fredag, januar 22, 2021

Politisk asyl for Terrorister

Daily Rush Debat Off-topic Politisk asyl for Terrorister

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Chaiyya
    Bruger
    35 indlæg
    Offline

    Det skræmmer mig dybt at se hvordan muslimer opfører sig i Danmark.
    Jeg læste en dyb artikkel i Euroman for nyelig omkring muslimers holding og opførelse i Iran, og det fik mig til at tænke… I Iran går de væk fra religionen og tager afstand fra den.. De provokerer den med Levi’s bukser, og deres burkaer og tørklæder bliver mere og mere usynlige… Men i Danmark bliver det mere og mere synlige. Det bliver pludseligt vigtigt for en kvinde der snakker perfekt dansk at sidde i en burka og forsvare sin mand der er anklaget for mordforsøg. At man skal sidde og høre på hvor gudsnådig han er, og hvor fredfyldt han altid har været.. Og dagen efter i BT skal læse at han erklærer sig selv sindsyg… Er det danske retsystem blevet så bogligt at man kan erklærer sig selv sindsyg for hvad some helst og klare frisag?
    Hvorfor er det danske muslimer bliver så gudsfrygtige af at opholde sig i fredfyldte Danmark, når deres landsmænd i Tunesien, Iran etc sætter sig imod de regler og normer de tager så højtideligt.

    Og skal man som dansker til at frygte for sit eget liv, i sin egen hovedstad fordi nogle mener at ytringsfrihed kan udfolde sig uden omtanke… Men samtidig.. Skal vi til at indføre rutineinspektion på grøn stue, for ikke at støde vores såkaldte “landsmænd”.
    Kan det være rigtigt at dansk understøttelse er direkte kilde til financiering af terrorisme… Jeg syntes personlig grænsen er nået. Man kan græmme sig over at sin gud bliver afbildet og hånet, men samtidig er man ikke for sen til at brænde flag og råbe slagord.

    Nok er nok… Hvis man bor i Danmark er man dansker.. Ikke fundementalistisk facist der råber hellig krig og brænder skoler ned på grund af tegninger og hån.. Nok er vores billedsyn forskelligt, men regler er regler.. Og vi befinder os i Danmark, og her brænder vi ikke skoler ned.. Hvis de stadig syntes at terrorisme er kilden til at stoppe provokationer, så er der massere af skoler i mellemøsten.

    En skuffet dansker.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 32 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    SmileyMan3
    Bruger
    1.424 indlæg
    Offline

    #0: 100% enig med dig! Jeg tvivler på, at der findes en mere velformuleret post end din omkring problemet.

    #2

    Profos
    Bruger
    2.155 indlæg
    Offline

    Hvorfor er det danske muslimer bliver så gudsfrygtige af at opholde sig i fredfyldte Danmark, når deres landsmænd i Tunesien, Iran etc sætter sig imod de regler og normer de tager så højtideligt.

    Standardsvaret fra naivisterne;”Det er DFs skyld”. Mig bekendt er det værre i UK, hvor de indfører sharia efter salamimetoden.

    Man kan græmme sig over at sin gud bliver afbildet og hånet

    Det var blot en profet. Faktisk håner muslimer os kristne, ved at kalde Jesus for blot en profet, når vi mener han er Guds søn… Men ser man os råbe og skrige og brænde koranen af?

    "Danmark er danskernes land", Søren Pind

    #3

    Feudytrah
    Bruger
    329 indlæg
    Offline

    #2 fordi de eneste kristne i Danmark heldigvis for det meste er over 60, og har derfor ikke tid til at brænde ting af, da de skal have aftenkaffe kl 22

    #4

    pb_
    Bruger
    854 indlæg
    Offline

    Følder du virkelig, at over 1,5 mia. mennesker håner dig, fordi en række centrale kristne og jødiske figurer betragtes som profeter i en 1400 år gammel religion?

