Sim City pengene værd nu ?
Daily Rush › Debat › Spil › Sim City pengene værd nu ?
- Dette indlæg indeholder 31 kommentarer, har 24 deltagere og blev senest opdateret af
Dungee for 7 år, 7 måneder siden.
- ForfatterEmne
- 25/06/2013 kl. 09:04#0
Dauw..
Simcity…koster nu 235 kroner for normal prisen..Det er lidt over 100 kroner billigere end da det kom ud..
Spørgsmålet er så om det NU er pengene værd ?…tænker mange bugs er rettet nu, men byenerne er vel stadig for små..?Syntes ikke jeg gad at give fuld pris for simcity, men nu hvor det kun koster 235..er det så pengene værd ?
https://almandak.dk/ - Det din far aldrig lærte dig!
- ForfatterEmne
- ForfatterKommentarer
- 25/06/2013 kl. 09:37 #1
De lukker vel snart det hele ned, fordi det var/er en upser
DAMN YOU Clicker Heroes!
25/06/2013 kl. 09:41 #2Jeg købte det for en måneds tid siden, da jeg også regnede med at det måtte være ok nu, men selvom det faktisk kørte ok osv., blev det rigtig hurtigt ensformigt og kedeligt. Selv uden diverse gamebreaking bugs, er det ikke pengene værd.
Jeg spillede det et par gange på 3-4 dage, og har ikke rørt det siden.
25/06/2013 kl. 09:42 #3Jeg spiller ikke Sim City mere, gider ikke/mistet lysten pga. de mange problemer.
Tre af mine kollegaer har også droppet det.
I used to do stunts like this, but then i took an arrow to the knee :o(
25/06/2013 kl. 09:43 #4Prøvede det ved en kammerat.. kedet mig ret hurtigt, og han spiller det heller ikke mere, så har valgt ikke at investere i det.
"In Hoc Signo Vinces" - "What was, What is, Will be once again" - Praise be to your glory, and from your decline a lesson should be learned. ZeroCool: "Jeg skal ikke gøre mig til dommer på andres færden".
25/06/2013 kl. 09:44 #5#0
Det kostede omkring 45$ da det udkom, så det er ikke rigtig faldet i pris jo.25/06/2013 kl. 09:49 #6Øvøv…jeg går efter ideen:
SimCity pris 235
ca. spille tid: 40 timer
Pris Pr time: 5,87 kroner pr timeBiograf film:
Billet: 90 kroner x 3 – 270 kroner for 6 timers underholdning:
Timepris for underholdning: 45 kronerTror altså jeg prøver
https://almandak.dk/ - Det din far aldrig lærte dig!
25/06/2013 kl. 11:33 #7Det er et kedeligt og dårligt spil. Har slettet det fra mine maskiner og har ikke fortrudt det.
Det lyder som om du har tænkt dig at købe det, til trods for advarsler. Jeg vil mene at du ikke får de 40 timer om du håber på, men mere omkring 10, lidt kedelige.25/06/2013 kl. 11:40 #8Har i laaannggg tid overvejet at købe det, men selv med en pris på under 250kr så er jeg ikke sikker på at jeg vil købe det.
Har set en af vennerne spille det nogle gange og tror ikke der har været én session hvor han ikke har brokket sig over et eller andet
25/06/2013 kl. 11:43 #9Jeg vil ikke engang overveje at købe det uanset hvor billigt de bliver. De lagde en bæ og jeg vil ikke belønne dem for det.
25/06/2013 kl. 12:59 #10Startede det lige op igår for at se om det er blevet bedre efter 5 patches. Den første fejl jeg opdagede (uden at lede) var at alle ens skraldebiler stort set kører rundt i røven på hinanden i stedet for at fordele sig ud over byen.
Det virker ikke som om der er fikset specielt meget, så nu får det lov til at vente nogle måneder før jeg prøver det igen.
"You are the owner and operator of your own brain"
25/06/2013 kl. 13:11 #11der er intet endgame i det spil, så nej.
når du har fyldt byen op, så dør den lige så stille pga trafikproblemer.
der er så få måder du kan undgå det på, at det næsten er til grin.
brandbilerne kører efter hinanden og når der er flere brande, så holder de bag hinanden og … venter… (til den foreste brandbil har slukket en af brandende) og så kører de allesammen videre til en mere. men det går ikk hurtigre at slukke EN brand, hvis du har fx. 2 brandbiler..
det er lidt lamt
synes der er mange gode idéer i spillet.. men der mangler bare SÅ meget
http://www.reddit.com/r/random/
25/06/2013 kl. 13:21 #12Det er et fail spil.
Uanset hvordan du ser på det.
Både uden diverse “bugs” og med..
Det er LARMENDE kedeligt efter de første par timer.
Når du har spillet et par timer så dør det.
Der er ingen udvikling i spillet.Desværre.
Det var ellers en nobrainer for mig at købe, endda forudbestille.
Hvis jeg vil have din mening, så giver jeg dig en.
25/06/2013 kl. 15:56 #13Ikke nok med det er en stor omgang fordummende lort. Så har de stort set intet fikset, det spil har så mange problemer, fejl og mangler, og de retter ikke en skid af det.
Simcity 4 + Expansion. er vejen frem.
De magter ikke engang at udnytte deres simulation, det er alså træls at hører du mangler brandbiler fordi alle dem du har kører i et langt tog.
Eller skraldemænd, 60 skralde biler, du samler stadig kun 50% af skraldet fordi de kører i røven af hinanden. Det er så fucking pinligt at se på.
"Keep complaining, and i will escort you to the nearest catapult. The demons will know true fear when they see your fat carcass hurtling down on them."
25/06/2013 kl. 16:01 #14Nej. Simcity er ikke pengene værd, så længe det ikke er gratis. Så skidt er det desværre…
Basis-råd: Vælg et billigere bundkort, en mindre PSU og hovedtelefoner + mic i stedet for et headset
25/06/2013 kl. 16:06 #15Vent med at købe noget – det er snart tid til Steam Summer Sale
Dingleswitch
- ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























