Spørgeskema om billigere net m.m.
Daily Rush › Debat › Off-topic › Spørgeskema om billigere net m.m.
- Dette indlæg indeholder 23 kommentarer, har 13 deltagere og blev senest opdateret af
frede99 for 6 år, 11 måneder siden.
-
ForfatterEmne
-
08/02/2014 kl. 15:49 #0
Hejsa. Jeg vil gerne oprette et firma til sommer, dog ved jeg ikke om der er kunder nok til det. Det omhandler at få forhandlet billigere bredbånd, tv og telefoni.
Håber meget i gider bruge lidt af jeres tid på at hjælpe mig.
http://iprix.dk/index.php?SMExt=SMSurvey&SMSurveyForm=survey&SMSurveyId=7b08d3afc0fded9c18bdc30807be5233Mvh. Frederik
-
ForfatterEmne
-
ForfatterKommentarer
-
08/02/2014 kl. 15:52 #1
Luksuspriser?
Underligt navn.
Same shit, different day.
08/02/2014 kl. 16:45 #2Done =)
Help me, Premature Ejaculation Man! Premature Ejaculation Man: I'm coming!
08/02/2014 kl. 16:53 #3Tror ikke folk ville kunne se det rimelige i at betale 300 kroner. Der er så mange sider, der finder billigere priser for én gratis, at det ville være underligt at betale for dette.
08/02/2014 kl. 17:00 #4Done, brug lidt tid og penge på at få en professionel til at gå siden igennem, for din demo side er lidt for meget demo til folk vil tage det seriøst.
Men selve servicen tror jeg godt du kan få held med. Jeg kunne sikkert snildt spare penge på telefoni, internet osv, hvis jeg gad sætte mig ned og få det kikket efter – men det gider jeg ikke, så jeg kunne godt overveje at benytte en sådanne service til at fixe det for mig.
08/02/2014 kl. 23:23 #5#1 Jeg ved det godt, skal først starte op i sommerferien, og derfor tænker jeg over et navn der kunne passe godt til alle 3 ting…
#3 Det er forståeligt nok, har sænket prisen til det halve. Har godt set de gratis service, men har ikke kunnet finde nogle der var opdaterede og stadig virkede, ihvertfald på min egen adresse. Derfor vil jeg hjælpe dem der ikke selv gider lede på nettet
#4 Tak det havde jeg også tænkt mig at gøre… Så må jeg bare sørge for at finde en der kan hjælpe ordentligt.
Er glad for du selv ville benytte dig af servicen, selvfølgelig skal det være meget mere troværdigt at se på osv.Til alle andre: Hvis i ellers ser bort fra selve hjemmesiden og tænker på:
1) Services jeg tilbyder
2) Gennemsnitspriser på det
og 3) TeksterneDet vil betyde utrolig meget for mig at få gennemført dette. Jeg har brug for alle svar jeg kan få og håber i gider svare herinde eller et af de mange andre forums med de 3 punkter jeg nævner. Kan godt se min demohjemmeside er alt for meget en demo til nogen vil tage den troværdig.
Tak for svarene indtil videre
09/02/2014 kl. 00:10 #6P.s. nyt spørgeskema da det andet kun havde plads til 100 svar (samme svarmuligheder) : https://www.onlineundersoegelse.dk/s/c448d5e
09/02/2014 kl. 09:37 #7Ikke flere der kan hjælpe mig?
09/02/2014 kl. 20:17 #809/02/2014 kl. 20:22 #9Det kan ikke betale sig at gøre manuelt.
Jeg har http://www.internetpriser.dk og her har vi en automatisk prisagent som folk kan oprette, den gør netop det, at man får besked når der findes noget billigere.
Du får intet ud af konstant at ringe på vegne af en forbruger og snakke om billigere priser.
Virksomhederne har et winback program til tidligere kunder de gør brug af, eller potentielle opsigelser som også udløser rabatter.
Det er ikke prisen du kan spille på mere, men den service/ekstra ydelser hvert selskab tilbyder.Du vil automatisk opbygge en hurtig afvisningsprocent hos selskaberne, for det er samme sælgere du får fat i når du ringer ind, og de kan lynhurtigt genkende dig.
