Steam box erfaring
Daily Rush › Debat › Hardware › Hardware › Steam box erfaring
- Dette indlæg indeholder 17 kommentarer, har 10 deltagere og blev senest opdateret af
Redspeed93 for 6 år, 7 måneder siden.
- ForfatterEmne
- 13/06/2014 kl. 20:22#0
Nogen her som har bygget sin eget steam box?
Jeg vil gerne have mit steam ind på tv’et, til når der skal flades ud.
Overvejer lidt at samle en billig skod pc i et mini kabinet og så installere Steam OS og så streame spillene fra min High end pc igennem Steam’s streaming funktion.
Nogen der har prøvet det? Kører det godt? Og hva med når man har trådløst net?
Tips og tricks, evt. hvis i har lavet jer et build?
Steam: Krisp89 - Origin: Krisp1989 - BattleTag: Krisp#2319
- ForfatterEmne
- ForfatterKommentarer
- 13/06/2014 kl. 21:30 #1
er steam os released?! hvordan har jeg kunne misse det..
Et helt almindeligt fyr
13/06/2014 kl. 21:42 #2#1 Ikke den endelige version. De roder stadig rundt i noget pre-release alpha/beta gøjl.
Basis-råd: Vælg et billigere bundkort, en mindre PSU og hovedtelefoner + mic i stedet for et headset
13/06/2014 kl. 22:00 #3Det streaming er faktisk ok, men ikke meget mere. På lettere spil kan man stadig mærke laggen. Det var godt nok over trådløst, men har ikke lige haft mulighed for prøve med kabel.
13/06/2014 kl. 22:11 #4#3: Så Skyrim er et no go?
Steam: Krisp89 - Origin: Krisp1989 - BattleTag: Krisp#2319
13/06/2014 kl. 23:44 #5#3
Jeg skal ikke kunne sige, om det bliver værre når det gælder tungere spil. Laggen må jo være betinget af netværket, og grafikken være afhængigt af grafikkortet, så det kan vel sagtens være at tungere spil vil have samme lag. Uden at være uspilleligt, er det dog stadig mærkbart.14/06/2014 kl. 00:49 #6Jeg har også kun prøvet over trådløst netværk og min erfaring er at det spiller! Måske du får problemer, hvis du spiller online FPS spil såsom CS. Det ved jeg ikke, da jeg ikke spiller den slags.
Det eneste jeg ligger mærke til at er at der engang i mellem kommer flimmer i billedet, ligesom hvis du streamer noget tv og der et øjeblik mangler bredbånde. Det vil man sikkert være foruden, hvis man bruger kabel.
Jeg har prøvet Skyrim, Torchligth og Path of exile, som alle fungerer.
14/06/2014 kl. 00:54 #7#6
Kunne du ikke mærke noget lag?14/06/2014 kl. 00:58 #8Jeg regner med at afprøve min Mac Air som “Steam Box” om et par dage, så skal jeg gerne melde tilbage med erfaring. Mind you, min stationære er ikke med i fronten af feltet længere, så det kan sagtens have en effekt på min oplevelse.
My fellow Americans, I am pleased to tell you I just signed legislation which outlaws Russia forever. The bombing begins in five minutes.
14/06/2014 kl. 01:03 #9Jeg vil lige prøve at klaske noget SteamOS i dual-boot på min bærbar i morgen, og prøve at streame fra min PC, og se hvor godt det kører.
Jeg håber det er supergodt, for hvis det virker godt, så knalder jeg med garanti en dedikeret medie pc sammen, men med SteamOS som dual-boot, så der kan streames nogle spil i top-dollar visuel kvalitet fra min gaming PC
“Heldigvis” døde mit P67 chipsæt bundkort, mens min i5-2500k overlevede, og jeg opgraderede til en i7-4770k på et Z87 chipsæt bundkort, så hvis sådan en hjemmebygget dampkasse kommer på tegnebrættet, så har jeg allerede en supergod CPU klar til kamp!
Basis-råd: Vælg et billigere bundkort, en mindre PSU og hovedtelefoner + mic i stedet for et headset
14/06/2014 kl. 01:50 #10#9
Ved ikke lige om du ved det, men hvis du bare vil streame, kan du bare installere steam klienten.14/06/2014 kl. 07:05 #11Jeg synes det kører ad helvede til og det er over kabel. Jeg får meget mere ud af et billigere grafikkort til min “stue pc” (amd hd7790 2gb) end at streame spil fra min stationære med et gtx780ti pga lag.
14/06/2014 kl. 08:36 #12Jeg har prøvet det med flere spil, via kablet netværk på flere af mine pc’ere streamet fra min gamer pc, både med mus og keyboard, men også med Xbox controller. Det spiller max, intet lag ingen artefacts.
14/06/2014 kl. 08:39 #13Btw, det blev streamet til og fra Windows, intet behov for at installere steamOS. Spillene dukker automatisk op på klient siden, som installeret, dog står der bare stream i stedet for spil på knappen.
14/06/2014 kl. 13:35 #14#10 Det vidste jeg ikke Det gør det jo lidt nemmere =)
Nå, men jeg fik prøvet det nu, og jeg ved ikke rigtig om jeg skal grine eller græde
Det kører af helved til for mig. Mine grafikkort står og kører med 10-15% load, og de kører ved idle clocks (dvs. de ligger på 350mhz core clock når de burde ligge på lige knap 1300mhz).
Når det kører bedst oplever jeg 48ms lag, hvilket er meget lig en konsol, så det er sådanset ok. Men lige pludselig skyder mit lag i vejret til hele 1200ms(!!!) og det bliver umuligt at spille. Det sker cirka hver 30. sekund, og tager tilsvarende 30 sekunder før det falder til 48-50ms igen.
Problemerne opstår både i Payday 2, Borderlands 2, Skyrim(modded), Planetside 2, The Witcher 2 og Civ 5, alle testet på wired network…
Og clienten ligger kun på 50% CPU brug, til trods for et er noget gammelt dualcore-snask.
Det var mildest talt en ret skuffende oplevelse :S
Basis-råd: Vælg et billigere bundkort, en mindre PSU og hovedtelefoner + mic i stedet for et headset
14/06/2014 kl. 14:05 #15Det her er et par måneder gammel, men en god gennemgang af hele processen hvor de har bygget to bud på steam machines:
http://www.tested.com/tech/pcs/460002-tested-depth-steamos-beta-and-home-streaming/ - ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























