lørdag, januar 23, 2021

Skyrim – Hvor starter jeg?

Daily Rush Debat Spil Skyrim – Hvor starter jeg?

  • Dette indlæg indeholder 13 kommentarer, har 12 deltagere og blev senest opdateret af  Anonym for 4 år, 11 måneder siden.
  • Forfatter
    Emne
  • #0

    guffe16
    Bruger
    3.343 indlæg
    Offline

    Hej, har aldrig fået spillet Skyrim. Så vidt jeg forstår er mods nærmest en uundværlig del af spillet. Er det korrekt?

    – Og har én af jer i så fald en god guide eller lignende til, hvilke mods som er de mest essentielle, og hvordan jeg får dem installeret?

Viser 13 kommentarer - 1 til 13 (af 13 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    solvhoi
    Bruger
    679 indlæg
    Offline

    Spillet er fantastisk selv uden mods.

    #2

    Hamdie
    Bruger
    462 indlæg
    Offline

    Start med at dl nexusmanager vil jeg sige.
    http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/searchresults/?

    Hvis du er helt ny til mods start med nogle få mods. F.eks de der unofficielle patch mods. De er vigtige.

    #3

    Jacques
    Bruger
    10.466 indlæg
    Offline

    De eneste mods som vel er uundværlige, er nok grafikmods’ne. Alt du downloader efter det, handler vel i bund og grund om, hvordan du vil have dit Skyrim skal se ud glæd dig. Det er et af de bedste spil, der nogensinde er blevet lavet.

    Bye with a warmly hugs

    #4

    Tequilashot
    Bruger
    4.834 indlæg
    Offline

    https://www.youtube.com/user/MMOxReview

    Han har sygt mange films om skyrim mods til pc.

    nexusmods.com

    modorganizer er super behjælpeligt til at håndtere dine mods.

    Gør dig klar på at try and error og læs på skidtet.

    hent først skse (skyrim script extender via steam workshop og kør spillet via det.

    har kun brugt 808 timer på det spil.

    Kender ikke noget andet spil der har så mange mods når det kommer til forskellige funktioner (snakker ikke om snyd men udnyttelse af spillet og ændring.)

    Den første pc jeg havde var en 386sx med 8 mb ram som jeg gamede warcraft 1 på i dos 5.

    #5

    FedeAnderzen
    Bruger
    6.308 indlæg
    Offline

    Jeg spillede det igennem sidste år uden nogen mods, bare som det er i Steam og var rigtig godt underholdt i 101 timer.

    Gameplayet fejler ingenting så det må være op til dig selv hvor meget du gider tweake for at gøre det pænere.

    Jeg ville ønske jeg havde en kagearm.

    #6

    Nioxic
    Bruger
    17.988 indlæg
    Offline

    du skal kun hente de der mods der gør spillet lidt nemmere at holde ud

    bl.a. den der gør at vendors har mere/uendeligt guld

    mener også er der er en der har med item-weight at gøre – med lad være med at fjerne vægtbegrænsningen 100%, så bliver det bare kedeligt..

    om du gider rode med grafikrelaterede mods ved jeg ikke, personligt synes jeg ikke det gør spillet bedre, så jeg har aldrig gjort mig så meget i det.

    Du kan sikkert også finde nogen der ombalancerer spells osv. så det blive lidt mere viable. mener at det ellers ikke er super godt at være en caster på højere level.

    når du så har gennemført det, eller spillet det nok gange..

    så kan du gå all out..

    https://www.youtube.com/watch?v=q6yHoSvrTss

    http://www.reddit.com/r/random/

    #7

    Demiminigod
    Bruger
    2.010 indlæg
    Offline

    Spil det igennem uden mods til at starte med. Når du har spillet spillet, ved du hvilke områder, du godt kunne tænke dig var mere strømlinet eller bygget på.

    Jeg har brugt mest tid på spillet uden mods. Med mods har jeg brugt mest tid på at få det til at virke og få det optimeret – og efter det er gjort, har jeg nærmest ikke spillet det alligevel.

    Live fra Katastrofernes Tid

    #8

    SirYggdrasil
    Bruger
    272 indlæg
    Offline

    Jeg har brugt 195 timer med det uden mods, men spillede det også efter det lige var udkommet. Prøv at køre det uden mods, sammenlign evt. billeder på nettet med og uden mods hvis du gerne vil have bedre grafik.

    Der kunne evt. også hjælpe med et bedre UI, da vanilla PC Skyrim kører med et der ligner noget fra konsoller.
    Dette her, SkyUI, er vist det mest brugte: http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/3863/?

    #9

    Deadmeat
    Bruger
    7.627 indlæg
    Offline

    #8: +1, SkyUI er et must. Vanilla brugerfladen er l***.

    "Whose kitty litter box did I just shit in?"

    #10

    Jacques
    Bruger
    10.466 indlæg
    Offline

    Og så er der ENB-mod’et. Får Skyrim til at se meget mere realistisk ud (bl.a. med godrays), men det kræver også en del mere af din maskine.

    http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/30936/?

    Her kan du se det:

    https://www.youtube.com/watch?v=jB8NRSNViVE

    Bye with a warmly hugs

    #11

    Urnefar
    Bruger
    1.510 indlæg
    Offline

    Bortset fra den officielle High Textures DLC og Static Mesh fixes synes jeg ikke der er så meget at komme efter med visuelle mods.
    Især ENB bliver ofte foreslået, men selvom screenshots ser flotte ud bliver jeg altid skuffet i praksis.

    SkyUI++, hvis du ikke spiller med controller.

    Gameplay mæssigt kan jeg anbefale Perkus Maximus der gør perk-træerne langt mere interessante.

    #12

    Jacques
    Bruger
    10.466 indlæg
    Offline

    #11, har du rent faktisk prøvet ENB-mod’et..? Det er sindssygt flot. Du kan da ikke bare se billeder af det, og så bedømme det ud fra det.. anyways, det er overordnet set bare lidt spøjst, at du er skuffet over billeder og video af mod’et. Selv der ser det smukt ud.

    Bye with a warmly hugs

    #13

    Anonym 511 indlæg
    Offline

    Mine efaringer med enb presets er, at enten gør de alting gult/blåt, eller også bliver man blændet når man kigger på en lyskilde. Jeg fatter ikke
    folk kan holde det ud.
    Bruger selv et enb preset der ikke rører ved farver, kontrast osv., men kun gør skygger mindre pixelerede.

Viser 13 kommentarer - 1 til 13 (af 13 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.