Praktik på gaming magasiner?
Daily Rush › Debat › Off-topic › Praktik på gaming magasiner?
- Dette indlæg indeholder 23 kommentarer, har 21 deltagere og blev senest opdateret af
minibar for 15 år, 4 måneder siden.
- ForfatterEmne
- 01/09/2005 kl. 19:56#0
Jeg er jo lige kommet i 8. klasse og straks skal man informeres om man skal tage ansvar og skal finde en praktik plads inden jul.
Så jeg har tænkt lidt mens jeg har kedet mig og sagt til mig selv “hvorfor ikke komme ind på en redaktion og ‘hjælpe’ så meget man nu kan, og dele sin mening”
Men altså, jeg kender kun et af navn, og kan ikke finde dets hjemmeside, så ville I ikke være rare at linke til nogle magasiner, og evt fortælle lidt om dem?
Tak
- ForfatterEmne
- ForfatterKommentarer
- 01/09/2005 kl. 20:02 #1
gamereactor.dk havde en fyr i praktik engang kan jeg huske. det er dog ved at være mere end et år siden
01/09/2005 kl. 21:12 #2>pcplayer tager også praktikanter, men der er grov rift om pladsen, så du skal stå tideligt op.
Men pas på ikke at tage praktik et sted hvor det går skidt – det kom jeg til, og det var virkelig et muggent ur. (Vejle Amts Folkeblad.. dø)
Køb en Mac og trash jeres windows-knep
02/09/2005 kl. 07:48 #3Synes du skal tage praktik på Dailyrush og så skrive en masse spændende artikler til os
nitte !
02/09/2005 kl. 07:56 #4Vi havde et par praktikanter inde på GameReactor tilbage i starten af sitet. De kontaktede sådan set bare vores redaktør og spurgte om de måtte komme ind, og det fik de lov til. I ugens løb prøvede de en masse fede spil, og skrev nogle nyheder + de afsluttede med at skrive en artikel om deres oplevelser.
Så bare fat dit email program og mail de forskellige sites/magasiner.
HenrikHansen.nu - Facebook
02/09/2005 kl. 10:33 #6#5 hahaha
Jeg fik lov i radiobutik, at sidde og lave B&O anlæg kunderne kom og skulle have lavet.. virkeligt flot at lade en 8 klasses elev uden faglig viden i den retning, sidde og rode med ting til 4-50.000 kr… plus han tog fuld timeløn bagefter.. men de virkede da når jeg var færdig Nok alle de ting jeg har splittet ad som ung, som gjorde jeg kunne finde ud af hvor diverse skruer hørte til, og hurtigt finde fejlen..
En ting… B&0’s cdafspiller til ophæng på væggen… kæft de er provo at samle når lågerne er blevet løse!
Tobakkakao er sundt
02/09/2005 kl. 10:50 #7du kunne også komme i praktik på en netcafe, gate 58 i århus tager praktikanter,
du skal støvsuge og tøre bordene af men så får du ellers lov til at game til du ikke gider mere (du skal dog lige går rundt og smide affalud ud engang i mellem)
02/09/2005 kl. 11:11 #8#5
uhm slå lige mig.. i praktik som ‘gartner’ første gang (3. valg) der bestod i at læsse varer i Gasas fabrik. Anden gang kom jeg i praktik som smed (3. valg)………
02/09/2005 kl. 12:39 #9Hehe, jeg var i praktik i min onkels cykelbutik. Drønede rundt på knallert og åd chips med kyllinge/bbq smag Nå ja, så også en ordentlig røvfuld af de videofilm han lejede ud.
HenrikHansen.nu - Facebook
02/09/2005 kl. 12:47 #10Vikar i skolens 2. klasse, og selvefølgelig fik jeg de dumme børn.
02/09/2005 kl. 12:59 #11#9
En cykelbutik med videoudlejlning???? Den var ny.
Men lad mig da bidrage til samlingen af uhyre spændende praktik-ophold.
