RS:Vegas til pc
Daily Rush › Debat › Spil › RS:Vegas til pc
- Dette indlæg indeholder 10 kommentarer, har 8 deltagere og blev senest opdateret af
BruneBanan for 13 år, 11 måneder siden.
- ForfatterEmne
- 07/02/2007 kl. 22:51#0
Regner med at købe RS: VEGAs sammen med min nye comp. Hvad synes i andre om det??
Er det bedre end fx SWAT 4??
Er mest interresset i online-delen, så synes i den er god???
tak på forhånd
- ForfatterEmne
- ForfatterKommentarer
- 07/02/2007 kl. 23:18 #1
Lytter meget interesseret med her!
Har spillet Rainbow 6, siden release 1, og frem til Athena Sword.
Hvis det minder om Lockdown, eller er ligeså pisse dårligt, så holder jeg mig langt væk – konsol urealistisk pis!
"You can do it your own way. If it's done just how I say."
07/02/2007 kl. 23:44 #21#
det skulle (efter hvad jeg har læst) være gået tilbage til det gamle gameplay og være meget bedre end lockdown som mange siger var noget decideret makværk.08/02/2007 kl. 01:35 #3Jeg har spillet lidt R6:Vegas.
Jeg må tilstå at jeg er die-hard fan af de gamle Rainbow Six spil til og med RavenShield: Athena Sword.
Og ud fra det grundlag vil jeg sige at Vegas lægger sig mellem Lockdown og RavenShield.
Mit umiddelbare indtryk er at det har Lockdowns arcade-feel over sig. Her er ikke noget one-shot-one-kill, som tvinger dig til at gå meget langsomt og taktisk from som vi kender det fra RavenShield. Bliver du skudt, skal du blot dukke dig et par sekunder og så har du det fint igen…! Ikke videre realistisk.
Det største problem med R6:Vegas er nok at det er en direkte konvertering fra Xbox360, hvilket Ubisoft selv har sagt. Dvs. at gameplayet er rettet mod de typiske konsol-spillere (=arcade) og altså ikke mod de taktiske fans af de tidligere R6 PC spil.
Men, det ser dog ud til at det kan blive temmeligt udfordrende på hårdeste sværhedsgrad.
Jeg mangler stadig at teste det i CO-OP med et par venner. Noget som Ravenshield virkelig var genialt til.
Så jeg har ikke en definitiv dom endnu.
EDIT: Dog vil jeg mene ud fra min nuværende erfaring med R6:Vegas at SWAT4 er bedre, hvis man er til det taktiske gameplay.
Its nice to be important, but its more important to be nice
08/02/2007 kl. 08:09 #4Vegas Multiplayer har utroligt meget potentiale og et fedt gameplay (man skal bare ikke tænke tilbage på RvS) Det er bare utroligt buggy i øjeblikket og alt i multiplayer stinker langt væk af xbox port-lort. Bare det at du ikke kan se ping på servere…. bravo UBI.
Hvis du bare vil spille casual multiplayer og ikke cw’s er det et udmærket spil. Hvis ikke… så vent til at nUBI får fixet det.
Og maps er heller ikke optimale, der er alt for mange maps som bare består 2-3 chokepoints, der er dog 4-5 fede maps som f.eks som Kill House, Streets og et re-make af bank fra RvS. Men savner sgu nogle af de gamle maps.
On MySpace... No One Can Hear You Scream.
08/02/2007 kl. 09:09 #5jeg synes det er et rigtig rigtig fedt spil. Men de er gået væk fra den helt strategiske planlægningsfase, hvilket er en skam, for det var virkelig det der adskilte den fra andre serier..æv! Multiplayer rykker dog for hårdt! Super fedt, især i Co-op!
08/02/2007 kl. 09:19 #6Jeg vil derimod sige, at singleplayer rykker for hårdt. Multiplayerdelen er så hæmmet af et konsolagtigt interface, at man bruger mere tid på at tænke tilbage på de gode RvS dage end egentlig at spille. Men singleplayerdelen er i topklasse og er smækfyldt med underholdning fra start til slut. Skududvekslingerne er de mest gennemførte i noget fps spil overhovedet. Co-op i story mode er genialt.
08/02/2007 kl. 10:23 #7Bare lige til dem som elskede de gamle R6 titler og GR… så er der håb endnu.
http://www.rage3d.com/board/showthread.php?t=33881721
On MySpace... No One Can Hear You Scream.
08/02/2007 kl. 10:29 #8Spillet er simpelthen det fedeste jeg har spillet i nyere tid..
…har spillet på Xbox på stor plasma og med lækkert anlæg.
Især i CO-OP er det fantastisk.
Og online er det max fedt…igen over Live
Ad nauseam
08/02/2007 kl. 13:28 #97#
Det er for fedt kan ikke vente hvis vi for et ala det gamle r6 det er alt for fedt kan ikke vente08/02/2007 kl. 14:51 #10#8…. hvad er dit gamertag…jeg spiller ofte vegas, og mangler altid danskere at game med mit tag er Steve sanders
- ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























