lørdag, januar 23, 2021

Roadtrip – USA

Daily Rush Debat Off-topic Roadtrip – USA

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Malthekm
    Bruger
    2 indlæg
    Offline

    Vi er fire drenge på 21, som rejser mod USA slut april til midt juli (84 dage), hvor vi starter i San Francisco og slutter i New York. Vi lejer bil hjemmefra, og regner med at bestille de første par overnatninger – men derudover tage turen som den kommer. Vi har siddet og kigget lidt på tidligere budgetter fra andre brugere og læst frem og tilbage, og vi er kommet frem til at ligge cirka 100 dollars pr. mand (400 dollars i alt) pr. dag til faste udgifter (mad, benzin, motel/hostel). Vi vil derfor høre, om i mener dette er et fornuftigt beløb? Om vi kommer til at have lidt til overs, ud over de faste udgifter pr. dag for de 100 dollars pr. mand, eller om vi skal regne med det hele bliver brugt? Vi kører som sagt fra San Francisco til New York, og vi regner med at køre langs kysten, så vi kommer igennem Texas mod Florida osv. Så hvis du har nogle gode idéer til besøg som vil være gode for 4 drenge på 21 år, så meld endelig ind
    Vi har selvfølgelig Las Vegas og andre store attraktioner på besøgslisten

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 38 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    HQX
    Bruger
    1.218 indlæg
    Offline

    Husk for guds skyld at svinge forbi Grand Canyon – det er for vildt!

    Hvis i har overskud (og fysisk form) kan det specielt anbefales at tage turen ned til floden – det tager dog en hel dag men er en af de flotteste oplevelser jeg nogen sinde har haft.

    Og gå turen istedet for æsler …

    #2

    brwnx
    Bruger
    3.609 indlæg
    Offline

    100usd lyder som et fint budget…

    Nogle dage kommer i til at bruge mere, men i kan ihvertilfald godt overleve for under 100 pr dag…

    Læs det med småt

    #3

    knaseren
    Bruger
    6.895 indlæg
    Offline

    har set for mange gyser film til at turde tage på et usa road trip :|

    -

    #4

    Kallekun
    Bruger
    3.965 indlæg
    Offline

    Husk at besøge Crysral lake og snakke med jasons mor hvis i møder hende og hvis i finder en sjov bog, så husk at læse højt fra den.

    Ved Osiris og ved Apis, du er et vildsvind, jaaa et vildsvin. Kig godt på mig....

    #5

    BruneBanan
    Bruger
    36.130 indlæg
    Offline

    Jeg har rejst en del i USA. Yosemite National Park er uden skyggen af tvivl, det absolut vildeste, flotteste og smukkeste sted, jeg nogensinde har været. Det bør i bestemt smutte forbi i nogle dage. Evt hike op på Halfdome. Det er sindssygt fedt!

    #6

    Demiminigod
    Bruger
    2.010 indlæg
    Offline

    Regn med at I skal bruge mange penge i Californien og alt efter hvor mange dage I bruger i NY, så ryger der også en del penge der.

    Da jeg var på roadtrip i USA startede vi i LA og bevægede os op mod San Fran, Salt Lake City, nordpå mod Yellowstone, som især må være spændende i det sene forår, og så ned igen, Salt Lake City, Utah generelt, New Mexico eventuelt (også et dejligt sted, Santa Fe er en flot lille by, dyr, men gode øl og mad), og så er i tæt på kysten igen.

    Brugte selv lidt over 20k på 5-6 uger derover. Vi var dog kun 2 afsted, så koster bil og værelser nok lidt mere samlet set.

    Live fra Katastrofernes Tid

    #7

    riverwind
    Bruger
    452 indlæg
    Offline

    Enig med #1

    Tag en overnatning i bunden af Grand Canyon. Turen derned og op igen er uden tvivl noget af det jeg husker bedst fra turene rundt i USA. Grand Canyon fra kanten er flot, men jeg synes først man får det helt ind under huden, når man står nede og kigger op.

