mandag, september 28, 2020

Parkeringsregler på vej med opstreget cykelsti

Daily Rush Debat Off-topic Parkeringsregler på vej med opstreget cykelsti

  • Dette indlæg indeholder 80 kommentarer, har 19 deltagere og blev senest opdateret af  Jepparh for 2 måneder siden.
  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Jepparh
    Bruger
    1.755 indlæg
    Offline

    Hej Orakel.

    Vores vej har fået lagt ny asfalt, og i den ombæring har de streget op til cykelstier i begge vejbaner.

    Store dele af stregerne er fuldt optrukne, men ud for vores hus, og naboens hus er der lavet stiplede linjer. Betyder det at man må parkere der?

    Har forsøgt at illustrere det her https://imgur.com/IxIY7zo

    • Dette indlæg blev ændret for 2 måneder, 2 uger siden af  Jepparh.
Viser 5 kommentarer - 76 til 80 (af 80 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #76

    gumshot
    Bruger
    511 indlæg
    Offline

    #75 Klart nok, så stopper den fuldt optrukne linje og bliver stiplet. Det er jo en årsag til man må parkere, om den så rækker 5 meter bagud før hus dør, det kan jo være. Ophør af dedikeret cykelsti er jo når stiplede linjer starter, så der har du ret.
    Der er ingen skilte at forholde sig til, og det påpegede jeg også for politi.

    Alt du skal vide - 4 8 15 16 23 42

    #77

    JD-79
    Bruger
    946 indlæg
    Offline

    #75: Fair nok. Jeg havde fået opfattelsen af, at der også var afmærket med cykelsti tidligere i forløbet – kombineret med den brudte kantlinje. Det ville være mildest talt uhensigtsmæssigt, hvis formålet var at tilgodese parkering.

    #78

    Jepparh
    Bruger
    1.755 indlæg
    Offline

    #70 det er også sådan jeg har forstået det, at cykelsti ophører ved stiplede linjer, og begynder igen når cykel ikonet kommer.

    Ja vi kan holde fra en anden side, men det er besværligt lige pt da kælder er under renovering og vi har lukket af til den så støv ikke kommer op i stueplan.

    Så vi skal gå udenom hele huset igennem have og låge for så at komme ud på vores vej, langs fortov og over til vores hoveddør.

    #79

    Fisker
    Bruger
    12.360 indlæg
    Offline

    #74 Ja det lyder faktisk rigtigt nok, der er nok tale om stk. 1 i Paragraf 29 og ikke stk. 2

    § 29. Standsning eller parkering må ikke ske:

    1) på fodgængerfelt eller ud for udkørsel fra cykelsti eller inden for en afstand af 5 m foran fodgængerfeltet eller udkørslen fra en cykelsti, som løber langs kørebanen, eller 5 m på hver side af udkørslen fra en cykelsti, som er tværgående i forhold til kørebanen,

    Så hvis afmærkningen på den anden side også er i orden så har kommunen vist gjort det rigtigt alligevel.

    • Denne kommentar blev ændret for 2 måneder siden af  Fisker.
    #80

    Jepparh
    Bruger
    1.755 indlæg
    Offline

    #75 – Fra vores hus, har vi en nabo og vores nabo’s nabo kommer der en sidevej, vores nabo’s nabo har indkørsel fra den omtalte vej, men har fuld optrukket linje ud fra deres hus. Vores nabo er i samme situation som os, og har stiblet linjer ud for dem, da de heller ikke har parkering på grunden. Fra sidevejen, og over til det mærke jeg har vist på billedet er der ingen afmærkning før cykellogoet på mit billede.

Viser 5 kommentarer - 76 til 80 (af 80 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.