lørdag, januar 23, 2021

Skal bruge en ny MUS !!

Daily Rush Debat Hardware Hardware Skal bruge en ny MUS !!

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Edith
    Bruger
    30 indlæg
    Offline

    suk suk min gammle Microsoft IntelliMouse Explorer 3.0 er gået i stykker. og hvad jeg lige har set kan man ikke købe den mere?

    så jeg skal bruge en ny mus.

    er der nogle der kan hjælpe med nogle gode mus her?

    der må meget meget gerne være 5 knapper
    som explorer 3.0 også har

    plz help here !!!

    og takk

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 24 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    mx518 vilel være mit bedste bud
    ledning
    5 knapper
    god optik

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

    #2

    hardcore_gamer
    Bruger
    5.286 indlæg
    Offline

    #1
    helt enig.

    Jeg er ikke god til banko

    #3

    smartin
    Bruger
    3.604 indlæg
    Offline

    Hmm, jeg ved ikke, hvad jeg gør den dag, hvor min MS3.0 står af… Er i gang med at slide nr. 2 op.

    #4

    S_Phoenix
    Bruger
    3.440 indlæg
    Offline

    #3 køber en ny :P?

    #org jep mx518

    #5

    z1pp3r
    Bruger
    808 indlæg
    Offline

    Jeg har en mx518, og er egentlig meget tilfreds med den. Havde også en MS3.0 før, og det tager lidt tid at vænne sig til at mc518’eren er højere, men det er ikke noget der er generende. Du kunne eventuelt også overveje en af de nye mus fra Razer, dem jeg har snakket med der har sådan en er ret tilfreds med dem.

    I'm not prejudiced. I hate everyone equally.

    #6

    monnok
    Bruger
    2.391 indlæg
    Offline

    mx518! Den “virker” mest som intelli :)=

    Forza Rossoneri!

    #7

    -mimic-
    Bruger
    2.190 indlæg
    Offline

    1, Ledning, hva helvedet vil du bruge det lort til, vågn nu op til år 2006.

    En Logitech mx 1000 er rigtig godt, dejlig at holde på så præcis som en mus ka være, plus der ingen ledning i, men det lort har jeg snart ik haft i mange mange mange år nu, så jeg ka slet ik forestille mig at min personlige mus skal være handikappet

    #8

    S_Phoenix
    Bruger
    3.440 indlæg
    Offline

    Ville ALDRIG tage en trådløs hvis jeg kunne slippe <-- my opinion...

    #9

    -mimic-
    Bruger
    2.190 indlæg
    Offline

    8, ja det din mening, men gider du ik lige komme med et grundlag for det, da en mx 1000 med en god musemåtte er så præcis som en mus ka blive, hva det så som holder dig tilbage?

    #10

    cmoz
    Bruger
    920 indlæg
    Offline

    #9

    Det første der ville holde mig tilbage er vægten. Dernæst at den er gammel og oudated. Det 3. at det er en Logitech og ikke en Razer ;).

    Nyeste skud fra stammen fra Logitech er G7. Hvorfor vælge mx1000 når der er en nyere med f.eks. 500Hz polling rate, noget hvor mx1000 er ved alm. 125Hz og ikke kan tweakes til højere Hz, som andre alm. USB mus kan fra den tid af.

    Jeg har selv en G7.. men ville aldrig spille med den, den er degraderet til at bruges som alm. desktopmus på jobbet og kommer ikke i nærheden af min Razer Copperhead, som IMO er meget bedre. (kombination af hvordan JEG kan lide at holde min mus og min foragt for Logitechs “ergonomiske” design.)

    mx1000 er bare et marketing gimmick fra for længe siden, hvor der ikke skete den vilde fornyelse i musehardware. De manglede bare lige Dr. Evil fra Austin Powers til at sige “Laser” for dem.

    Siden da har man fundet ud af at øge polling rate aka. usb sample rate som g5/g7 har sat til 500Hz og i Razer Copperhead til 1000Hz. (dvs 1ms samplerate over 2ms for G5/G7 og 8ms for mx1000)

    Det var en af de få ting som manglede af gennembrud inden for mus specifikationer i lang tid. Alt andet har stort set bare været nye mus med nyt desgin, og ny marketing.

    Hvis man læser f.eks. det her, så ser man en artikel om mangel på innovation inden for mus dengang:

    http://www.swertcw.com/default.php?c=news&p=comments&id=3620

    Raziel skriver om USB sample rate deri, og det var også ham der senere frigav hvordan man rettede sin usbport.sys for tweake polling rate i USB mus (dvs ikke mx1000 da den er trådløs).
    I dag er det ikke nødvendigt nu hvor Razer og Logitech endelige har implemeteret det i deres seneste mus, Copperhead og G5/G7.

    Hvis man har en af de modeller, der ikke har gjort noget ved USB polling rate, f.eks. Razer Diamondback og Logitech mx518, så kan man bruge det tweak derpå. Men IMO hvorfor købe gammel teknologi når de nye har det indbygget, men det er nok bare mig…)

    In a libertarian future, married LGBT couples could defend their marijuana field with fully-automatic assault rifles bought with Bitcoin.

    #11

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    #9 vægten

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

    #12

    -mimic-
    Bruger
    2.190 indlæg
    Offline

    VÆGTEN, wtf, de vejer jo intet, hvor perfekt vil i have det??? Who cares om en mx 1000 har lidt på bagen, det en fed mus, som gør det den skal, og Logitech er sku den førende inde for mus og tastatur ligemeget om razer har lavet en mus som ka flytte markøren fra den ene side til den anden i lightspeed. En god mus som logitech altid har lavet, er en med et fedt design, ligger godt i hånden, er præcis osv, og der har logitech aldrig skuffet mig.

    Hvis man er hardcore gamer fan og går ned i den mindste detalje for at ligge nummer 1 i fps spil osv kommer det ik kun an på hvor god ens mus er, har da tæsket den del nu i diverse fps spil også selvom de på det tidspunkt havde en bedre mus med hensyn til hastighed.

    #13

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    #12
    du spurgte om et argument og så kritiser du over at vi går efter det perfekte *G*

    mx1000 er en tung mus og derfor bruger jeg den ikke.

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

    #14

    rQvsnaps
    Bruger
    2.533 indlæg
    Offline

    bruger en razer diamondback, før brugte jeg en razer viper – når diamondbacken går i stykker en dag køber jeg en copperhead (eller bedre hvis de beholder designet)

    Take the D and B from Drum & Bass, you still got Rum & ass!

    #15

    cmoz
    Bruger
    920 indlæg
    Offline

    #12

    De er jo ikke førende.. hvis de var det ville de jo ikke kopiere de innovative tiltag som Razer laver.

    f.eks. mx518.. det er en mx5xx med Razers features fra Diamondback, f.eks. on-the-fly sensitivity.

    Bare fordi der er mange der bruger Logitech, gør det ikke dem til det bedste.. pøblen har ikke altid ret

    Det er fint DU synes om din, mx1000, men den kan ikke bruges IMO. Jeg holder meget let på min mus, med tommelfinger og lillefinger, og rører slet ikke med håndfladen.
    Derfor vil jeg gerne have en let mus, da det er den måde JEG kan lide det.

    Når f.eks. nogle her siger det er vægten og du bliver ved med at sige at den ikke vejer noget, har vi nok ikke samme opfattelse som dig.
    Det er ikke noget du kan ændre på.. lidt ligesom at man ikke kan argumetere for hvorfor noget smager godt.. det er individuelt.

    In a libertarian future, married LGBT couples could defend their marijuana field with fully-automatic assault rifles bought with Bitcoin.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 24 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.