    Jeres budget lyder ikke urealistisk. Der er masser af mulighed for at spare på hotel/motel-værelser, hvis I alle 4 kan være på ét værelse, når I bare skal bruge et sted at sove.

    Hvis man er til syng-med-party, så er The Bar At Times Square i New York New York sjovt. Masser af søde amerikanere og godt gang i den.

    Køb et National Park Pass, til nationalparkerne – det kan hurtigt betale sig.

    Selvom det er fedt at tage tingene som det kommer, så er 84 dage sammen med de samme mennesker lang tid. Hvis I kun har én bil, så kan det blive en udfordring. Derfor: aftal på forhånd hvad i gør i tilfælde af uenighed om hvor I skal hen, hvornår I skal køre osv.

    Og generelt: vær ikke bange for at bevæge jer de steder turisterne ikke er. Jeg har altid oplevet amerikanerne som meget imødekommende, og på en lokal diner er der altid nogen at falde i snak med.

    Ja, og hav en god tur

    #8

    SealDK
    Bruger
    1.002 indlæg
    Offline

    Kan desværre ikke bidrage om budgettet holder, da jeg ikke selv (endnu) har været på tur i US of the A, men heldigvis er der andre herinde som kan byde ind med svar.

    Men vil da bare lige benytte lejligheden og smide et stort RESPEKT for jeres turplan!!! Har selv en drøm om at tage 90 dage fri fra job, købe en gammel Cadillac og så bare køre “på kryds og tværs” det man nu kan nå og formå.

    Fedt i udlever sådan en tur der, Way to Go altså! Al held og lykke til en herrefed oplever til jer alle!

    #9

    ZeroCool-
    Tilskuer
    1.745 indlæg
    Offline

    Så længe i ikke tager et “Wrong Turn”…

    Jeg tror alle de gyserfilm passer… og flyder motellet med VHS bånd hvor man ser et motelværelse.. så løb!

    Ej det gas!

    Go tur! Glæd Jer! Helt fantastisk! Se evt. hvor langt I kan komme ind på Area 51 og se stealth tek.

    Du kan ikke kommentere på dette indlæg.

    #10

    Jacques
    Bruger
    10.466 indlæg
    Offline

    Et motelværelse til 2 personer koster ca. 40-60 dollars pr. nat. Ellers er campingpladser langt billigere. Det gjorde jeg, dengang jeg rejste USA og Canada tyndt (2007).

    San Fransisco er en af de bedste byer at besøge i Verden, så giv jer tid. Jeg boede på det hostel, der hedder Green Tortoise og det var virkeligt sjovt. De arrangerede en tur ned til stranden for at se solnedgang med alle de andre backpackere og det endte i ren fest på en bus med en guide, der lignede Abraham Lincoln på en prik Som sagt af andre, så er Yosemite virkeligt et besøg værd. Det er en af de flotteste naturoplevelser i USA. Byen, Austin, i Texas er megahyggelig og et rigtigt godt stop. Den er MEGET mere liberal end resten af Texas. New Orleans i Louisiana er helt unik. Det VRIMLER med vildt gode restauranter (cajun/creoler-mad), men især restauranten, K-Pauls, er go’! I Florida skal man selvfølgelig se Everglades. jeg anbefaler, at man triller igennem parken til den utroligt lille “by”, Flamingo, og spiser en medbragt frokost ved havnen, mens man kigger efter vilde krokodiller (ja, jeg skrev krokodiller ), alligatorer og søkøer i havnebassinet.

    Jeg synes enten I skal holde jer til en nordlig rute eller en sydlig rute. Midterstaterne er ikke alle lige spændende. Skriv endelig en privatbesked til mig, hvis du vil ha’ flere fif eller har spørgsmål. Jeg var utroligt mange steder, da jeg rejste rundt.

    Bye with a warmly hugs

    #11

    Synonymet
    Bruger
    8.197 indlæg
    Offline

    Jeg har 3 roadtrips i USA under bæltet. Her er mine tips:

    Jeg har lige tjekket priser på motelværelser for 4 personer, og det kan godt gøres for under 500 kr. i større byer, der dog ikke er vildt turistede som fx Dallas.

