Stephen Hawking ang. aliens
Daily Rush › Debat › Off-topic › Stephen Hawking ang. aliens
- Dette indlæg indeholder 63 kommentarer, har 36 deltagere og blev senest opdateret af
niemann1 for 10 år, 8 måneder siden.
- ForfatterEmne
- 02/05/2010 kl. 12:32#0
https://www.youtube.com/watch?v=lw3ofIg67Jo
Tæsker dokumentar om muligheden for liv i universet og om hvilke konsekvenser det ville ha for os hvis de en dag kom på besøg.
Alt sammen fra det måske mest geniale individ i vores generation.
Opdateret:
Første del af afsnit 2
Time travel
https://www.youtube.com/watch?v=zOezD5zguQoFordi ting forekommer i naturen, så gør det dem ikke automatisk naturlige. ~ Citat Barnebarn
- ForfatterEmne
- ForfatterKommentarer
- 02/05/2010 kl. 12:44 #1
0#
FANTASTISK LINK!
Siden jeg læste om hans kommentar har jeg tænkt på jeg skulle have set det program.Ich bin der mausekönig
02/05/2010 kl. 12:48 #3hvad #1 sagde har også gerne ville se det, nice one
A Goa'uld, a Prior and a Wraith walks into a bar...
02/05/2010 kl. 13:03 #4Ved ikke hvorfor man der hans stemme gik fra robot til human blev jeg helt rørt.
Defeating a sandwhich only makes it tastier
02/05/2010 kl. 13:45 #5Tja, når vi ikke engang kan enes med naboen, eller bliver forskrækkede over folk som går med tørklæde, er vi vist næppe parat til besøg fra en helt fremmed civilisation. Både militæraber og religiøse ville gå i totalt selvsving.
Personligt er jeg ikke i tvivl om liv andre steder, og det er i bund og grund også det vi søger.
Jeg har atomer i bukserne. Og så kan man desuden aldrig få CPU'er nok. Det er ganske enkelt naturvidenskabeligt umuligt.
02/05/2010 kl. 13:54 #6#0: Takker mange gange for link.
02/05/2010 kl. 13:58 #7#5 nu mere tragisk at der er folk der vil slagte andre folk pga deres religion..
Du ser fandeme ikke en gorilla slagte en anden gorilla fordi han ikke tror at det store træ foran deres lejer, er gudommelig.
Personligt tvivler jeg på at en civilvision kan opnå et teknologisk status så højt at de kan åbne ormehuller, og stadig have religion.. (da de ville have ødelagt sig selv først, hvis de ikke have skaffet sig af med religion)…….
Sku derfor jeg håber, at vi ikke finder andet intelligent liv (som jeg dog tror eksistere) lige foreløbigt..
da jeg kan ikke se et godt udkom..
1. mulighed, er at de vil høste jorden for ressourcer som Hawking snakkede om.2. mulighed de vil være venlige imod os, men der er et eller anden religiøs land der mener at de er satan ol. og så starte en krig imod dem.
Et møde med mikrober på mars etc. vil måske gå bedre, men det skal ikke undre mig hvis nogen religiøse overhover mener at de er onde mikrober og skal udryddes.
#0 nice video!
I believe our future depends powerfully on how well we understand this cosmos in which we float like a mote of dust in the morning sky. -Carl Sagan
02/05/2010 kl. 14:07 #8enig #7 mht teknologi faktor, men synes tids problemet er værrere.
Afstande og hvornår planetsystemer/civilsationer er oppe og køre til at tage kontakt er vandvittigt store. Hjælper ikke møj at det vil tage 100vis af år at rejse imellem solsystemer, hvis de er et par millarder af år ude af sync…
Det er en videnskab og der er beregningsmodeller. Men synes selv den er klar nok. Vi er palle indtil videre. Kan ikke finde ulogiske biologiske/historiske analkronismer.#0 GJ !
"a person shall not belive in an ism'en - he shall belive in himself"
02/05/2010 kl. 14:11 #9#8 well du skal også huske på multiverse teorier etc. Måske bliver den måde at finde andet intelligent liv ikke at rejse langt ud i rummet, men at skifte dimension..
I believe our future depends powerfully on how well we understand this cosmos in which we float like a mote of dust in the morning sky. -Carl Sagan
02/05/2010 kl. 14:14 #10teori er vist kodeordet der
Indtil videre er jeg ret overbevidst om vi er alene og har været det i meget meget lang tid.
"a person shall not belive in an ism'en - he shall belive in himself"
02/05/2010 kl. 14:25 #12Fed dokumentar! Tak for link!
Bye with a warmly hugs
02/05/2010 kl. 14:29 #13#11 Sagt på anden måde. Vi er alene – her på jorden.
Lol pyramiderne er ikke bygget af små grønne marsmænd :)Der lige kom forbi med 23 kæmpekraner og smuttede uden at efterlade sig spor ud over det. Hvem er det lige der er for dum…
"a person shall not belive in an ism'en - he shall belive in himself"
02/05/2010 kl. 14:32 #14#7
Vi invaderer også og slår ihjel i demokratiets navn, så hvori ligger forskellen?Jeg ser intet problem i at videnskab og religion eksisterer side om side. Det er tilfældet idag og vi har aldrig været længere fremme teknologisk betragtet.
Det virkelige problem er at enhver given politisk ideologi eller religion har et grundlæggende behov for at undertvinge andre dets vilkår, og alene af den grund er der konstante sammenstød.
Jeg har atomer i bukserne. Og så kan man desuden aldrig få CPU'er nok. Det er ganske enkelt naturvidenskabeligt umuligt.
02/05/2010 kl. 14:35 #1502/05/2010 kl. 14:42 #17#16 ja verden vil bedrages og rode med konspirationsteorier (ha’ noget at tro på;)
Ikke det rette fora at begynde at google egytologi og vise hvem der kan finde de mest mystiske links.Kan ikke se nogle anormlier og analkronismer i historien og lade det være biologisk/videnskabligt oa.
Hvis grøn mand kom og hjælp Krefron at bygge hans pyramide, ville det have et sindsygt indspark på alle planer og ingen behøvede at være i tvivl om det var sådan. Masser af beviser og ikke ret meget bavl…
"a person shall not belive in an ism'en - he shall belive in himself"
02/05/2010 kl. 14:46 #18#16 Hvad har du røget? 70.000 år…? 1200 tons sten? Så vidt jeg ved var de allerstørste de brugte omkring 200 tons og der er ikke mange af dem.
røvfirkant
- ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























