lørdag, januar 23, 2021

Socket A + S-ATA

Daily Rush Debat Hardware Hardware Socket A + S-ATA

  • Dette indlæg indeholder 1 deltager og har 0 kommentarer.
  • Forfatter
    Emne
  • #0

    ZanZan
    Bruger
    1.567 indlæg
    Offline

    Jeg skal have fundet mig et socket a motherboard med s-ata på, og har fundet ud af at blandt andet nForce2 400 Ultra har det i chipsættet – hvilket jo er rart.

    Problemet er bare at der kun findes to kort ifølge edbpriser med det chipsæt, nemlig ASUS A7N8X-XE og MSI K7N2 Delta2, og begge er der lidt problemet med. ASUS kortet kan pt ikke fåes i nogen butikker, og MSI kortet har ikke skruehuller omkring cpu-soklen til at montere min køler (webconsult copperheaven ultra tweak).

    Nogen der har et bud på hvor jeg evt. kunne skaffe ASUS kortet fra udlandet, eller et bud på hvordan jeg kan komme til at montere denne køler på MSI kortet? Eller skal jeg ligefrem (*gyse*) prøve at bruge det SiS chipsæt som har S-ATA på socket a?

    if(!kill(self)) {self.strength++;}

  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.