    Husk ALTID at tjekke for væggelus (bed bugs) som det første. Man tror, at det kun sker for andre, men vi fandt nogle på et motel (vist nok et sted i Georgia), og hvis man er uheldig, kan det ødelægge en god del af turen. Sæt bagagen ved døren og tjek sengen og tag først bagagen ind, når I har haft lagnerne af sengen og set, at der ikke er væggelus. Madrasserne er som regel klamme, men lagnerne er rene, selv på de billige moteller.

    Sæt jer ind i trafikreglerne for de enkelte stater. Der er lidt forskelle, men de fleste stater har fx andre regler om vigepligt ved vognbaneskift på interstates, samt “turn on red”. Begge dele er i øvrigt regler, vi burde indføre i Danmark.

    http://www.highways-usa.com/ er din ven. Der er sindssygt meget god info derinde.

    Jeg ved ikke, hvad jeres planer for bilen er, men det er røvssygt at køre rundt i en Chevy Malibu, en Toyota Camry eller sådan noget. Hvis det på nogen måde er muligt, så find en bil som I vil elske at køre i, og gør det til en del af oplevelsen. I vil huske turen resten af livet. I vil nok glemme bilen, der var så essentiel for turen, hvis det bare er en ligegyldig vogn.

    Pas på lastbilchaufførerne. Antag at de alle sammen er psykopater, der er ligeglade med dig. Bilerne derovre er større, og der er en uskreven regel om, at man bare giver lastbilchaufførerne lov til at køre, som de har lyst til.

    Lad være med at pisse på politiet derovre. Hvis I bliver stoppet, så vil betjenten nærme sig din bil med en hånd på sin pistol. Min kones fætter, der er amerikaner, har været betjent, og selvom det lyder lidt overdrevet, så er det altså ikke en joke. I er 4 unge fyre, så I repræsenterer en væsentlig risiko. Hvis betjenten siger, at I skal gøre noget, så gør det med det samme uden protest.

    Ved alle statsgrænser på interstaten er der et visitors center, hvor der er toiletter og information om den stat, I kører ind i. Der er også tit en masse kuponhæfter, hvor man kan spare en masse penge på forskellige ting. Det er værd at kigge på, hvis I vil spare.

    Jeg vil helt klart anbefale jer at besøge New Orleans, men det har I nok allerede på listen. Bourbon Street har både almindelige feststeder og et par enkelte hæderlige jazz-buler. Der drikkes åndssvagt meget i byen, og den stinker af doven øl om morgenen, så brug ikke mere end et par dage der. Så kan I krydse det af listen.

    Alligator-tur i sumpen er awesome! Vi kørte hen til dem her: http://www.cajunencounters.com/ og det var alle pengene værd. Man skal vist bestille i forvejen.

    Vi kørte fra New Orleans mod Florida ad Highway 98. Det tager lidt længere tid end I-10, men det er fedt at se lidt mere end bare asfalt og reklameskilte, som det er tilfældet på Interstaten. I kommer igennem noget af det sydlige Mississippi og Alabama på den måde, og så er det meget fedt lige at tøffe rundt på landevejene. Det er en flot tur.

    Vi tog et par dage på Tybee Island i Georgia for at bo ved stranden. Det var udmærket, men måske lidt mere stille end hvad I ønsker. I kan måske undersøge, hvor de lokale fra universiteterne tager hen på spring break og sådan noget, for så er der garanteret fest. Der er i det hele taget mange flotte strande på østkysten, men prøv at finde ud af hvilken type stand I vil have hjemmefra, så I har noget at køre efter. Eller også kan I spørge de lokale derovre. Folk er generelt meget hjælpsomme, specielt overfor europæere.

    Sørg for at besøge nogle lokale barer i sydstaterne og læg mærke til skiltene ved indgangsdøren, hvor der står, at man ikke må have skydevåben med indenfor. Folk skider på det, så der sidder stive, bevæbnede mennesker og drikker sammen med jer. Det er lidt syret at prøve, synes jeg.