Du kan ikke kommentere på dette indlæg.
09/02/2014 kl. 20:54 #10#9 jeg ved godt det måske for mange ikke kan betale sig. Nu virker internetpriser.dk ikke særlig godt, ihvertfald ikke opdateret http://www.internetpriser.dk/1aweyfpn
Ingen af de 2 udbydere kan tilbyde noget i byen, kun TDC…
Vil selvfølgelig lave forhandleraftaler med virksomheder (kender en fra Telenor erhverv som selv er iværksætter og vil komme med gode råd og vejledning til dette)
Derfor tror jeg ikke det bliver et problem….”Det er ikke prisen du kan spille på mere, men den service/ekstra ydelser hvert selskab tilbyder.”
Hvordan skal jeg kunne hjælpe potentielle kunder med det?
Mvh. Frederik Brade
09/02/2014 kl. 20:56 #11#8 Opdater #0 med dit nye link.
De fleste taget linket i #0 og så hopper de videre = ingen ser dit nyeste link.…og der er ingen grund til at tigge folk om at udfylde det skema, det sker hvis folk har lyst
09/02/2014 kl. 20:58 #12#10 Ikke opdateret? Prøv lige at tjekke igen crawleren har for 57 minutter siden opdateret den liste.
Hvilket postnummer bor du i?
Hvis TDC kan levere, så kan Fullrate også (TDC ejer dem) og også Telia da de har fået adgang igen til kobbernettet via TDC.
Hvis du henviser til hvilke hastigheder der er muligt på en adresse, så er det korrekt, den del kan vi ikke søge på, da 9/10 selskaber først kan fortælle dig det når du har foretaget bestillingen.
Mht. at få en indkøbsordning hos hvert selskab, så er det nok et spørgsmål om hvor mange leads du kan komme med, og inden den mængde er opbygget så er det sådan med private at de er yderst flygtige og ombestemmer sig hurtigt.
Så tid + kræfter du skal bruge på hvert enkelt lead, som også vil bruge din tid på at finde dine fejl, er næppe den leadpris værd de max vil betale. Just saying
Men prøv da ad
Du kan ikke kommentere på dette indlæg.
09/02/2014 kl. 21:49 #13#11 er gjort nu
#12 postnummeret er 4672. Telia tilbyder hastighed på 30/5 mbit uden Tv selvom jeg har valgt med tv og mindst 40 mbit
det samme med Fullrate. Tdc vises tilgengæld ikke som leverer 40/10 mbit… Men den er vist god for de fleste…Måske er det ikke det værd med leads men samtidig er det noget jeg meget gerne vil, og vil da selv på kun 2 aftaler med kunder på 1 måned tjene det samme som jeg får i lommepenge… Det har ikke så meget med penge at gøre men mere noget jeg meget gerne vil arbejde med.
Og hvis kunden ikke er tilfreds enten pga. servicen, prisen eller noget helt andet tilbyder jeg at tjekke op på det inden bindingsperioden udløber Kunden skal så kun betale halvdelen af hvad jeg prisaftalen var før
10/02/2014 kl. 00:25 #14Til privat personer er denne her service nøde løs. Marked skifer så hurtigt at om 6mrd er det man har for gammelt, plus det ikke kun er pris. Se på mobil området.
10/02/2014 kl. 09:56 #15LOL Frede… jeg ved sgu ikke helt hvor jeg skal starte.
Hvad er det du tilbyder?
Du vil have at jeg skal betale X antal kr for at du ringer til min tele/tv/Internet-udbyder, og så vender du tilbage med en lavere pris, right?Det vil jeg sgu gerne købe. Faktisk tror jeg at jeg vil købe det 10-15 gange til hver ting, så jeg til sidst slet ikke skal betale noget.
Hvad garanterer du at jeg kan få? Hvis du ikke er 100% sikker på at kunne skaffe en nedsættelse så er din service jo ikke noget folk vil betale for.
Mht. dit spørgeskema og din demo, så prøv da lige at tage dem lidt mere seriøst.
Det sejler i stavefejl på begge dele, og der er langt fra info nok på dit site.Hellere komme galt afsted, end slet ikke komme afsted.
-
ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























