fredag, januar 22, 2021

Over brugte Textures i Costumed Maps

Daily Rush Debat Genre FPS Over brugte Textures i Costumed Maps

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Phonix
    Bruger
    24 indlæg
    Offline

    [Flyttet fra det gamle Counter-Strike generelt/klan forum]

    Efter min mening så er der mange Costumed Maps, der ødelægger sig selv ved at bruge Textures der allerede er blevet brugt i overspillet baner.

    For eksempel baner som de_carbomb (gammel version), de_arabia2 og cs_stand-off som alle bruger de samme textures som i de_dust, folk har allerede spillet dust til døde og nok noget af det eneste de ikke vil se er en bane som ligner den til forveksling, også selvom at banens struktur og gameplay slet ikke ligner dust, folk gider simpelthen ikke at give sådan baner en chance, da de fleste mener at de ligeså godt kan spille dust i stedet.

    Af overbrugte textures kan jeg nævne den originale HL set (brugt i assault og siege), Barging Dogs set (brugt i backally og train) og dusts set (brugt i dust og iraq).

    Man laver ikke en succesfuld bane ved at kopier en allerede succesfuld bane, medminder man gør det meget beder som i cs_assault3k (som brugte nye textures), men man har derimod større chance hvis man laver sin bane unik (eller delvis unik som i de_scout), som i måske har lagt mærke til så har alle de nye baner i beta 6 og opefter, en unik texture, der gør dem (om ikke andet) interessante at spille.

    Det jeg entligt vil sige er, mappers prøv at gøre jeres baner mere interessante ved at bruge nye textures, jeg ved godt det er svært, men det er jeres eneste chance for at folk gider spille jeres baner.

Viser 1 kommentarer (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    BetweenAnegls
    Bruger
    22 indlæg
    Offline

    jeg syntes ike at man skulle lave en bane lidt om og så bare kalde den et andet navn!( fek.s tundra-dessert )
    det er også dumt at man ikke spiller mange af de fede baner på nettet som der ikke bliver spillet….kom nu man der er over 1000 andre baner der ( ikke allle) er meget fede!

    see you!

Viser 1 kommentarer (af 1 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.