lørdag, januar 23, 2021

"Hvor Flintstone er en dokumentarfilm

Daily Rush Debat Off-topic "Hvor Flintstone er en dokumentarfilm

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Tha_Doller
    Bruger
    1.019 indlæg
    Offline

    Tidligere på dagen læste jeg i min avis artiklen “Hvor Flintstone er en dokumentarfilm”.

    Den kan også læses her.

    Artiklen handler kort og godt om et såkaldt “kreationismemuseum” i Petersburg, Kentucky, USA. På dette museum fremvises det hvordan dinoaurere gik rundt side om side med menneskene, cirka for 6000 år siden. Sådan er det, fordi det er jo det Biblen lægger op til.

    Må indrømme at jeg blev noget forarget (hvis det er det rette ord), da jeg læste artiklen. Dét der sås tvivl om er videnskaben, særligt naturvidenskaben, og hvorfor den åbenbart ikke kan bruges til noget som helst der anfægter dét der står i Biblen. Jo da, det er da fint nok at undersøge forskellige ting og underbygge dem videnskabeligt, men hvis det man finder frem til ikke er i overensstemmelse med Biblens ord, ja så passer det jo ganske enkelt ikke, synes at være det der bliver givet udtryk for de personer der bliver interviewet.

    Spørgsmål, der efter min bedste overbevisning er underbygget med velfunderede videnskabelige udredninger bliver fejet af vejen hurtigt og kontant. Eksempel fra artiklen:

    “Hvorfor viser moderne dateringer, at jorden er milliarder af år og ikke 6.000 år gammel?”

    Hvortil svaret er:

    “Fordi Noahs store oversvømmelse gjorde moderne datering umulig. Jorden var dækket af vand og under et sådant tryk, at den virker meget ældre, end den er.”

    Hvordan skal man nogensinde kunne argumentere noget så, hvis alt alligevel kan fejes af bordet med at det har Biblen skrevet? Synes det er en meget uheldig tilgang til tingene, men sådan er der så meget når religionen fordrejer hele ens indstilling.

    Det overordnende budskab i artiklen handler om den “fordumning” der finder sted særlige steder i USA. Der hvor folk er overbevist om at Barack Obama er født udenfor USA og også er muslim (hvilket 47% af alle amerikanere åbenbart tror(!)).

    Jeg synes det er en skræmmende udvikling, især når Republikanske kandidater for manges vedkommende går til midtvejsvalg i den kommende tid med kampagner bygget på simple slogans, baseret på det der er skrevet ovenfor.

    Men læs artiklen, håber I er enige med mig..

    Powered by alcohol

Viser 12 kommentarer - 1 til 12 (af 12 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    tumz
    Bruger
    462 indlæg
    Offline

    Se doku-komedien Religious. Den handler om samme emne. Latterlige tosser der render rundt i staterne!

    ps linket virker ikke her

    "Now O-Dog was the craziest nigga alive. America's nightmare. Young, black, and didn't give a fuck."
    Caine 'Kaydee' Lawson, Menace II Society

    #2

    HolgerDK
    Bruger
    3.178 indlæg
    Offline

    /facepalm @ religiøse idioter der fuldt og fast tror på det lort der…

    Edit: Du skal nok også lige linkfiske en gang

    Edit2: Sur galde incoming.

    Seriøst. Folk der tror på det pis der bliver portrætteret i den artikel der skulle fandme have justérflade/håndmadder til de var helt og aldeles indoktrineret væk fra det lort!

    "Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic." - Arthur C. Clarke.

