fredag, januar 22, 2021

Studiejob i Aalborg

Daily Rush Debat Off-topic Studiejob i Aalborg

  • Dette indlæg indeholder 4 kommentarer, har 3 deltagere og blev senest opdateret af  nocture for 11 år siden.
  • Forfatter
    Emne
  • #0

    nocture
    Bruger
    1.632 indlæg
    Offline

    Godaften kære rushere

    Jeg har i længere tid forsøgt at finde mig et studierelevant job ved siden af studiet her i Aalborg, og jeg må efterhånden sande at det er en tabt sag. Jeg læser til Softwareingeniør, og er snart på 4. semester, hvilket jeg i sig selv er utroligt glad for.
    Det har dog, siden min start, været et højt ønske for mig at finde et relevant studiejob, og jeg har efterhånden sendt en masse uopfordrede ansøgninger ud, uden held.
    Siden jeg var lille, har mit fag været en stor interesse for mig, og jeg har igennem tiden tilegnet mig en masse viden selv, og fået noget erfaring igennem personlige projekter og små ting jeg har lavet for diverse firmaer.
    Jeg vil dog utroligt gerne have noget mere erfaring og være en del af nogle rigtige projekter i stedet for kun skoleprojekter, og få noget erfaring, men også som eventuel mulighed for job efter studiet i fremtiden.
    Ja, man kan næsten sige jeg efterhånden er villig til at gøre det som frivilligt arbejde hehe.

    I min uendelige søgen på diverse jobsider, har jeg lagt mærke til at det i København ser bedre ud med opslag af studiejobs indenfor IT, Software, og det er begyndt at lokke mig til at undersøge mulighederne for at skifte til DTU, dog vil jeg meget gerne blive i Aalborg hvis jeg kan.

    Så, hvis nogen derude har nogle idéer eller noget der måske kan være til inspiration for mig (måske har du selv stået i samme situation), så vil jeg meget gerne høre for at få lidt optur, og måske nogle nye idéer til hvad jeg kan prøve
    Tak!

    "Joypads i fps-spil er ligesom at pille bussemænd med boksehandsker på" - Ymer

Viser 4 kommentarer - 1 til 4 (af 4 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    RazorFish
    Bruger
    6.046 indlæg
    Offline

    Læser også ved AAU, og har selv svært ved at finde et relevant studiejob, grundet at studerende fra et andet studie er mere eftertragtede i faget.

    Skal til at starte 4. semester og jeg leverer stadigvæk pizza.

    Sie sind das Essen, wir sind die Jäger

    #2

    FIRESTORM
    Bruger
    5.349 indlæg
    Offline

    Nu skriver du jo meget lidt om hvad du gerne vil lave i dit studie job.

    Men alt efter hvad der har din interesse vil jeg tro det burde være muligt at komme ind et af følgende steder. Eneste men er dog at du ikke er længere fremme på studiet, de fleste steder vil de gerne have folk der trods alt har lært lidt, men hvis du kan diske op med gode ting og sager fra din fritid er jeg sikker på det ikke er en showstopper.

    KMD – de søger i øvrigt forholdsvis ofte.
    Dezide – lille firma, udsprunget fra AAU hvis du har evner kan de sikkert bruge dig.
    Hvis du har interesse i studiejob relateret til universitet har jeg et forslag.

    CVMT lab under e-studienævnet har nogle gange nogle forskningsprojekter hvor de har brug for noget man-power til kodeopgaver, det kunne evt være en mulighed at høre om de har brug for en hånd.

    Hvis du er unix interesseret er der også altid mulighed for at spørge hos it-service de har også en håndfuld studentermedhjælpere, i hvertfald på e-studienævnet, mon ikke også jeres retning har en folk langhårede nørder der holder liv i servere/printer/hjemmeside mm?

    #3

    nocture
    Bruger
    1.632 indlæg
    Offline

    Hvad læser du ?

    "Joypads i fps-spil er ligesom at pille bussemænd med boksehandsker på" - Ymer

    #4

    nocture
    Bruger
    1.632 indlæg
    Offline

    #2 Jep, det er også forståeligt at man skal være “lidt” fremme i forløbet, og jeg kan da også se nogle af dem jeg læser med, som ikke havde nogen forudsætninger da de begyndte måske ikke ville bidrage med så meget i forhold til det vi har lært på de 3 første semestre.

    KMD har jeg et CV liggende hos, men det er et eftertragtet sted, og jeg tror de fleste på vores institut har et liggende hos dem
    Dezide og CVMT vil jeg kigge nærmere på! Tak for det

    "Joypads i fps-spil er ligesom at pille bussemænd med boksehandsker på" - Ymer

Viser 4 kommentarer - 1 til 4 (af 4 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.