lørdag, januar 23, 2021

Problemer med vaskemaskinen

Daily Rush Debat Off-topic Problemer med vaskemaskinen

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    zyDocx
    Bruger
    2.132 indlæg
    Offline

    Halløj,

    Tænkte at en del af jer nok har en vaskemaskine, og muligvis lidt indblik i hvordan sådan en bandit fungerer.

    Situationen er den at vi har en vaskemaskine (Hotpoint Ariston, elgiganten) som er ca 22 mdr. gammel (dvs ca 2 mdr reklamationsret tilbage) og den begyndte i tirsdags at komme med en fejlmeddelelse, hvor hele skidtet gik i stå, og der var vand i maskinen. Jeg googlede fejlmeddelelsen (F:05) og fandt frem til at det havde noget med udpumpningen af det brugte vand at gøre, hvilket jo gav meget god mening, i forbindelse med at der var vand i maskinen.

    Jeg skruede derefter filteret (som er placeret lige inden pumpen) ud, og fandt en 1kr. og lidt andet gøgl i det. Jeg fjernede dette, og så fungerede den fint igen…. Indtil i dag, altså 4 dage senere (vi har i mellemtiden vasket ca 5 maskiner, uden problemer).

    I dag kom der samme fejl, og jeg skruede igen filteret ud, for at se om der skulle være noget nyt der? Det var helt fint og rent, ingen problem der.

    Min søsters mand sagde at jeg kunne prøve at afmontere afløgsslangen, hvis det kunne lade sig gøre udefra, men den model vi har, er den åbenbart monteret indefra.

    Jeg vil ikke til at åbne maskinen, elelr på anden måde gøre noget, som kan bryge reklamationsretten, dog vil jeg gerne lige tjekke op på helt “åbenlyse” n00b fejl, så jeg ikke ender med en regning, på noget som teknikkeren vil betegne som selvforskyldt (fx rensning af filter eller lignende)

    Er der andre ting jeg bør tjekke op på, inden jeg ringer efter en vaskemaskinemand, som kan kigge på den?

    På forhånd tak!

    Konsolsamling & Mods Hjemmeside (http://konsolting.blogspot.com/) // YT channel (https://www.youtube.com/c/konsolting)

Viser 2 kommentarer - 1 til 2 (af 2 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Minardi
    Tilskuer
    1.091 indlæg
    Offline

    Det kan ikke være filteret hvor det rene vand pumpes ind der er stoppet?

    Bare skru slangen ud på bagsiden af vaskemaskinen, der plejer man at kunne fjerne filteret.

    #2

    Fuzzi
    Bruger
    1.102 indlæg
    Offline

    Har samme maskine og haft samme problem som blev ved at komme igen, lige ind til jeg tog pumpen ud som sidder i bunden i højre side . Rensede den og den har ikk gjordt det siden.. Den er let at afmontere dog er der ikke meget plads at gøre med.. Men synes hvis du har garanti stadig er det bare at ringe til dem.. Men er 100 på det er pumpen der ikke er glad for at sætte igang.

Viser 2 kommentarer - 1 til 2 (af 2 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.