lørdag, januar 23, 2021

Problem med stofanet trådløs

Daily Rush Debat Hardware Hardware Problem med stofanet trådløs

  • Dette indlæg indeholder 10 kommentarer, har 3 deltagere og blev senest opdateret af  eXeel for 12 år siden.
  • Forfatter
    Emne
  • #0

    jegharenstav
    Bruger
    540 indlæg
    Offline

    Som overskriften siger har min forholdsvist nye stationære problemer med den trådløse udgave af stofanet. Routeren er en Scientific Atlantic 2320 og netkortet er et Ralink 802.11n Wireless Lan Card med 3 “antenner”. Så længe jeg har kabel i virker forbindelsen fint, men når computeren kører over det trådløs spiker det ulideligt meget på trods af at den viser fuld forbindelse.
    Jeg har prøvet at connecte til routeren både via det mefølgende program til kortet og vha windows funktionen, men intet hjalp.
    Har brugt en del tid på google efterhånden men kan intet finde der hjælper… HJÆLP! =)
    På forhånd tak.

    PS. styresystemet er Vista 64bit hvis det skulle gøre en forskel.

    Ja, derfor!

Viser 10 kommentarer - 1 til 10 (af 10 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    hausner
    Moderator
    17.185 indlæg
    Offline

    Kører routeren stabilt med andre trådløse enheder?

    Kører netkortet stabilt med anden router?

    Definér “spiker”

    Planter er fascinerende

    #2

    jegharenstav
    Bruger
    540 indlæg
    Offline

    Det var da egentligt en logisk test, nej bærbaren har øjensynligt det samme problem. Jeg syntes do stationæren har haft samme problem de gange jeg har haft den til at køre over trådløs, men jeg kan ikke teste efter lige nu.

    Spiker som i forbindelsen forsvinder i et par sekunder (op til et par minutter i sjældne tilfælde).

    Edit: Chipsettet til netværkskortet er ralink, softwaren og kortet er dog af mærket edimax.

    Ja, derfor!

    #3

    jegharenstav
    Bruger
    540 indlæg
    Offline

    Så vidt jeg kan tælle mig frem til kan problemet meget vel være pga vista’s 60 sekunders opdaterings regel ved trådløse netværk… hvad jeg ikke kan finde er en løsning på problemet er virker =( (mit driver program kan ikke selv styre kortet og derfor kan jeg ikke slå vista’s autostyring fra.)

    Ja, derfor!

    #4

    hausner
    Moderator
    17.185 indlæg
    Offline

    Den regel kender jeg ikke til, og jeg tvivler på at der er en regel der blokerer netværket hver minut.

    Mister den forbindelsen som i at der kommer rødt kryds over entværksforbindelsen eller hænger browseren bare?

    Eftersom laptoppen har samme problem virker det mere til at være et issue med din router

    Planter er fascinerende

    #5

    jegharenstav
    Bruger
    540 indlæg
    Offline

    #4 Det er det jeg frygter… Har nemlig meget svært ved at få adgang til routeren.Oh well bliver vel nødt til at prøve.

    Ja, derfor!

    #6

    hausner
    Moderator
    17.185 indlæg
    Offline

    #5
    Meget svært som i at du slet ikke kan eller kun kan engang imellem?

    Hvis det er førstnævnte er du så sikker på det ikke blot er fordi du ikke gør det rigtigt

    Planter er fascinerende

    #7

    jegharenstav
    Bruger
    540 indlæg
    Offline

    Nej svært tilgængelig i den forstand at det er en it mand af en art der har sat hele netværket op (blev oprindeligt brugt til min fars firma) og jeg mangler derfor koder, standard ip osv

    Ja, derfor!

    #8

    hausner
    Moderator
    17.185 indlæg
    Offline

    du svarede aldrig på spørgsmålet i #4

    Planter er fascinerende

    #9

    jegharenstav
    Bruger
    540 indlæg
    Offline

    #8 ups, forbindelsen hænger – det trådløse slår ikke fra så du har nok ret i at det er et router problem. Det er standard routeren fra Stofanet så jeg går ud fra at jeg skal kontakte dem?

    Ja, derfor!

    #10

    eXeel
    Bruger
    4.176 indlæg
    Offline

    Det ville jeg foreslå, ja. Evt. opdatere firmwaren i den først, hvis det ikke er gjort. Det foreslår de med højst sandsynlighed.

Viser 10 kommentarer - 1 til 10 (af 10 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.