fredag, januar 22, 2021

Rogues i MC

Daily Rush Debat Spil World of Warcraft Rogues i MC

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    FuZd
    Bruger
    295 indlæg
    Offline

    I min lange række af rogue spørgsmål kommer nu det et om raids:

    Hvad skal gøre f.eks. for at undgå at stjæle aggro fra MT? Jeg ved min “Expose armo” spærrer for War “Sunder armor” men er der andre ting jeg skal undgå/huske/vide?

    På forhånd tak

    //Fuzd

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 27 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    ImplosioN
    Bruger
    173 indlæg
    Offline

    Ved ikke meget om det, men ved i hvert fald at du skal vanish så ofte din CD tillader dette, da det resetter din aggro.

    #2

    zwartz_afk
    Bruger
    5.543 indlæg
    Offline

    Feint er super vigtig i hvertfald.

    derstandt: Hver pige din en sugar daddy for stort set

    #3

    Holger-IST-
    Bruger
    6.970 indlæg
    Offline

    Feint er ofte en nemmere måde at holde aggro nede, basalt set skal den bruges så ofte som muligt. vanish er også en mulighed, men koster reagents.

    Og som du selv siger skal du ALDRIG bruge Expose Armor, så bliver warriors såååå sure…

    - Holger "A woman drove me to drink and I didn't even have the decency to thank her." - W. C. Fields

    #4

    zorez
    Bruger
    1.060 indlæg
    Offline

    Heh er selv rogue og kan sige dig #1 og #2 er useless

    All in på dmg, og den dag du får aggro fra MT, da brug din vanish.

    Fient er fed nok hvis man vil være den absolut laveste rogue på dmg meter, da den bruger dit energy, jeg har endnu ALDRIG brugt fient i MC (eks ragnaros fights), Fient er dog et fedt skill i BWL, der bruges den ofte, men hold dig fra den knap i MC raids.

    En god ide kan være at vente til du ser 5 sunder armors stacked på mobs, før du begynder at spamme sinister / backstabs. (Ved ikke om i har regler for hvornår man må pounde på MC trashmobs, det har vi ikke, men kender et par guilds der køre med regler for hvornår DPS classes må gå på mobs: 5 sunders, 10sec, etc.)

    BTW jeg er alliance, så ved ikke alt for meget om fient er vigtig for hordes i MC, men som ally er den useless (totalt)

    zOrez

    #5

    Nioxic
    Bruger
    17.988 indlæg
    Offline

    din expose armour overskriver en warriors sunder armour, og giver forholdsvis meget agro, undgå at bruge den! (fjern den fra din action bar :P)

    brug feint så ofte du kan, hvis du føler det er nødvendigt… det er dog mest vigtigt på bosserne, efter min mening men kommer også an på din skade. er du horde kan du ikk give lige så meget skade før du får agro end hvis du var alliance (salvation ftw!)

    http://www.reddit.com/r/random/

    #6

    Sandy
    Bruger
    1.337 indlæg
    Offline

    Deagro totem !!! FTW

    så smager kaffen også lidt mere af ost bagefter!

    #7

    FuZd
    Bruger
    295 indlæg
    Offline

    Mange gode svar:

    Men vil det sige at “Expose armor” er den bedste måde til at trække aggro fra f.eks. en healer?

    //Fuzd

    #9

    Omfg
    Bruger
    209 indlæg
    Offline

    IMO, feint når du kan HELE TIDEN, backstab indtil du har 5 combos, slice and dice feint backstab osv. osv.

    Hvis du gør dette, kan du næsten ikke få aggro.

    Derimod, vil jeg sige at du nogen gange skal tage en pause med backstab og bruge et par sinister strikes istedet for.

    #10

    Ghostav
    Bruger
    3.398 indlæg
    Offline

    Vores Guild Master, Lrr, spammer sinister, sinister, sinister, sinister, eviscerate, men han er osse en newbie.

    #11

    Ghostav
    Bruger
    3.398 indlæg
    Offline

    Man skal så osse være mentalt handikappet, for at være en dårlig rogue.

    #12

    Ghostav
    Bruger
    3.398 indlæg
    Offline

    Og så er han osse MT i Molten Core.

    #13

    zorez
    Bruger
    1.060 indlæg
    Offline

    Well en rogue skal være top dmg dealer i et MC run, og hvis personen ikke kan magte opgaven (equally geared med sine mates), må man sige han har failed opgaven

    Dette kan skyldes at han er en svans som er alt for bange for at spamme backstabs/sinisters, og hele tiden bruger feint. En rogues vigtigste en rogue kan lære er hvornår han er en sinister/backstab fra at få aggro, og derefter enten vanish, eller fiente.

    Men at spamme fients så ofte du kan, så GL med 8timers Mc run, hvis alle dine mates gør det samme

    Og ja man skal være mentalt handikappet for at være en dårlig rogue, men DR har åbenbart semi mange der kunne gå under den betegnelse
    For dem som siger fient så ofte du kan må jo føle sig til grin, når paladins/shamans overhaler dem på damagemeter, da i bruger alt jeres energy på at fiente hvert 10sec.

    #14

    OscurO
    Bruger
    2.832 indlæg
    Offline

    Er dagger en must i MC/BWL/ONYX etc?

    Suffer a self-imposed exile, taste the bitter fruits of denial. In the presence of greatness the humble can only bow.

    #15

    Shizkbob
    Bruger
    1.019 indlæg
    Offline

    #14: Nej.

    So is your face.

    #16

    zwartz_afk
    Bruger
    5.543 indlæg
    Offline

    #13 – jeg har ALDRIG sagt man skal spamme feint så ofte man kan, jeg bruger den når jeg kan se jeg får aggro. Og hvis det går helt galt er der altid vanish, som nulstiller aggro.

    derstandt: Hver pige din en sugar daddy for stort set

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 27 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.