    #quakelive.dk // live.quake3.dk

    #5

    Chaiyya
    Bruger
    35 indlæg
    Offline

    Heh.. For længe siden blev Danmark protestanter, men siden da er religion gået stødt ned af bakke. Faktik vil jeg vove og antage at de fleste i Nordeuropa er ateister. I vores dagligdag er det humoren, og den politisk form og den retoriske udfoldelse der skaber normer og uskrevne regler. Men man skal huske, at i et præstesyre som Iran, er det den Islamiske trosretning der bestemmer alle uskrevne regler, og normer.

    Og ja 2#, naivisterne vil altid hævde at DF er den Islamiske modstand, men det skal altså siges at det eneste DF kæmper for er danske værdier, og danske relieffer der skal sikre at flaget fortsat er rødt og hvidt.

    Islam virker så provokerende og facistisk fordi vi ikke har noget at aspektere det med. Det tætteste vi komemr på religion i Danmark er vores konfirmation, og det eneste det symbolisere, er gaver og forkælede hellerupbørn der spinder fedt på mor of fars 9-20 designerjobs. Som Omar Masuk så klogt sagde: Det er ikke en kulturkløft… Nærmere en kulturafgrund.
    Der er så stor en distance imellem europæisk kultur og mellemøstisk kultur.

    Desuden er den danske kultur så afgrænset at vi er klar over de konsekvenser vores aggresioner har. Dermed ikke sagt at den generelle intelligens i mellemøsten er mindre, dog dermed sagt at de ignorer deres intuition og lader sig rive med af folkemassen.

    #6

    Sanjo
    Bruger
    871 indlæg
    Offline

    Nu er jeg selv (født) Muslim, og jeg synes man har det med at glemme os der opfører sig “ordenligt” I samfundet. Den generalisering der foregår for tiden, hvor man tror at alle muslimer er ens, er helt uforståeligt for mig.

    Der er forskel på muslimer og det er man sgu nødt til at forstå. Forskel på hvor man kommer fra. Ikke alle muslimer kommer fra mellemøsten, det er også visse lande her i Europa hvor der bor muslimer, som fx Bosnien. Opdragelse i familien, miljøet man er opvokset i spiller en stor rolle.

    Sjovt nok hver gang der sker en krise her i landet, fx om mohammed krisen, så er medierne meget optaget af hvad de pågældende Imamer tror. Fordi man har fået banket noget her i landet, at imamer taler for alle muslimer. Gu gør de ej, JEG deler ikke synspunkt med dem. Hvordan vil I have det, hvis en præst udtalte sig for jer?

    De folk der kommer til landet fra mellemøsten, er 90% af dem fra fattige kredse. De har ikke hørt om demokrati, de ved ikke hvordan man skal opføre sig i de vestlige lande. Man burde give de pågældende personer en kursus i et demokratisk samfund, forklare dem de basale regler om hvordan et demokratisk samfund fungerer. Jeg tror nemlig ikke mange af dem, forstår meningen af sådan et.

    Bare se på overskriften fra EB – http://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/article975243.ece

    Det er så frustrende, at se sådan nogle overskrifter. Bare ud fra overskriften skulle man tro, at alle muslimer tænkte ens og jeg ved ikke hvad.

    Tror mig, det gør ondt indeni når jeg læser om hvad muslimer nu har gjort. Jeg har bare det indtryk her i landet, at man tror vi alle er sådan.

    For at sige noget til sidst, jeg ved der kommer spørgsmål med det. Ja, jeg spiser svin, kan ikke leve uden min daglige dosis af bacon og fransk hot dog!
    Men det er jo igen, hvordan man er blevet opdraget. Vi er altså nogen muslimer der spiser svin og drikker alkohol.

    #7

    Kolben
    Bruger
    18.939 indlæg
    Offline

    Men ser man os råbe og skrige og brænde koranen af?

    Umiddelbart, ja. Jeg modtog i nærheden af 20 SMS’er i løbet af den sidste krise, med opfordringer til at brænde koranen af på Rådhuspladsen. Den eneste grund til at folk lod være, var nogle strenge udtalelser fra politi og diverse fremtrædende personer i medierne. Så ja. Havde det været lovligt, havde folk gjort det…

    P=NP?

