fredag, januar 22, 2021

Survival of the fittest?

Daily Rush Debat Off-topic Survival of the fittest?

  • Dette indlæg indeholder 43 kommentarer, har 30 deltagere og blev senest opdateret af  MrYen for 11 år siden.
  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Timberjim
    Bruger
    3.786 indlæg
    Offline

    http://nyhederne.tv2.dk/article.php/id-27513593.html?rss

    Baseret på ovenstående artikel, opfordrer jeg hermed folk til at tilslutte sig mit lille bånd af brødre, på mission for at skære ned på den svenske bestand af mennesker, for at holde den under den af mig fastsatte grænse, som lyder på 860 eksemplarer.

    Nej, gravalvorligt, HVAD er – uden omsvøb, filter og hensyn – forskellen på mennesker og dyr? Sådan helt basalt set? Mennesker er da netop bare dyr i… svøb.

    Forskellen er, at vi spekulerer for meget og tror, at vi er sat på jorden for at opretholde balance. Balance min røv! Ubalance er en balance i sig selv og er antallet af ulve steget, har de fortjent det og så må dette bare være den nye dagsorden, indtil andre skabninger – med fair midler! – tager over.

    Undskyld brugen af følgende religiøse person, men jøsses Kristus, hvor er vi bare nogle røvsyge skabninger!

    Råb højt, slut jer til mig, slib spyddet, og lad os indlede jagten på os selv!

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 43 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    #0

    thjaa man kunne også se det sådan
    at ulven er beskyttet imod menneskes rov drift der der maks må jages 27 af dem…..

    men jeg kunen tager fejl.

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

    #2

    kongkim
    Bruger
    16.368 indlæg
    Offline

    Vi er de klogeste og stærkeste. og der er flest af os.. = We win..

    Er der så mange af dem af de genere os ved at spise hvors dyr og det påvirker deres måde at leve på ser jeg intet problem i det.

    Self. skal der være regler om det som der jo også er nu. De skal ikke udrydes.. og vis de næsten har været udrydet og så er kommet så meget igen.. ja så har menneskets regler om ikke at jage dem da virket..

    Im nobody, and as we all know.. nobody is perfect.

    #3

    Kaephestryttere
    Bruger
    494 indlæg
    Offline

    #0 pinligt

     "Du kan ikke engang diskutere det med en ganske alm. universitets stuerende, som må siges at være Danmarks fremtid, for også disse er bestukket med penge fra staten og vil ikke høre noget dårligt om institutionen." 

    #4

    Arkham
    Bruger
    2.217 indlæg
    Offline

    … er antallet af ulve steget, har de fortjent det og så må dette bare være den nye dagsorden, indtil andre skabninger – med fair midler! – tager over.

    Vi er netop de andre skabninger der tager over. Først skriver du, at menenske bare er dyr – det er korrekt, men underforstået må du så også mene, at vi skal indgå i fødekæden/økosystemet/whatever på lige fod med andre dyr, da du har sidestillet os med dem. Derfor kan du ikke blive forarget over, at medlemmer af racen udnytter deres overlegne jagtevner til at løse et problem de har med en ulveflok.

    #5

    MAV
    Bruger
    1.309 indlæg
    Offline

    #2 Nu vil jeg ikke mene at 210 eksemplarer af en art i et helt land er mange.

    Enjoy the journey

    #6

    Fedtoere
    Bruger
    934 indlæg
    Offline

    #5 nu er det jo ikke helt fredelige dyr… så mon ikke 210 er nok

    Hva' er det han hedder, ham tyskeren, der går og gemmer alle mine ting? Alzheimers, morfar

    #7

    Nioxic
    Bruger
    17.988 indlæg
    Offline

    vil du skære ned på befolkningen?

    held og lykke med det..

    http://www.reddit.com/r/random/

    #8

    Jacques
    Bruger
    10.466 indlæg
    Offline

    #6, hva’ ved du om det? Jo, ulve er noget af det fredeligste og mest sky du finder på den her Jord. Der findes vist ikke et eneste tilfælde hvor ulve har dræbt et menneske.

    Bye with a warmly hugs

    #9

    Jabu
    Bruger
    564 indlæg
    Offline

    #0 pøj pøj med det, og nu du er igang skal du så ikke også beskytte køer, grise, får, høns, diverse fisk og andre dyr vi dræber OG SPISER, åh gud hvor er det skrækkeligt.

    du kan forresten starte med digselv, danskere skød den sidste ulv herhjemme engang i 1800 tallet, så har du da gjort dit til at holde den danske befolkning nede..

    -

    #10

    Kwanza
    Bruger
    5.529 indlæg
    Offline

    #8 Hvad kalder du så denne liste over mennesker, som er blevet dræbt af ulve?

    http://en.wikipedia.org/wiki/Wolf_attacks_on_humans

    #11

    Koldbrand
    Bruger
    917 indlæg
    Offline

    #8 øh, jo?
    http://en.wikipedia.org/wiki/Wolf_attacks_on_humans#List_of_fatal_wolf_attacks

    selvfølgelig angriber ulve normalt ikke mennesker, og de er generelt kun en trussel mod husdyr, men det er nu, når alt kommer til alt et rovdyr. Når det er sagt, dræber hunde flere mennesker hvert år end ulve, så skyd dog hellere nogle muskelhunde, og deres ejere istedet

    "If he was so smart, how come he's dead?"

    #12

    Justice
    Bruger
    3.780 indlæg
    Offline

    Jeg er til dels ret enig med #0.

    At tillade jagt på en ulvestand der består af 200-250 individer – fordelt over et helt land – er da dybt godnat.

    Det næste bliver vel, at de også går igang med at jage de bjørne som stadigvæk lever i det nordlige skandinavien.

    ingnegg EUALE kan fjen dine bassis ufravigelgei rettigheder - GG SB

    #13

    ZcooX
    Bruger
    3.486 indlæg
    Offline

    svøb er bøvs baglængs

    We are strong when we are many, here we share every penny. Time is lazy and unyielding. Come and see the Zirkus

    #14

    Timberjim
    Bruger
    3.786 indlæg
    Offline

    “With great powers comes great responsibility!”, lyder det catchy slogan vist nok.

    Og bevares, vi er vel sagtens den mest magtfulde skabning i dette solsystem, men den magt kunne man evt. bruge til andet end afmagt. Øverst i fødekæden eller ej, jeg ser ingen grund til at udrydde, når blot man kan tilpasse. Det er ikke et spørgsmål om at ændre naturens gang, men blot om at tilpasse os selv, således at tingene muligvis bliver en kende mere uforudsigelige, men i sidste ende også mere… som det burde være.

    Ja, man kunne betragte det som et forsvar af vores territorium, men Sverige er ret stort og det bliver en kende problematisk, når hele klanen, problemet berører, er hele landet.

    Til dem, der ikke fangede sarkasmen i min plan om at skære den svenske befolkning ned til 860 – ja, I ved, hvor I skal starte. Jeg prøver blot at understrege vores morbide forhold til værdien af andre skabningers liv kontra vores eget.

    Køer, grise, får, høns, diverse fisk og andre dyr – jeg er på! Ikke at jeg på nogen måde benægter vores afhængighed eller sågar selv kan snige mig uden om, men jeg ville oprigtigt nyde et forsøg på fælles afvænning. Det er så meget mere fantastisk at dræbe egen føde med rene våben, flå det i stykker, mens blodet stadig er varmt og tilberede det over et hjemmelavet bål.

    #15

    Dres
    Bruger
    814 indlæg
    Offline

    #14

    Der er vist nogen der har set for meget spiderman.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 43 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.