lørdag, januar 23, 2021

Racerdrøm opfyldt – rat&pedaler

Daily Rush Debat Hardware Hardware Racerdrøm opfyldt – rat&pedaler

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Deadmeat
    Bruger
    7.627 indlæg
    Offline

    Så lykkedes det mig endelig at finde et sæt rat og pedaler til PC så jeg kan race ordenligt – og hold nu kæft hvor er det en fed fornemmelse! Præcisionen i styringen, force feedback, tre lækre pedaler og en gearstang med hele svineriet. Løfter simpelt hen racerspil til helt nye højder!

    aaaah skulle bare lige af med min begejstring

    Lige nu har jeg gang i Project Cars til det mere seriøse racing og så Forza Horizon 3 til letbenet hurtig underholdning. Er der andre racer spil jeg bør overveje lige nu med det nye setup, eller skal jeg bare vente på Project Cars 2?

    "Whose kitty litter box did I just shit in?"

Viser 7 kommentarer - 1 til 7 (af 7 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Thendur
    Medlem
    9.601 indlæg
    Offline

    F1 2016 med mods – det er virkelig fedt. Og jævnt god grafik:

    Dirt Rally er også super underholdene, omend ret svært

    "You can do it your own way. If it's done just how I say."

    #2

    Basil
    Bruger
    310 indlæg
    Offline

    Jeg kan kun tilslutte mig hvilken fed oplevelse det er at køre ræs med rat og pedaler. Det er efterhånden det eneste jeg, som gammel gamer, finder sjovt.

    #0 Hvad udstyr har du fået købt? Derudover synes jeg du skal prøve en lidt mere seriøs simulator. Jeg er selv voldsomt begejstret for iRacing, men hører også mange andre tale rigtigt godt om Asetto Corsa. iRacing er dog vinderen for mig, da deres onlinedel er voldsom intenst. Der køres kun ræs 1 gang i timen, så man har mildest talt svedige håndflader når man rammer sving 1

    #3

    SapowiTz
    Bruger
    1.883 indlæg
    Offline

    Har kun erfaringer med pCars og Assetto hvor begge er fede, men assettos vejfornemmelse vinder klart

    Smid en oculus oveni hatten og det er for sindsygt! Shit jeg har moret mig meget med Assetto m. Rat/pedal i VR

    Jeg vil hellere spise her!

    #4

    Noztra
    Bruger
    2.241 indlæg
    Offline

    #0 Hvis du er hurtig og ønsker at køre noget rigtig league race, så er det signups åben til AOR Assetto Corsa – Sæson 3.

    Bilen bliver Porsche 911 GT3 Cup.

    http://apexonlineracing.com/community/threads/aor-acl-porsche-cup-sign-ups.20078/

    #7

    Deadmeat
    Bruger
    7.627 indlæg
    Offline

    #3: Har planer om at låne et Oculus sæt af en kollega så jeg kan få det prøvet af. Savner helt klart muligheden for at kunne kigge rundt lige nu.

    "Whose kitty litter box did I just shit in?"

    #8

    Alloc
    Bruger
    1.926 indlæg
    Offline

    #6 Det er der ikke noget der hedder…

    Come-Join.us
    https://www.facebook.com/morerandomthancool/

    #9

    LiberNull
    Bruger
    5.238 indlæg
    Offline

    +1 til Dirt Rally

    On MySpace... No One Can Hear You Scream.

Viser 7 kommentarer - 1 til 7 (af 7 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.