Jeg har spillet Continent of the Ninth (C9) på de koreanske servers i et par dage. Jeg forstår ikke koreansk, men ved hjælp af tidligere mmorpg-erfaring, kan jeg navigere rundt og se hvilke items er bedst for mig.
Og kampsystemet gør at det er det hele værd.
Forestil dig en blanding af Diablo II, Guild Wars og sidescrolleren Dragonica, med blændende grafik og lækre animationer.
1v1 pvp video https://www.youtube.com/watch?v=KGtan2Nsc2s
level 48 dungeon boss: https://www.youtube.com/watch?v=2rZkQ1Mx1dA
Skillsystemet fungerer også anderledes end hvad man er vandt til – istedet for at købe skills, køber man “combo’s”, så man istedet for at spamme 1-9, skal trykke kombinationer på tastaturet for at fuldføre angrebet. Det fungerer super godt, og jeg anbefaler at alle holder øje med denne titel. Kan slet ikke vente til det udkommer på engelsk
EDIT: Loot system som i Diablo II. Og så er det i REAL TIME! Ikke mere targeting-pjat.
Jeg havde egentlig tænkt mig at lave min egen tråd om dette spil, for at oplyse folk om en fed gaming-oplevelse de måske går glip af, men den passer vist også ind i denne tråd.