[SPOILER] Mass Effect historie
Daily Rush › Debat › Spil › [SPOILER] Mass Effect historie
- Dette indlæg indeholder 27 kommentarer, har 14 deltagere og blev senest opdateret af
Harkonnen for 10 år, 12 måneder siden.
- ForfatterEmne
- 25/01/2010 kl. 23:41#0
Jeg gennemførte aldrig 1’eren, kan nogle fortælle mig hvad der skete, så jeg er klar på 2’eren?
Jeg nåede dertil, hvor… Hm. Husker det faktisk ikke. Men fik jo fundet ud af ham fidussen i rådet var ond, og fik forfulgt ham noget tid.
Men hvad der skete sidst, ved jeg ikke. Så bare de store træk i historien, tak - ForfatterEmne
- ForfatterKommentarer
- 25/01/2010 kl. 23:50 #1
Du burde næsten skynde dig igennem spillet, du kan jo importere din char i ME2. Dvs. at mange af de valg du tager dig igennem spillet, har indflydelse på historien i 2’eren!
Men hvis du virkelig ikke gider, så er der en en kort gennemgang her, som nok forklare det bedre end jeg lige gider
25/01/2010 kl. 23:51 #2:::Spoiler:::
Historien ultrakort:Saren (den onde spectre) leder efter noget kaldet The Conduit med sin hær af Geth. Efter at finde Liara og besøge Feros og Noveria, finder man ud af at Saren arbejder på at bringe en oldgammel race af maskiner, kaldet Reapers, tilbage til galaksen igen.
Man forfølger Saren til en planet kaldet Ilos og finder ud af at The Conduit er en bagdør til The Citadel. Med sin hær af Geth overtager Saren The Citadel og gør det klar til Sovereign (en Reaper han samarbejder med). The Citadel er i virkeligheden et gigantisk Mass Relay, som de resterende Reapers skal bruge for at komme tilbage. Saren overtaget kontrollen (hvorfor han ikke bare brugte sin Spectre-status, sneg sig ind om natten og tog alle på sengen er uvist), men det lykkedes for Shepard at forpurre hans planer og for Alliancens flåde at gøre kål på Sovereign.
Desværre vrider Shepard til slut om på foden og dør af aggressiv koldbrand i menisken.
"You don't want to see me when I'm angry - because I back up my rage with facts and documented sources." - The Credible Hulk.
25/01/2010 kl. 23:53 #3Tror lige du har ramt forkert. Men vi tager den da lige fra en ende af i store træk
– Nihlus (en Spectre) bliver dræbt af Saren (en anden Spectre) på Eden Prime.
– Shepard prøver at finde beviser på dette.
– Efter dette er bevist (Saren arbejder sammen med Geth), er det din mission at finde Saren. Til dette formål, bliver du en del af Spectre-korpset.
– Undervejs finder du ud af at der er en maskin-race (Reapers) som holder til udenfor galaksen
– De kommer hvert 50,000 år for at udslette alle intelligente racer samt høste deres teknologi
– Den tidligere galaktiske civilisation (Protheans), som blev udsat for denne cyklus, har prøvet at finde en måde at stoppe den på.
– The Citadel er faktisk et kæmpe Mass Relay som fører ud til Dark Space hvor alle andre Reapers holder til.
– Sovereign (Reaper) angriber The Citadel for at aktivere Mass Relay
– Systems Alliance redder dagen og Sovereign dør. Du har midlertidigt stoppet cyklussen.
– The End.
Sie sind das Essen, wir sind die Jäger
26/01/2010 kl. 00:02 #4–>#0
http://www.escapistmagazine.com/videos/view/zero-punctuation/18-Mass-Effect
”Vi griner meget sammen, men vi er også meget forskellige. Nogle gange bliver Bubber altså 12 år – det er charmerende, men også lidt anstrengende to måneder i træk.” B.S. Christiansen
26/01/2010 kl. 00:03 #5Hvis du aldrig gennemførte 1’eren, hvorfor tror du så du kan/gider 2’eren?
Defeating a sandwhich only makes it tastier
26/01/2010 kl. 00:12 #6Gennemfør da 1’eren!
Hvis du virkeligt har tænkt dig at spille 2’eren gir det ingen mening IKKE at gennemføre 1’eren – Det tar ikk særligt langt tid hvis du skipper sidemissionerne og bare er en baddas Renegade.
I 2’eren kan man importere sine valg fra 1’eren videre! fx. på min har jeg holdt Ashley i live, nakket The Council, nakket ham næstehornsduden fra ens team, holdt Rachni queen duden i live etc.
Køb en Mac
26/01/2010 kl. 01:49 #7Alternativt kan du se denne video som gennemgår ME1 på 5 minutter:
http://xbox360.ign.com/dor/objects/14235013/mass-effect-2/videos/masseffect_in5min_spc_121509.html
Sie sind das Essen, wir sind die Jäger
26/01/2010 kl. 07:10 #8Jeg må også tilslutte mig at du skal spille 1 eren. Det er ikke forældet, eller har dårlig grafik eller lign. hvis det er det du bekymrer dig om. Grafikken i ME1 og ME2 er stort set det samme… der er lidt flere partikler og lys i ME2 men det er sådan set det.
Desuden bliver du i ME2 bare smidt ind i det fra hvor ME1 slutter, og de første 30-60 minutter vil bare virke forvirrende, frem for SUPER AWESOME
Suffer a self-imposed exile, taste the bitter fruits of denial. In the presence of greatness the humble can only bow.
26/01/2010 kl. 08:39 #9Jeg mistede mine savegames da jeg formateret min pc, så begyndte forfra igår, og vil klart andbefale det samme, spillet er sgu stadig et af de fedeste spil jeg har prøvet, og er ikke blevet kedeligere selvom det er tredje gang jeg er igang med det.
I'm gaming 20 hours straight, who are you calling Lazy?
26/01/2010 kl. 10:08 #10Vil overveje ME1, men tak for historieupdaten
26/01/2010 kl. 10:13 #1110/10 fra eurogamer
And then he grinned like a fox eating shit from a barbed wire fence
26/01/2010 kl. 11:38 #12Synes godtnok at ME1 er ganske ok, men for dælen bliver jeg irriteret af alt det nytteløse elevator venten
she loved to fish, the sound of water was calming for her - http://www.youtube.com/watch?v=YgXW-cKI1bw
26/01/2010 kl. 11:44 #13#12:
Det kan du ikke undgå. Det er bare forklædte loadingskærme."You don't want to see me when I'm angry - because I back up my rage with facts and documented sources." - The Credible Hulk.
26/01/2010 kl. 12:28 #14Jeg syntes faktisk at Mass Effect 1 var ret cool, man følte lidt et forhold til personerne. Og den måde man rejste fra planeter til planeter var også neat. Det gav faktisk MENING at man rejste i dimensioner, man gad jo ikke holde forward knappen inde i 15 minutter for at se stjerner og meteor i baggrunden…
Men hvorfor fanden er det ikke anderledes i Dragon age, syntes nu det ville være sejere med en åben verden i et sådan spil. Syntes personligt Brutal Legend gjorde det fint, hvor ikke Dragon age?
Btw #0 Læs #3. Hurtig resume.
Rutskie prutskie, und vodka mit vutskie.
26/01/2010 kl. 13:29 #15#14:
Ifølge historien i Dragon Age tager det adskillige dage at rejse fra Redcliffe til Denerim. Ville du gerne gøre det i en åben verden?"You don't want to see me when I'm angry - because I back up my rage with facts and documented sources." - The Credible Hulk.
- ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























