lørdag, januar 23, 2021

Opsigelse af internet – dumt?

Daily Rush Debat Off-topic Opsigelse af internet – dumt?

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Razorsson
    Bruger
    293 indlæg
    Offline

    Jeg har i lidt over et halvt år, haft en 30/3 forbindelse hos Yousee. Der har aldrig været problemer med forbindelsen, det har fungeret skide godt. Yousee bredbånd blev oprettet, grundet at forbindelsen på mit kollegie suttede røv da jeg flyttede ind. For et måneds tid siden, sendte kollegiet et brev ud til os beboere, hvor vi blev lovet at hver beboer ville få en 15/15 forbindelse. Dette betød, at jeg nu langt om længe kunne opsige mit abonnement hos Yousee. Jeg sagde mit abonnement op for et par dage siden, og tænker meget op om, det var det rigtige at gøre. Danatel står for forbindelsen her på kollegiet. Den 15/15 forbindelse jeg blev lovet, har jeg ikke set skyggen til. For det meste kører jeg med en 3/1 forbindelse. Det stinker når der skal games, downloades osv. Er en fattig studerende så, at spare 300kr om måneden er virkelig nice. Men eftersom jeg bruger mit net rigtig meget, så holder det bare ikke, at Danatel leverer en så dårlig forbindelse. Så nu endelig til spørgsmålet, ud fra ovenstående skal jeg så ringe til Yousee og forklare dem, at jeg gerne vil bibeholde min forbindelse hos dem?

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 18 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    TolaGarf
    Bruger
    977 indlæg
    Offline

    Hvis du gerne vil beholde dit Yousee, så bare ring til dem og fortryd din opsigelse. Er intet problem der.

    TolaGarf @ Steam . Twitch . Twitter . YouTube

    #2

    peldrol
    Bruger
    2.729 indlæg
    Offline

    #1 +1..

    Ellers kunne du jo kontakte dit kollegie og nævne dine problemer, evt. direkte til Danatel? du kunne jo starte med at se om det evt. er noget opstarts besvær som den it-kyndige har lidt problemer med at optimere, eller Danatel for den sags skyld. Hvis du kun har haft linien i et par dage, ville jeg lige høre begge dele inden jeg hopper tilbage til yousee.

    Som #1 sagde, du kan altid komme tilbage yousee, også efter 2-4 uger, det er altid nemmere at vende tilbage end slippe ud på den anden side

    #3

    ice_boy
    Moderator
    13.723 indlæg
    Offline

    Du ringer bare til dem og siger det som det er.
    De vil uden tvivl blive glade for at kunne beholde dig som kunde….det er jo penge i kassen

    #4

    Razorsson
    Bruger
    293 indlæg
    Offline

    #2 Jeg har kontaktet Danatel, og forklaret dem, at den forbindelse jeg blev lovet langtfra er til stede på kollegiet. Deres svar, at jo flere der bruger nettet, destro langsommere bliver forbindelsen. Prøvede så også at fortælle dem, at forbindelsen ofte pludselig lukker ned. Det kunne de ikke forklare hvorfor skete. Det med, at forbindelsen ofte bare lukker ned, skulle åbenbart have været et problem i flere år på kollegiet (hørt fra andre beboere). Jeg bliver nok nød til, at ringe til Yousee

    #5

    knaseren
    Bruger
    6.895 indlæg
    Offline

    15/15 til et helt kollegie er hellerik meget

    -

    #6

    Mikkel_
    Bruger
    548 indlæg
    Offline

    #5
    Hver beboer blev lovet 15/15.

    Vi ses på grillen, retards.

    #7

    Aeblemand
    Bruger
    717 indlæg
    Offline

    Det er også utroligt, jeg har snart prøvet alle de selskaber der findes men ingen kan give det bredbånd man bestiller… Kun YouSee, så dem vil jeg også klart anbefale du beholder.

    jeg hader fisk

    #8

    Luke2000
    Bruger
    79 indlæg
    Offline

    Fiber er simbelthen så dårligt mange steder og pisse dyrt, ville ønske jeg kunne komme tilbage på en alm kobbe, hvor intetnettet er hurtigt til den halve pris.

