lørdag, januar 23, 2021

Slik eller ballade!!!

Daily Rush Debat Off-topic Slik eller ballade!!!

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    TenAltz
    Bruger
    430 indlæg
    Offline

    Er der andre end mig der har oplevet at kvarterets små unger ringer og banker på ens dør, hvorefter man går ud og bliver mødt af “slik eller ballade!!” ?

    Syntes ikke det er særlig fedt med “endnu” en dag/nat, hvor små folk kan tigge… Lad os nu bare holde os til fastelavn, ok?

    Jeg havde en episode med nogle unge fyre i dag. Det var hen af aftenen og det ringede på. Derefter banker det på, og fordi jeg ikke er hurtig nok til at lette mig, står de og sparker på min hoveddør! wtf?
    Åbner døren og ser 3 fyre på 15 – 16 år, der råber: “slik eller ballade!”.

    Siger til dem at jeg ikke har noget slik og de godt kunne “pegel aw”, men de nægter, hvis de ikke får noget slik.
    Tilsidst går de endelig, men de skal da liiige have væltet mit græskar med lys i (dør-dekoration – Ikke en invitation til at jeg vil have små snotunger bankende på min dør), så det triller rundt og er knækket.

    HAPPY HALLOWEEEEN!
    Lorteunger…

    Andre der har haft besøg?

    "I reject your reality and substitute my own!" - Adam Savage (Mythbusters)

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 53 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Sandy
    Bruger
    1.337 indlæg
    Offline

    Jah og de bliver sq bange når man tager p*kken frem og råber SLIK !!!!!

    så smager kaffen også lidt mere af ost bagefter!

    #2

    Paranut
    Bruger
    638 indlæg
    Offline

    Havde revet den første og den bedste ind og givet ham en treat han sent ville glemme.

    #3

    niemann1
    Bruger
    4.688 indlæg
    Offline

    Skrid eller knytnæve?

    Fordi ting forekommer i naturen, så gør det dem ikke automatisk naturlige. ~ Citat Barnebarn

    #4

    TheRaz
    Bruger
    9.294 indlæg
    Offline

    haha

    Giv de næste noget engelsk lakrids. Mere vammelt bliver det ikke

    Men jo det er træls med endnu en af de dage.

    Allerede for 2 uger siden blev jeg mødt af et regiment af julenisser som havde indtaget centrum af Bilka. Små røde sataner der kun er ude på at lokke kroner op af min lomme.

    Vi drukner efterhånden i alle mulige mærke- og helligdage.

    Jeg har atomer i bukserne. Og så kan man desuden aldrig få CPU'er nok. Det er ganske enkelt naturvidenskabeligt umuligt.

    #5

    SovseOrglet
    Bruger
    1.990 indlæg
    Offline

    Kæft hvor nederen, hvor mange danskere står endelig klar med slik?! Kender fandme ikke nogle der køber ind til halloween

    SovseOrglet

    #6

    Kimozabi
    Bruger
    24.746 indlæg
    Offline

    Hav et kamera parat næste gang og begynd at tage 1000 billeder, næste gang du åbner døren for nasseunger. Har du intet at lave hele aftenen, kan du evt følge efter dem, indtil de når hjem igen – og dernæst ødelægge deres græskardekoration

    "You don't want to see me when I'm angry - because I back up my rage with facts and documented sources." - The Credible Hulk.

    #7

    Kufad
    Bruger
    3.570 indlæg
    Offline

    #0

    Det er godt nok uforskammet gjort..

    PSN & XBL & Steam: kufad

    #8

    Kakedeigen
    Bruger
    1.691 indlæg
    Offline

    Gør som #1 siger.. det virker hvis de er over 12 og skal skræmmes væk!

    Køb en Mac

    #9

    MrMathias
    Bruger
    13.136 indlæg
    Offline

    #6 haha, det ville jeg gøre! grineren comeback at lave

    #10

    Xorbi_II
    Bruger
    573 indlæg
    Offline

    2 gange har det ringet på døren hos os. Vi havde forberedt os på besøg, da vi bor i et område med en masse børn. En del af husene på vejen har i ugen pyntet op med græskar, spøgelser, “spindelvæv” i hækken osv., så vi havde ekviperet os med et par pakker m&m’s. “Gys eller guf” var udtrykket der blev brugt her – og vi “turde” ikke andet end at give efter og udlevere lidt guf til ungerne. Datteren (på 1½ år) syn’s det var sjovt med sådan nogle farligt udklædte nogen.

    Quoting JohnnyHatesJazz: Ps hvorfor google selv når man kan skrive her eller få jer til at google for mig.

    #11

    Mirage
    Bruger
    1.779 indlæg
    Offline

    #10 Skide godt indlæg

    Selv udnævnt til at være den sidste moralske bastion på DR!

    #12

    Jepparh
    Bruger
    1.770 indlæg
    Offline

    #10 ME WANTS KIDS :<

    #13

    roadrunnah
    Bruger
    14.414 indlæg
    Offline

    FASTELAVN ER MIT NAVN

    DAMN YOU Clicker Heroes!

    #14

    Gulerod
    Bruger
    964 indlæg
    Offline

    “Syntes ikke det er særlig fedt med “endnu” en dag/nat, hvor små folk kan tigge… Lad os nu bare holde os til fastelavn, ok?

    Tilsidst går de endelig, men de skal da liiige have væltet mit græskar med lys i (dør-dekoration – Ikke en invitation til at jeg vil have små snotunger bankende på min dør), så det triller rundt og er knækket.”

    Nu ved jeg godt du siger det er en dør-dekoration osv, men synes jeg finder det rimmeligt modsigende. Lad os nu bare holde fastelavn, men alligevel skal du lige have en græskar stående.

    #15

    Unkie
    Bruger
    1.133 indlæg
    Offline

    Godt indlæg til at minde mig om, at jeg hader børn…

    #12 But why?! De larmer, de sviner over det hele, du kommer ikke til at kunne have din computer i fred.
    Der var en fyr i Colbert Report for et par år siden, der havde skrevet en bog om lykke, der sagde at ville man have et lykkeligt liv, så var børn ikke en god ide.

    Edit: #0 Man har vist hørt historier om folk i usa, der smider barberblade eller nåle i slikket – opfordrer selvfølgelig ikke til det, men noget mindre drastisk kunne måske være en idé næste år, lidt afføringsmiddel måske.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 53 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.