lørdag, januar 23, 2021

Så begynder krigen så småt… *UPDATE*

Daily Rush Debat Off-topic Så begynder krigen så småt… *UPDATE*

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    -SANTA-Julemanden
    Bruger
    7.404 indlæg
    Offline

    Hejsa

    For dem som ikke lige har fanget det, er Bush og hans kammerater begyndt at gøre sig klar til krig mod Iran. Der mangler jo tilsyneladende nogle gode resultater både i Irak og Afghanistan, og republikanerne har jo brug for en god procent frygt her til valget for at have en chance.

    Amerikanerne og Iranerne har haft (påstået) en episode i den Persiske golf i går, hvor 3 amerikanske krigsskibe blev konfronteret af fem motorbåde. Der blev heldigvis ikke udvekslet skud, men det er da vidst kun et spørgsmål om tid.

    http://edition.cnn.com/2008/WORLD/meast/01/09/us.iran/index.html

    Iran kalder episoden for fup og svindel, som er blevet fabrikeret af arkiv-materiale og forfalsket lyd.

    *** UPDATE ***

    Iran har nu svaret igen med en video fra deres side, som indeholder radio-dialog med de to sider.

    “Iran’s Islamic Revolution Guards Corps (IRGC) says the US-released footage of the incident is fabricated and the audio of it is fake.

    Brigadier General Ali Fadavi, an IRGC senior official, has said that the US vessels’ registration numbers had been unreadable to the Iranian guards.

    He added that the guards approached the US ships only to examine the numbers.

    The Iranian footage also includes the original radio communication between the Iranian guards and the US warship.” (Presstv.com)

    Her er et link til videoen:

    http://www.liveleak.com/view?i=8f6_1199959765

    *** UPDATE ***

    Mens Bush nu kalder Iran for en trussel på verdensfreden, kan vi andre bare sidde og fundere over hvem der EGENTLIGT er en trussel på freden…

    Any thoughts?

    BetWizer.com - Sports-betting made easy

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 101 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    JVA
    Bruger
    1.281 indlæg
    Offline

    Tjah, tror det er uundgåeligt at der kommer en konflikt med Iran.

    Men synes de skulle prøve at holde hovedet koldt og lade være med at gøre noget overilet.

    Pak mig ind i min færøske trøje,
    mit olietøj og min sydvest,
    og drik jer en bajer
    den dag, jeg ta'r fra jer
    til det sted, hvor der aldrig er regn eller blæst.

    #2

    Daszoeb_SUN
    Bruger
    10.579 indlæg
    Offline

    Så længe alle terroristernes fokus er på USA klager jeg ikke

    Bush keep doing a “good” job!

    I believe in the religion of Islam. I believe in Allah and peace.

    #3

    roadrunnah
    Bruger
    14.414 indlæg
    Offline

    Bush, du tisser i sengen i nat

    DAMN YOU Clicker Heroes!

    #4

    KhBaby
    Bruger
    7 indlæg
    Offline

    Det var vist godt vi ikke tegnede noget halv-humoristisk om amerikanerne dengang i Jyllands-Posten, så havde vi stået for skud.

    Billy Jean is NOT my lover.

    #5

    roadrunnah
    Bruger
    14.414 indlæg
    Offline

    #4, eller russisk, de har jo lavet samme nummer

    DAMN YOU Clicker Heroes!

    #6

    masn45
    Bruger
    354 indlæg
    Offline

    Nah, du ramte plet. Jeg tror ikke på den situation der er blevet beskrevet er fundet sted. Det er utroværdigt, og en anelse for belejlig.

    #7

    MrMathias
    Bruger
    13.136 indlæg
    Offline

    ja skal vi ikke satse på USA pludselig bliver anrebet af iran, og så giver usa den ellers bare fuld gas med alle de soldater de har i irak

    #8

    Bleem
    Bruger
    1.812 indlæg
    Offline

    Det skulle ikke undre mig om den video var er fabrikeret i usa. Iran har trods alt verdens 3. største oliereserver.

    You will be the end of us all: Now look what you did..

    #9

    Ralle-Janis
    Bruger
    5.911 indlæg
    Offline

    Så dumme er iran da trodsalt ikke. Hvorfor fanden skulle de opføre sig truende med 5 motorbåde? wtf`?

    #10

    Robert
    Bruger
    743 indlæg
    Offline

    Republikanere er sgu næsten lige så slemme som Islamister…

    Tja...

    #11

    fishymaster
    Bruger
    738 indlæg
    Offline

    Jep den amerikanske valgkamp er igang…
    9/11 en eller anden…

    #12

    BruneBanan
    Bruger
    36.130 indlæg
    Offline

    Jeg tror ikke der bliver krig lige med det samme. Bush-regeringen har bare brug for at spille lidt med musklerne, og skabe lidt frygt i befolkningen.

    Men hvis Amerikanerne vælger endnu en republikansk regering, så må de krafedeme selv tage følgerne! Danmark burde i hvert fald ikke hjælpe dem mere, i deres selvskabte konflikter i fremtiden!

    #13

    guffe16
    Bruger
    3.343 indlæg
    Offline

    En krig mod Iran tror jeg sq ikke kommer i den nærmeste fremtid. Som jeg ser det er det hele spil for galeriet fra Irans leder, og det ved amerikanerne også, men bliver nødt til at reagere på det. Tror ikke det kommer videre end til det. Det vil også være umuligt for USA, idet de er så bundet i Irak som tilfældet er. (hvilket vel også er grunden til at lande som Iran og Nord Korea har turde at markere sig på den internationale scene). Desuden har Bush som følge af demokraternes magt i kongressen nu meget lidt bevægelighed udenrigspolitisk, så vidt jeg er oplyst

    Nu har jeg ikke læst artiklen men virker da ret rutinemæssigt, hvis følgende gør sig gældende: USA har opholdt sig i Iransk farvand.

    #14

    Quak
    Bruger
    121 indlæg
    Offline

    #2 “vi” gør det da ganske godt. Vi har kæmpet bravt og dræbt mange vilde i irak og vi tegner sjove tegninger.

    #15

    JT
    Bruger
    2.314 indlæg
    Offline

    Mit skrækscenarie er at Bush går ind i Iran og lægger USA i undtagelses tilstand eller lign, så valget bliver udskudt og han er “nødt” til at sidde som præsident indtil krigen er ovre…
    Så går jeg fucking grasat, køber en ak47, tager til USA foran det hvide hus og skyder vildt omkring mig på alt der går rundt om mig, for så bagefter at skyde mig selv med en seddel i hånden, hvor der står:

    Bush, you freaking warhorney bitch, leave the fucking world alone and shoot yourself… Moron… Up your’s!

    Skulle lige ud med lidt luft

    Just kidding God tirsdag

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 101 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.