Jeg ved ikke hvordan tilmeling til folkeskole-praktik foregår nu, men dengang jeg gik i folkeskole var de enkelte steder man kunne komme i praktik opdelt i 3 kategorier (A,b og C) alt afhængig af hvor svært det var at få en plads. Steder som banker, edb-virksomheder osv. lå i kategori A og diverse butikker, tankstationener m.m lå i kategori C.
Min vejleder foralte mig at når nu jeg havde en kommunedata og en bank som 1. og 2. valg kunne jeg roligt tage en kategori C virksomhed som 3. valg. Jeg ville 100% få en af de 2 førstevalgte. Det fik jeg naturligvis ikke og endte som slave i en fastfoodforretning.2. gang jeg skulle i praktik saged min vejleder at denne gang ville der blive taget hensyn til at jeg havde fået et 3. valg første gang og at jeg roligt kunne skrive en kategori C virksomhed ind som 3. valg. Der var garanti for at jeg ikke fik 3. valg igen. Det gjorde jeg så hvilket resulterede i en uge i “Toys ‘R Us”.
Moralen? Folkeskole Praktik stinker big time.
Planter er fascinerende
02/09/2005 kl. 13:26 #12#11: ja sq, hans butik var i en lille landsby, og var mere eller mindre byens midtpunkt.
HenrikHansen.nu - Facebook
02/09/2005 kl. 13:39 #13Folkeskole er i det hele taget til grin.
Hvis du bare har lidt brikker, at rykke rundt med, kan du fede den gennem hele din folkeskoletid, og ende ud med udelukkene 10 og 11 taller til eksamen.
Ffs, man skal jo blot have 6 i snit for at komme på læreseminariet; hvilket kan resulteren i, at man kan se eksepler på elever, der rent fagligt kan være på niveau med lærene. (Ihvertfald i 9. klasse)
02/09/2005 kl. 13:43 #14Det gælder virkelig om selv at ringe rundt og evt. tage kontakt til nogle personer man kender med spændende jobs. De kan så evt. finde nogle kontakt personer inden for deres fag.
Selv var jeg i praktik 3 gange i folkeskolen. 1 gang i 8. klasse som ‘computerspils designer’ hos Savannah Interactive (det var dem der lavede Magnus og Myggen spillene
Det var sådan set rigtig fedt, selvom jeg jo ikke rigtig kunne lave noget. Jeg scannede nogle baggrunde ind til Magnus og Myggen 2 og sad ellers og lavede nogle små animationer (bare til mig selv / for sjov)
Rent fagligt var det måske ikke så meget jeg fik ud af det, men det var en stor oplevelse.Jeg har også været i praktik som Flymekaniker og flyveleder.
Flymekaniker var ret kedeligt, men en ‘sjov’ ting skete der da. Jeg fik tilbudt at komme med et Hercules fly til Kosovo og tilbage igen. Det skulle bare aflevere forsyninger; men jeg var så stort et pjok at jeg sagde nej tak. Dagen efter får jeg så fortalt at det var præcis det fly jeg skulle have været med, der over Tyskland fik nogle problemer og måtte nødlande.Som flyveleder var jeg også oppe i tårnet i Kastrup, men det var ikke helt så sjovt som det lyder.
Alt i alt drejer det sig om at selv få fingeren ud og finde noget fedt.
02/09/2005 kl. 15:53 #15Du kunne jo prøve >pcplayer (http://www.pcplayer.dk/contact.asp ) de er helt hundrede mit favorit magasin (bladform) har selv overvejet at søge derind, men tror jeg er for genert
Hele bladet er skrevet i en munter tone, og humoren er noget af det bedste ved det blad
02/09/2005 kl. 18:10 #16Lyt meget godt..
It branchen, med de dersens data folk er ved at blive begravet i historien, da alle kan installere software/hardware til nu til dags istedet vil man have folk som IT ingeniør der også ikke kan finde arbejde, som vil arbejde for lidt lavere løn og er meget mere kvalifiecerede end de simple data folk.
Derfor , hvis du skal i praktik i sådan noget med noget data skal du mindst have en IT ingeniør udd. Resten med Datafagtekniker/It-supporter agtige mennesker deres tid er omme. - ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