    Spørg de lokale om, hvor I skal spise, hvis I skal gøre det billigt. Gå udenom fast food kæderne, selvom de selvfølgelig skal prøves. Det kan gøres lige så billigt og meget bedre andre steder.

    Der er dog ét sted, I simpelthen SKAL prøve, når I rammer det sydøstlige USA: Cracker Barrell. Det er sådan en syret kombination af souvenir shop og morgenmads-restaurant. Hvis I vil have æg, bacon og american pancakes, indtil det står jer ud af ørerne, så skal I på Cracker Barrell.

    I skal naturligvis se DC og nogle af museerne, ikke? Jeg kan ikke huske hvilket museum (American History, måske?), men jeg kan huske, at jeg så en Star Wars udstilling, hvor der bl.a. var en ægte C-3PO dragt. Lidt nørdet, meget fedt.

    I New York…well, sæt gerne en 10 dage af til det, så I kan tage den med ro. Jeg synes, at man bliver lidt træt af byen, hvis man har for travlt med at se det hele, for alt går bare meget stærkt. Der er flere tråde her på DR om, hvad man skal se i New York, så prøv at kigge der:

    https://www.google.dk/search?q=site%3Adailyrush.dk%20new%20york

    God tur. Det bliver så fedt for jer, og jeg er SLET ikke misundelig…

    Hellere komme galt afsted, end slet ikke komme afsted.

    #12

    Zar_Bacon
    Bruger
    1.205 indlæg
    Offline

    I San Fransisco er det en god ide, at bestille en tur til Alcatraz. Det er helt klart et besøg værd.

    Jeg var helt vild med Zion national park da jeg var der ovre. Mums for et flot sted.

    Ellers lige lidt småting:
    Husk altid gyldig id hvis i skal ha en øl. Selv i supermarkederne vil de spørge, og det er ikke sikkert at et dansk kørekort er noget de godtager, så hav passet med. Det er trods alt lidt mere “officielt”.

    100$/dagen lyder okay fornuftigt. Sørg for at få søgt turistvisum i god tid, og udfyld deres håbløse undersøgelse af jer ( det er noget med om i havde noget med den tyske værnemagt at gøre i perioden 1939-1945, for lige at komme med et eksempel.) Deres grænsekontrol er ikke altid for sjov, så bare tag den med ro, og gør som der bliver sagt, selv om det virker som en dårlig joke. De er lidt pernifne omkring det.

    #13

    Jacques
    Bruger
    10.466 indlæg
    Offline

    #12, “pernifne”..?

    Bye with a warmly hugs

    #14

    Pogel
    Bruger
    625 indlæg
    Offline

    # nu er der sagt en del om hvad i skal huske..

    min kammerat og jeg brugte ialt 35k hver på 21 dage. (inkl alt, tur/retur osv)

    Yosemite er vildt flot.. lad være med at tage bus ture, gå selv eller find en guidet tur.

    Bil, så der tidligere er skrevet, så lej en ordentlig bil.. i skal selvfølgelig bruge noget plads, når i er 4, så måske ikke lige en Mustang, som vi havde.

    GLÆD JER, det lyder for fedt at tage på sådan en 4 mands knejt tur.

    #15

    Synonymet
    Bruger
    8.197 indlæg
    Offline

    Nå ja, jeg har lige et sparetip mere.

    Portionerne er ofte så store, at I enten kan dele dem op og nøjes med at bestille 2 eller 3 portioner, eller også kan I bede om at få resterne med jer.

    Det er nemlig helt almindeligt at bede om en “doggy bag”, selvom det vist er mere almindeligt bare at bede om at få pakket maden ned og ikke kalde det en “doggy bag”.

    Anyway, det er en nem måde at spare frokosten på, hvis I får en solid morgenmad og tager resterne med jer. I kan også købe en stor frokost og spise resterne som aftensmad i en park. Det er en nem måde at spare en masse penge på.

    Hellere komme galt afsted, end slet ikke komme afsted.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 38 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.