    #3

    niemann1
    Bruger
    4.688 indlæg
    Offline

    https://www.youtube.com/watch?v=KMB5L0VoszI

    Mesteren om emnet…

    Fordi ting forekommer i naturen, så gør det dem ikke automatisk naturlige. ~ Citat Barnebarn

    #4

    Tha_Doller
    Bruger
    1.019 indlæg
    Offline

    #2 så fik jeg styr på linket : ) Mine html evner er ikke hvad de var engang

    Powered by alcohol

    #5

    Nioxic
    Bruger
    17.988 indlæg
    Offline

    alt der står i biblen er løgn og bogen burde fjernes og brændes..

    ligesom alle andre religionsrelaterede bøger af nogen art. ja … sådan er jeg

    https://www.youtube.com/watch?v=qLF0EUY2lE8

    https://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o&feature=related

    http://www.reddit.com/r/random/

    #6

    bolbronx
    Bruger
    848 indlæg
    Offline

    #1

    Den film er verdensklasse.

    #7

    Darth_Jakob
    Bruger
    1.240 indlæg
    Offline

    #1 & 6
    Er det den der hedder “Religulous” I mener?

    The Force is like duct tape, it keeps the universe together.

    #8

    HolgerDK
    Bruger
    3.178 indlæg
    Offline

    Nej, den hedder “Religulous”.

    Edit: nvm, jeg skal lære at læse hele ordet færdig før jeg trykker på knappen…

    "Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic." - Arthur C. Clarke.

    #9

    TheMummy
    Bruger
    5.294 indlæg
    Offline

    Amerikanske astronauter gik på månen for 41 år siden.
    Man skulle tro at de var kommet videre i deres udvikling i de mellemliggende år.
    Men det er de sgu godtnok ikke.
    Deres fucking religion har gjort dem dumme i hovedet.
    Det er som om deres hjerner er degenereret på grund af religionen.
    USA er ikke noget forgangsland længere på nogen måde.
    Og ja, Religulous er en rigtig god film.

    "You're all about as useless as a cock-flavored lollipop"

    #10

    Jacques
    Bruger
    10.466 indlæg
    Offline

    #0, enig med dig. Det er skræmmende. Du ville blive endnu mere skræmt hvis du tog til “the Deep South” og “Appalachians” og så hvad nogle af menneskene sætter på deres biler af bumper stickers og generelt bare hvordan de ser ud I mange af de helt små byer. Man tror det er løgn. Så fantastiske og hjertevarme mennesker amerikanerne kan være, så absolut forfærdelige kan de osse være. Der findes en horribel analfabetisme stadigvæk hos uhyggeligt mange amerikanere. Det er sgu trist.

    Bye with a warmly hugs

    #11

    ElSenator
    Bruger
    8.147 indlæg
    Offline

    #0, En skræmmende udvikling? Sådan har amerikanerne altid været. Lige siden Darwin fremlagde sine teorier, så har amerikanerne strittet imod med arme og ben.

    Der har sågar kørt retssager i Amerika, hvor religiøse grupper er gået “undercover” og forsøgt at få indført kreationisme, dog maskeret med navnet intelligent design, på de amerikanske skoler på lige fod med evolutions teori.

    Religiøse mennesker er, efter min mening, de “onde” mennesker her i verden. De render allesammen rundt og tror at de har den ultimative sandhed og så stiller de sig selv over os andre, der ikke tror på noget. De tillader sig endda at fortælle mig, at de har ondt af mig fordi jeg jo ikke er frelst. Og så forsøger de at pådutte mig deres naive syn på livet og naturvidenskaben.

    Heldigvis lykkedes det os danskere at få lavet et kompromis dengang Darwins teorier kom frem. I stedet for at bekrige teorien, blev den taget ind som en del af forklaringen. Ikke sådan direkte, men de religiøse overhoveder mente ikke at teorien gjorde religion overflødigt. Det skal vi være meeeeeeeeeeeeeget glade for. Ellers havde samme krig kørt herhjemme.

    http://www.muldjord.com

    #12

    Fatal
    Bruger
    1.052 indlæg
    Offline

    #11
    Det er ikke så meget et spørgsmål om usa og danmark, der har ledt os til at stadie hvor vi acceptere videnskab. Det har snarere mere noget at gøre med, katolicisme og protestantisme.

Viser 12 kommentarer - 1 til 12 (af 12 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.