Tennis albue – hvad hjælper?
- Dette indlæg indeholder 28 kommentarer, har 17 deltagere og blev senest opdateret af
Tarzan for 2 år, 1 måned siden.
- Emne
Lavede en trænings skade i august som jeg så krydrede med at game og arbejde lidt for meget med musen efterfølgende. Resultatet er en totalt fucked arm der ikke kan løfte en pose med dagligvarer. Efter 4 måneder og mange forsøg på at afhjælpe det er jeg ved at blive små desparat, og håber nogle af jer kan dele hvad der virkede for den enkelte..
Jeg har prøvet:
Lægen. Fik antiinflammatoriske piller, samt et velcro bånd til problem området.
Fysioterapi
Osteopat
Akupunktur
Kiropraktor
Massør
Voltaren
Is på tre gange om dagen
Diverse youtube genoptrænings tips fra bla Athlean X og danske fysioterapeuter.Nogle siger hvile er vejen frem, andre at det aldrig går væk hvis det ikke trænes. Eneste fællesnævner er at der skal udstrækkes, gerne ofte.
Jeg er holdt helt op med at game på pc og arbejder ikke længere med mus. Håber nogle har et par succes historier da jeg syntes det kun bliver værre.
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























