sony xperia z3
Daily Rush › Debat › Off-topic › sony xperia z3
- Dette indlæg indeholder 39 kommentarer, har 20 deltagere og blev senest opdateret af
FlipFlop for 6 år siden.
- ForfatterEmne
- 04/01/2015 kl. 12:04#0
Nogen der er ejer af denne mobil og kan anbefale eller advare i mod den? skal siges har en iphone 5s nu og ja det er en fin mobil , er dog bare ved at være træt af ios kedelige design
- ForfatterEmne
- ForfatterKommentarer
- 04/01/2015 kl. 12:33 #1
Jeg har også set mig lun på den, så jeg følger lige med her!
Tillid er godt, kontrol er bedre, razzia er bedst!
04/01/2015 kl. 12:35 #2Har den… eller… den ligger herhjemme med en flækket skærm og venter på at der kommer reservedele til den ude i handlen.
Synes den er ganske fin, men på ingen måde brudsikker. Tabte den ned på en kabelboks ved siden af mit skrivebord (fra bryst højde) og så blev den ubrugelig, een måned efter jeg fik den
Generelt, så er jeg efterhånden af den mening at INGEN af de smart phones på nogen måde er magiske eller sejere end andre.
Der er så lidt forskel mellem dem at det reelt er lige meget om du har den ene eller den anden.04/01/2015 kl. 12:39 #3har godt nok læst om mange der har smadderet deres ved tab fra lav højde ,lyder som om det glas ikke er super sejt i styrke
04/01/2015 kl. 13:08 #4Kan måske skrive noget om den i aften da min gamle far lige har købt 2 af dem til ham og konen. Så skal ud og sætte dem op for ham i aften
Im nobody, and as we all know.. nobody is perfect.
04/01/2015 kl. 13:08 #5Men hvis man går ud fra at det er en ansvarlig voksen, der passer godt på sine ejendele, er den så noget værd?
Tillid er godt, kontrol er bedre, razzia er bedst!
04/01/2015 kl. 13:56 #6Synes det er cool, at man kan streame fra sin PS4 til den.
04/01/2015 kl. 14:02 #7#6 Det kan man også til andre smartphones, med en simpel 3rd party app.
Basis-råd: Vælg et billigere bundkort, en mindre PSU og hovedtelefoner + mic i stedet for et headset
04/01/2015 kl. 14:02 #8Har haft den siden lanceringen og er meget glad for den. Den bedste forbedring i mine øjne er at den har to højtalere på fronten. Det gør lyden når man fx ser Youtube _meget_ bedre
En drink er for meget, 2 er for lidt..
04/01/2015 kl. 14:10 #9hvad med sonys version af android systemet fungere det som det skal?
04/01/2015 kl. 14:13 #10#9 Jeg synes det fungerer ret godt. Det er ikke så modificeret som Samsung og HTC og er dermed tættere på stock android hvilket er en stor fordel set fra min vinkel.
Så er der generelt ret god batteritid på Sonys mobiler hvilket jeg også synes er rigtig dejligt.
04/01/2015 kl. 14:34 #11#7 – iOS? :i
04/01/2015 kl. 14:55 #12#11 Andre Android smartphones. Og tablets.
Basis-råd: Vælg et billigere bundkort, en mindre PSU og hovedtelefoner + mic i stedet for et headset
04/01/2015 kl. 14:59 #1304/01/2015 kl. 15:21 #14Jeg har en Z2 og har også kigget på Z3. Kunne ikke se en eneste grund til at opgradere.
Så min anbefaling må være: Spar pengene og køb en Z2 i stedet.
Always treat your kite like you treat your woman. Get inside her five times a day and take her to heaven and back.
04/01/2015 kl. 15:56 #15Fik en Z3 igår med posten og har ikke andet end positive ting at sige om den.
Er imponeret over batteritiden og bl.a stamina funktionen, som slukker for wifi og data for specifikke apps. Sad og rodede med dyret hele dagen igår som man nu gør når man får en ny mobil og havde 55% strøm tilbage da dagen var omme
Som en anden skriver så er brugerfladen heller ikke så modificeret som ved LG og Samsung så endnu et plus i min bog.
Småting der overraskede mig er dobbelt tap for at vække skærmen som min gamle G2 havde og så har den en funktion der gør at skærmen ikke roterer, når man ligger på siden og læser. Det er der sikkert også andre nyere telefoner der har men generelt en fed funktion.
Kamerat er også ganske fornuftigt omend det ikke har optisk billedstabilisering så billeder taget i mørke kan godt have en tendens til at være en smule sløret nu og da. Der er digital billedstablisering i manuel tilstand som virker ok.
Kvaliteten er gennemført og der er intet der knirker eller knager. Skærm er også generelt rigtig fornuftig med gode betragtnings vinkler, farver og mulighed for at justere hvid balancen.
Stereo lyd som giver en ok oplevelse dog uden at være på højde med HTC One M8 men stadigvæk godkendt.
Anbefaling herfra
- ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