    #8

    Chaiyya
    Bruger
    35 indlæg
    Offline

    6# Du har ret… jeg prøver også virkelig at skrive mit contekst der udgør et aspekt set fra muslimernes side. Jeg kender mange muslimer der bestemt ikke er så fundamntalistiske som dem medierne bringer.
    Bare at se en dreng som Basim der synger i X factor er bestemt et bevis på at ikke alle opfører sig som naivister angiver dem for.

    Men jeg tror desværre bare ikke på at et kursus i demokrati vil hjælpe på nogen. Nogen vil måske fundere og tænke over en demokratisk process, men jeg tror desværre ikke på at majoriteten vil. Man kan ikke tvinge en hest til at drikke.

    Og ja der er mange mange former for islam, og graden af facisme deres religion udtrykker. Ligesom katolsk religion. Amerikansk katolisme er så utroligt proetarisk at det næsten er på randen af at være facistisk, og kvalmende. Imens vatikansk og italiensk katolisme kun er pædofeliisk (heh).

    Altså ja der er ikke kun to sider af samme sag, men rigtig rigtig mange. Dog kan jeg også godt se hvor den her konflikt går hen imod. For dette bliver en politisk krig baseret på religion, trosætninger og fornærmelser. Den ateistiske befolkning i danmark bliver mere og mere harm over de facistiske muslimers opførelse, og dermed bliver fornærmelserne større og større… Og samtidig ved vi alle hvad muslimernes reaktion bliver på dette.

    Ironisk nok sender TV2 i aften Cubic… se den og forstå hvad roden til alle konflikter er… nemlig følelser.

    Og 7#.. Hvorfor brænde koranen af. I sidste ende får det jo ikke dig til at føle dig bedre tilpas, eller retfærdigøres af at de andre gør det.

    #9

    Sanjo
    Bruger
    871 indlæg
    Offline

    Det er ikke koranen i sig selv der er noget galt med, der står samme vås som i biblen. Det er de individer der fortolker koranen forskelligt, der er roden til problemet.

    Der er rigtigt, der er to sider af alt. Bush prøver på at få demokrati i mellemøsten, men er det ensbetydende godt for dem? Som det er for os.

    Det med kursus, var et eksempel på hvad man kan gøre. Du kan heller ikke sætte dig i en fly og flyve lige med det samme? Det er et langtidsforløb at vænne sig til ting. Hvis man ikke har været ud for det før, bliver det endnu svære.

    Den måde som jeg tror man lærer det danske sprog og værdier bedst, er at komme ud blandt folk. Da vi kom til landet, tilbød en lokal landmand min far et arbejde på en svinestald (ironisk, muslim arbejde med svin :)). Det gjorde han så, mens vi boede på et asylcenter. Med tiden fik han lært lidt af det danske sprog, kultur og hvordan folk er og ligeså med landmanden.

    Man lærer mest når man er sammen med andre folk, kontakt er vigtigt i den proces.

    Men det er en ting der ikke sker mere, desværre.

    #10

    StiX
    Bruger
    6.402 indlæg
    Offline

    imo burde man lave en stor ø i midten af Atlanterhavet og smide ALLE fundamentalister derud… uanset om det er muslimer eller kristne eller hvad helvede det er… bare ud på øen!

    så kunne vi også lave et realityshow ud af det og tjene lidt penge

    - fordi jeg siger det...

    #11

    Profos
    Bruger
    2.155 indlæg
    Offline

    #2. Eller måske fordi? Har du et bedre bud, eller var det bare for at være ‘sjov’? For så skal jeg nok lade være med at pirke mere til dit indlæg.

    #4. Ja, men det er deres mening, og det vil jeg dem om.

    #7. Hmm, den sms fik jeg ikke…

    I bund og grund, kan jeg da godt forstå reaktionen (BEMÆRK: jeg ville ikke selv gøre det); “hvis dannebrog bliver brændt af, hvorfor så ikke gengælde den ‘gestus’ med at brænde noget lige så helligt af?”