    #9

    LM
    Bruger
    2.528 indlæg
    Offline

    Hvis der er lovet 15/15 og du får 3/1 så virker det klart på sin plads at tage en snak med den ansvarlige. Der må forligge en fejl eller en miskonfiguration.

    Hvis Danatel reagere som du siger så ville jeg tage fat i den ansvarlige på kollegiet, vedkommene vil næppe være tilfreds med at kollegiet betaler for 15/15 men får leveret noget som er så meget lavere.

    #10

    SturmW-Ghost
    Bruger
    12.498 indlæg
    Offline

    #9
    Der er sikkert taget forbehold for at der ikke kan klages, blot der f.eks. leveres 10-30% af den lovet hastighed. Ville ikke komme bagpå mig hvert fald.

    "In Hoc Signo Vinces" - "What was, What is, Will be once again" - Praise be to your glory, and from your decline a lesson should be learned. ZeroCool: "Jeg skal ikke gøre mig til dommer på andres færden".

    #11

    Kimozabi
    Bruger
    24.746 indlæg
    Offline

    #4:
    Du spurgte så ikke, hvorfor Dantel havde kundesupport ansat, der ikke aner noget om internet?

    Hvad dælen har andres folks forbrug dog med din forbindelse at gøre, når hver beboer har deres egen 15/15-forbindelse? Låner de af din forbindelse?

    Netselskaber har dog deres egen uigennemtrængelige logik nogle gange.
    I september sidste år flyttede jeg ind i en lejlighed, der havde haft en 10/1-forbindelse tilknyttet i fire år. Jeg ser så på hjememsiden, at jeg – til den pris, jeg dengang gav for en 10/1-forbindelse (100 kr.) – kunne få en 20/20-forbindelse til helt samme pris.

    Og naturligvis ville jeg det. Så jeg ringer og fortæller dem, at jeg gerne vil opgradere denne fire år gamle forbindelse. Netselskabet (Sagitta) har en regel om, at en forbindelse skal have været aktiv i mindst 6 måneder, før den kan ændres, og det passede jo fint med fire år.
    Men så får jeg at vide, at internetforbindelsen, der self. kun kan bruges i min lejlighed, er personligt til kunden, ikke bostedet. Og den tidligere beboer flyttede til Norge, men Sagitta mente, det er logisk, hvis forbindelsen flyttede med, selv om den kun kunne bruges i min lejlighed.
    Godt så – jeg beder om et ejerskifte, som afstedkommer en regning på 200 kr., som jeg aldrig blev gjort opmærksom på, før jeg fik den.

    Og her trækker Sagitta så en genistreg ud af ærmet:
    Forbindelse har kørt i lejligheden i fire år, men fordi ejeren pludselig skifter, så lader Sagitta om, at den starter helt forfra, så jeg derfor skulle vente yderligere seks måneder med at stoppe med at betale fuld pris for halv download og 1/20. upload. Mit nye net trådte først i kraft for fem dage siden.

    "You don't want to see me when I'm angry - because I back up my rage with facts and documented sources." - The Credible Hulk.

    #12

    Threetoz
    Bruger
    2.690 indlæg
    Offline

    11#
    Hold kæft nogle tabere

    #13

    SturmW-Ghost
    Bruger
    12.498 indlæg
    Offline

    #11
    Var de ikke noget utilfredse. da du gjorde dem opmærksom på. at gebyret på de 200kr. kun kunne give dem en lang næse at trutte i?

    "In Hoc Signo Vinces" - "What was, What is, Will be once again" - Praise be to your glory, and from your decline a lesson should be learned. ZeroCool: "Jeg skal ikke gøre mig til dommer på andres færden".

    #14

    JeBus
    Bruger
    295 indlæg
    Offline

    #7-8 Kan anbefale Waoo så, har en 40/40 som faktisk altid ligger over det og syns ikke 250,- er dyrt for dette

    puuha, det tar' cirka li'så lang tid som det gør for en tosse at binde sine træsko...

    #15

    HorrorByte
    Bruger
    4.802 indlæg
    Offline

    14¤

    Husk lige at der kommer afgift på fiber net oven i ca 100 kr så den reelle pris vil ligge på 350

    First we poisoned him, then we broke his neck. Then we took his clothes, and we're very sorry.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 18 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.