lørdag, januar 23, 2021

Savende lige momæntært dødstraf i danmark

Daily Rush Debat Off-topic Savende lige momæntært dødstraf i danmark

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Knuspar
    Bruger
    6.426 indlæg
    Offline

    da jeg læste den artikel ..

    http://jp.dk/indland/krimi/article2764459.ece

    Må være fordi jeg selv har nogle små poder at jeg sidder med tåre i mine øjne efter at have læst hvad den stakkels bette dreng, indbegrebet af uskyld, blev udsat for

    Et par citater

    “Flere gange om dagen blev han sat i et lokale for sig selv, når har var ked af det. Det skete blandt andet i et kælderrum uden lys og uden håndtag på indersiden af døren.”

    “Drengen brækkede højre arm og højre ben og fik en fortand revet ud, ligesom han havde blodunderløbne mærker på hele kroppen. Alligevel tog parret ham ikke til lægen.”

    “Stedfaren slog og bed flere gange lille Tobias, som også blev sat under den kolde bruser og udsat for rystevold, ligesom han blev svinget rundt i armene og benene, indtil han mistede bevidstheden.”

    Meh .. det giver sku en klump i halsen Det er jo den danske udgave af “baby p” (baby p for uvidende -> http://en.wikipedia.org/wiki/Death_of_Baby_P )

    Skulle lige af med det .. =/

    Knuspar.dk - Steam Profil

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 32 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    SkaFt
    Bruger
    5.199 indlæg
    Offline

    Det er bare en syg, syg verden vi lever i

    Hvad bliver det næste?

    #2

    ehj
    Bruger
    1.449 indlæg
    Offline

    Du skriver at du savnede den, det gør du ikke mere eller hvorfor skriver du det i datid.

    #3

    sYnCHAoZ
    Bruger
    12.058 indlæg
    Offline

    Det er ikke verden der er syg. Kun mennesket. Alt andet fungerer efter hensigten.

    #4

    Minardi
    Tilskuer
    1.091 indlæg
    Offline

    #3 Ja for dyr mishandler aldrig deres egne eller andres unger.

    #5

    Polaris
    Bruger
    3.108 indlæg
    Offline

    De skal fucking dø og de skal dø langsomt. At nogen kan gøre det mod et lille uskyldig barn fatter man jo ikke. Jeg bliver så sur og trist på samme tid. Stakkels lille dreng.

    EQ - Project 1999
    Fyyar

    #6

    VampiricEye
    Bruger
    26.865 indlæg
    Offline

    #4 Nogen dyr gør vel, men hvad har det med sagen at gøre? Dyr er dyr. Mennesker bør vide bedre.

    Nintendo Influencer

    På dansk: https://www.youtube.com/channel/UC-6I6HgrpYjimEpvayLu3Vg

    På engelsk: https://www.youtube.com/channel/UCNNzj5gu0Iolj4vcNIp1IUA

    #7

    Had
    Bruger
    2.778 indlæg
    Offline

    Den sag gør rigtigt ondt. Jeg bliver utilpas ved tanken

    Unlimited tolerance must lead to the disappearance of tolerance

    #8

    Fedtegreven
    Bruger
    767 indlæg
    Offline

    Stedfaren slog og BED? Hva’ fanden sker der?

    Jøsses kineser.

    #9

    Sever
    Bruger
    1.531 indlæg
    Offline

    Er jeg den eneste der tænker, også i tilfælde med seriemordere og andre groft forstyrrede mennesker… At dødsstraf virker som den “nemme” løsning. Kortet der hives frem som værende den værste straf at få og burde kunne gives til disse mennesker.

    I mit hoved ville det være langt værre at spærre dem inde resten af livet med kun deres tanker til at holde dem med selskab.

    Humle bringer hygge.

    #10

    Anonym 2.042 indlæg
    Offline

    Når man behandler små børn på den måde tænker jeg altid, at den bedste straf ville være at få samme tur selv.

    De ting de har udsat ham for er jo ting, som man ender i menneskerettighedsdomstolen for, hvis man havde gjort det mod en krigsfange.

    #11

    Fedtegreven
    Bruger
    767 indlæg
    Offline

    #9 Det kommer vel an på hvad man vil med straf. Er pointen at påføre de mennesker, der skal straffes, samme ‘mængde’ skade, som de har påført andre? Eller er det at holde dem væk fra virkeligheden og måske indse og leve med deres ugerninger?

    Dødstraf virker som den nemme måde, at undgå de svære spørgsmål. Vi fjerner problemet, så vi er fri for at overveje hvilken straf der er fornuftig.

    #12

    Tjaz
    Bruger
    3.974 indlæg
    Offline

    #9 Dødsstraf handler vel i sig selv ikke om at straffe men om at afskaffe.

    Edit: #9 var hurtigere :p

    #13

    Nzuk
    Bruger
    4.002 indlæg
    Offline

    De er ude om et par år igen, eller måske deres egen tv show hvor de skaber sig i et køkken? Who knows.

    Defeating a sandwhich only makes it tastier

    #14

    Chepard
    Bruger
    223 indlæg
    Offline

    staf handler vel i høj grad om at vi fjerner skadelige individer fra omgang i samfundet. Men medmindre disse to personer får en behandlingsdom, så tvivler jeg da på at de kan helbredes, om de så fik 80 år i fængsel.

    At tænke staf som “gengæld” er der jo ingen som får det bedre af, for så bliver straf jo en form for hævn. Medmindre denne hævn kan virke præventivt (hvilket jeg tvivler på) så er vi vel ligevidt.

    Dødsstraf løser naturligvis også dette problem med at “fjerne” dem fra samfundet – men det medfører så en lang række andre fundamentale problemer.

    #15

    Had
    Bruger
    2.778 indlæg
    Offline

    #9 Yup, jeg vil mene en tidsubestemt straf vil være passende for de 2 monstre. Jeg er nu også modstander af dødsstraf.

    Unlimited tolerance must lead to the disappearance of tolerance

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 32 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.