    #8. Jeg frygter den ‘indflydelse’ islamisterne har på kultur-muslimer.

    #9. Nej, de tolker den netop ikke. Det er netop det, som er problemet; koranen er Allahs ord, og det kan og må ikke på nogen mådes tolkes/ændres. I hvert fald, hvis ‘man er rigtig muslim’, hvad det så end betyder. Jeg hører det i hvert fald ofte.

    Der mangler en Ali Luther som kan reformere islam.

    "Danmark er danskernes land", Søren Pind

    #12

    schism
    Bruger
    219 indlæg
    Offline

    #0
    Jeg vil advare mod at tillægge artikler fra lige Euroman alt for megen dybde.

    Du skriver til sidst: “Nok er nok… Hvis man bor i Danmark er man dansker..”

    Jeg ved ikke lige hvad en dansker er, sådan præcist, men jeg er sikker på at du gider fortælle mig det?

    Ang. Profos
    Det er nemt at være profos – man behøver hverken tøve eller tænke, når alle ens holdninger og idéer kan kopieres direkte fra automaten, hvori de ellers må trækkes, og ind på dailyrush.

    #14

    Profos
    Bruger
    2.155 indlæg
    Offline

    #12. En dansker er vel en person som har papir på, at han er dansker. Alle andre er blot gæster.

    Så har vi alle et ansvar for, at Danmark forbliver fredeligt, (ytrings)frit og rigt.

    Ang. Profos
    Det er nemt at være profos – man behøver hverken tøve eller tænke, når alle ens holdninger og idéer kan kopieres direkte fra automaten, hvori de ellers må trækkes, og ind på dailyrush.

    klap klap – hvor flot, schism. Nu håber jeg så, at du er sød mod kæresten i aften, nu da du har afreageret lidt mod mig, med 0 (nul) argumenter/idéer/holdninger.

    "Danmark er danskernes land", Søren Pind

    #15

    Chaiyya
    Bruger
    35 indlæg
    Offline

    Jeg ved nu ikke om mine holdninger og meninger er trukket i en automat, heller ej vil jeg gå ud fra at folk på et forholdsvist anonymt forumboard vil antage en holdning der ikke er ens egen.

    Når jeg siger at i Danmark er man Dansker, så er det inforstået at man opfører sig og holder sig til det regler og normer man benytter i det respektive land.

    Lad os antage jeg var kvinde og rejste til Iran. Kunne jeg rejse rundt med frit blond hår? Hvad hvis jeg stjal i det land.. Ville jeg blive hentet af politiet, få en advarsel, også blive kørt hjem? Eller hvis jeg valgte en aden religion end den mine landsmænd havde.. Ville jeg være fritstillet til at praktisere Budisme, eller kristendom i et Islamisk præstestyre?
    Danmark er Danmark.. I Danmark slår vi ikke hinanden ijhel på grund af tegninger, og i Danmark er det vores regler og normer der gælder. Hvis folk ikke vil fælge dem, så er der fængsel eller emmigration til et andet land.

    #16

    schism
    Bruger
    219 indlæg
    Offline

    #15, Altså, det vil sige: Hvis man er dansk, så er man en person som er boende i danmark og retter sig efter “normer og regler”, og så videre, det er vel hvad du skriver. Nu har vi altså også kriminalitet begået af etniske danskere i danmark, men de holder så op med at være danske, i det de begår kriminalitet eller hvad?

    #14
    Men hvad står der, eller skal der stå, på det papir?
    Hvis det nu er statsborgerskabspapirer du taler om, så forstår jeg ikke din logik. Hvis jeg nu er bortrejst en længere periode og får statsborgerskab i et andet land, holder jeg så op med at være dansker, selvom jeg har danske forældre, taler, læser og skriver dansk, ser dansk fjernsyn og er lige glad for frikadeller og brun sovs?

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 32 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.