lørdag, januar 23, 2021

Problemmer med yousee internet.

Daily Rush Debat Off-topic Problemmer med yousee internet.

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Pixeldk
    Bruger
    693 indlæg
    Offline

    Nogle andre der har problemmer med deres hastighed?. gået fra 20mb til en 1mb linje?….

Viser 12 kommentarer - 1 til 12 (af 12 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    SkaFt
    Bruger
    5.199 indlæg
    Offline

    Det er en ny marketingsstrategi:
    “Få 1mb – betal for 20mb”

    Hvad bliver det næste?

    #2

    MrMathias
    Bruger
    13.136 indlæg
    Offline

    Det håber jeg dælme ikke! Jeg har lige modtaget deres udstyr

    #3

    Ahler
    Bruger
    51 indlæg
    Offline

    Har selv yousee 20/2 mbit, og her virker det ubeklageligt
    Så mon ikk’ bare det en fejl i deres system!

    #4

    buzz1
    Bruger
    443 indlæg
    Offline

    hmm mit virker også – har dog ikke en så stor forbindelse mener den er 4/1

    Special Edd, my very best friend :=)

    #5

    Mirage
    Bruger
    1.779 indlæg
    Offline

    Har “Cirque” bredbånd og hastigheden er mildest talt uhyggelig ustabil.

    Betaler for en 10 mbit linje – men om aftenen, og i weekender har jeg noget der minder om 0,5-1 mbit…

    Har ringet ind til deres “24 timers” kundeservice 5-6 gange og brokket mig. Hver gang har jeg fået kontakt til en 16-årig gymnasielev, der ikke har andre muligheder end at sætte hastigheden op eller ned på min forbindelse.

    Når det ikke virker sender de sagen videre til en “mere erfaren supporter” (som aldrig er på arbejde når man ringer) – som så vil kigge på det snarest muligt (problemet er stadig ikke løst efter 3 måneder, kan ikke engang streame videoer fra youtube).

    Hvis jeg spørger om det tyder på at min internetforbindelse er delt i opgangen, og at det muligvis kan være spidsbelastninger, der præger hastigheden får jeg svaret “øhh det tror jeg ikke – men øhh ja måske”… jeg ved det ikke”..

    Hvad fanden i helvede stiller man op med sådan et selskab? Det skal siges at da jeg havde 4 mbit fra samme selskab, der havde jeg konstant en 512 linje – så prøvede at opgradere til 10 mbit, hvilket så ikke helt har virket efter hensigten…

    Selv udnævnt til at være den sidste moralske bastion på DR!

    #6

    FunkyB
    Bruger
    249 indlæg
    Offline

    Har lige fået yousee 20/2 igår efter at have været fullrate kunde i 3+ år, valgte at skifte efter de ikke har formået at løse packetloss problem der stod på i 14 dage og formentlig stadig gør.

    Er yderst tilfreds og glad for skiftet, stabil 2.55 mb/sec download, får endda 22 mbit når jeg tester den, ingen problemer her endnu altså

    PSN: Wrain

    #7

    Anonym 11.724 indlæg
    Offline

    #6 så længe det er TDC du er skiftet til er jeg glad

    hihihi pengene havner jo samme sted

    #8

    Spionas
    Bruger
    1.677 indlæg
    Offline

    #7 Det gør det faktisk ikke. YouSee og TDC er meget skarpt opdelt efterhånden og er at betragte som konkurrenter. Da jeg fornylig fik firmabetalt bredbånd gennem TDC skulle jeg selvf. opsige mit YouSee og fik i den forbindelse en lille snak med en flink YouSee-dame om netop de der ting. Jeg fik vist sagt noget i retning af at jeg trods blev “i huset” men det kunne hun så afvise. Hun kunne så sagtens forstå jeg ville opsige mit abonnement når jeg nu kunne få det gratis.

    #9

    Anonym 11.724 indlæg
    Offline

    #8 Fullrate kører også som et selstændigt selskab men hvem tror du indkasserer pengene på bundlinjen?

    #10

    xcan
    Bruger
    1.091 indlæg
    Offline

    #9

    Far her!

    MinecraftListen.dk - Den Danske Minecraft serverliste.
    Crafters.dk - It's all about the community..

    #11

    FunkyB
    Bruger
    249 indlæg
    Offline

    #7

    Det er nu heller ikke fordi jeg har noget mod Fullrate, kommer til at savne den kompetente support og den hidtil hurtige hjælp og jeg har været yderst tilfreds siden dag 1 som en af de tidlige kunder for over 3 år siden men når man spiller online kan man ikke leve længe med pakketab og man er jo nødt til at gøre noget selv i den sidste ende. Det eneste dårlige jeg har at sige om Fullrate er netop denne seneste tids problemer, jeg mener ikke man har fulgt nok op på det og der har været manglende information til kunderne efter min mening som jo trods alt betaler for produktet.

    PSN: Wrain

    #12

    johbe
    Bruger
    9.601 indlæg
    Offline

    #5

    Hvorfor blive ved med at betale for noget du ikke får?

    Find en anden udbyder.

    Så længe du lader dem bolle dig i bagi, gør de det da.

    Same shit, different day.

Viser 12 kommentarer - 1 til 12 (af 12 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.