% af alle Amerikanere er på foodstamps er en rimeligt intet sigende kommentar, da dette ikke er sat i kontekst.

    luls!

    #11

    Maugter
    Bruger
    350 indlæg
    Offline

    Du er jo allerede blevet modbevist pga. Spaniens planer som har gjort markedet (mere)roligt.

    #12

    havrekiks
    Bruger
    170 indlæg
    Offline

    Nej, men hvis ikke det var for de massive bailouts var de, og enhver fladpande må da kunne indse at man ikke løser et økonomisk problem ved at trykke flere penge, hvilket er præcis hvad der sker. Det gør derimod problemet større.

    #10

    Hvordan er det intetsigende at 1/8 i hvad der anses for værende verdens rigeste land ikke har råd til at forsørge sig selv?

    Forklar venligst.

    #11

    Måske midlertidigt, men det er på ingen måde en løsning.

    'kommerciel rumtrafik' - -SANTA-Julemanden

    #13

    plauge
    Bruger
    592 indlæg
    Offline

    Detroit har haft sociale problemer de sidste 30 år og er nærmest notorisk kendt for at være en by med enorm kriminalitet. Der ud over er byen ekstremt afhængige af bil industrien som har fået smæk der siger spar to. At det bliver en spøgelsesby er nok bare et naturligt resultat af at det er en lorte by for at sige det mildt med masser af sociale problemer, høj kriminalitet og industrien der forsvinder. Good Riddens

    At der kommer riots i andre lande end Grækenland er rent gætteværk og efter min overbevisning postulater af format.

    At noget EU land skulle gå konkurs er igen gætteværk, Grækenland er efter min viden ikke gået konkurs, i teorien er det et land der er konkurs, men der er jo et netværk og en union der sørger for at dette ikke sker.

    Jeg forstår skam udemærket fakta og jeg følger så godt med som jeg nu kan hvad angår den globale verdens situation. Jeg bygger bare ikke min opfattelse af verden på et par gøglere der løber rundt og skriger dommedag

    Im not trolling, im BOXXY

    #14

    goatchen
    Bruger
    2.316 indlæg
    Offline

    Tror du skal lære at skelne mellem: Økonomisk krise.
    Økonomisk kollaps.
    Konkurs.

    Hvad vi har og er på vej ud af flere steder i verden, er en økonomisk krise.
    En af metoderne til at komme ud af denne krise og formindske virkningerne af den, er ved “bail outs”
    At du så ikke forstår det økonomiske system og istedet vælger at kalde dem der gør, på den side du af urensagalige årsager ikke er enige med, for fladpander, siger vel mest om dig og meget lidt om selve situationen.

    luls!

    #15

    havrekiks
    Bruger
    170 indlæg
    Offline

    Jeg vender tilbage om et par år med et I-told-you-so. Nu kan i hvert fald ikke sige at i ikke var advarede.

    Ignorance is bliss…

    http://www.usdebtclock.org/

    'kommerciel rumtrafik' - -SANTA-Julemanden

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 51 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.