onestop – funky midi-toner
Daily Rush › Debat › Off-topic › onestop – funky midi-toner
- Dette indlæg indeholder 14 kommentarer, har 11 deltagere og blev senest opdateret af
Super_Panda for 8 år, 9 måneder siden.
-
ForfatterEmne
-
27/04/2012 kl. 09:35 #0
C: –> Windows –> Media – afspil “onestop”.
"You don't want to see me when I'm angry - because I back up my rage with facts and documented sources." - The Credible Hulk.
-
ForfatterEmne
-
ForfatterKommentarer
-
27/04/2012 kl. 09:53 #1
Det lyder som temaet til en serie om en badass helikopter eller en sort strisser i 80’erne!
Funky!
nothing is true - everything is permitted
27/04/2012 kl. 10:32 #2Funky, uden tvivl!
27/04/2012 kl. 11:46 #3damn, sejt find.
Jeg får lyst til at spille Lost Vikings eller Transport Tycoon igen
27/04/2012 kl. 12:59 #4WTF?!
Domo Arigato Mr. Roboto!
27/04/2012 kl. 13:20 #5Der er nok en der har været på 9gag.com hva?
Try to look unimportant, the enemy may be low on ammo...
27/04/2012 kl. 14:35 #6En eller anden skal vel sige det?
Den fil er så fucking OOOOOLD!!! at den endda var med på Windows ME.
Alligevel skal der en gang… ca. hvert år… være en eller anden idiot som poster “Pssst… se denne hemmelige fil som ligger i Windows MEDIA mappen. Whatta da fuuuuck? Det må være en sammensværgelse som inkluderer både frimurerne og the illuminati!!!!“
Hellere komme galt afsted, end slet ikke komme afsted.
27/04/2012 kl. 15:20 #7#6 tag en pille eller noget, sheesh!
Esoteric Software
27/04/2012 kl. 15:23 #8#6
Kan du ikke bare være glad på vores andres vegne?
MOOOOR HVORFOR LIGGER PIPHANS I BUNDEN A BURET? ;/
27/04/2012 kl. 15:34 #9#6:
Jamen så gider du vel godt lige smide bare tre forskellige forumtråde på DR – en fra hvert år – hvor folk snakker om dette musik, hvilket jo burde være nemt, da det sker hvert år, ikke?Alligevel er din udtalelse dog så ulogisk overdrevet (som om jeg blev så spændt over at finde filen), at den bare er til at ryste sørgeligt på hovedet over.
Og gider du forstå reglerne, før du laver et indlæg igen?
Du er nemlig ikke særlig god til at overholde dem lige nu."You don't want to see me when I'm angry - because I back up my rage with facts and documented sources." - The Credible Hulk.
27/04/2012 kl. 15:53 #10Gad vide hvorfor den fil overhovedet ligger i Windows?
Måske man skulle sætte den som opstartslyd"Hummerbestanden i de vestlige farvande har lidt et grumt nederlag som følge af min svaghed for deres überfråderen kød" - Ukendt dansker i Caribien.
27/04/2012 kl. 17:45 #11#10 Det er en testfil tilbage fra de gode gamle dage hvor en vigtig del af lyden på en pc var midi-delen af lydkortet. Mange spil brugte midi-musik, og kvaliteten afhang af hvor mange knaster man havde kastet efter sit lydkort.
I dag bruger man jo ikke midi til spil-musik længere, men næsten alle lydkort understøtter det via softwareemulering, og det virker derfor på så godt som alle maskiner.
Den var med i de gamle udgaver af Windows. Se. f.eks. her på listen over filer i Windows ME.
og i XP, Vista, Win7 er filen også med. I de to sidste må man næsten antage at den med vilje er taget med som et Easter Egg som beskrevet på Wikipedia om emnet.
#9 Tag da en chill-pill, du kender godt tonen her på sitet. Og når man poster et eller andet som er over 12 år gammelt så må man finde sig i at der bliver råbt OLD!
Hellere komme galt afsted, end slet ikke komme afsted.
27/04/2012 kl. 17:55 #12Åh hvor jeg elsker Gnavpot! Han minder mig om en sur onkel.
Pak mig ind i min færøske trøje,
mit olietøj og min sydvest,
og drik jer en bajer
den dag, jeg ta'r fra jer
til det sted, hvor der aldrig er regn eller blæst.27/04/2012 kl. 19:59 #13#11:
Den omgang galde. du hældte ud, har absolut intet med tonen her at gøre. Tonen her på sitet er dikteret af, at man ikke sviner hinanden til – dvs. modsat af, hvad du gjorde.Du råbte jo ikke bare old, du kaldte mig en idiot, og begyndte at opfinde en årsag, der passede til.
Jeg kender ganske vist tonen her, men du kunne stadig godt trænge til at læse reglerne.Og måske var meningen med denne tråd, at jeg (ganske korrekt i øvrigt) ikke regnede med, at alle kendte den, men at det var spast, at sådan en lydfil følger med Windows.
Og hvor er det dog ufatteligt grinagtigt, at du, efter at have affyret:
Den fil er så fucking OOOOOLD!!! at den endda var med på Windows ME.
Alligevel skal der en gang… ca. hvert år… være en eller anden idiot som poster ” Pssst… se denne hemmelige fil som ligger i Windows MEDIA mappen. Whatta da fuuuuck? Det må være en sammensværgelse som inkluderer både frimurerne og the illuminati!!!! ”
beder mig om at tage en chill pill.
Og finder du så snart alle de indlæg på DR, du nævnede, hvor folk snakker om den?
Eller hev du bare noget ud af røven og håbede, at det var rigtigt?"You don't want to see me when I'm angry - because I back up my rage with facts and documented sources." - The Credible Hulk.
27/04/2012 kl. 20:22 #14det endelig sjovt (og laaaaang fra første gang)
At en fx. Off-topic indlæg som denne eller bare et andet indlæg skal blive ødelagt af en kommer og sviner en eller anden til fordi man har hørt det før eller der står noget forkert eller som nu at det er OOOOOLD!
syns der meget had til hinanden og dårlig tone.. det jo ikke meningen vi skal skændes men diskutere og der er nu en lille forskel ville jeg mene
Man kan vel godt have en ordenlig tone selv om det er old eller forkert de ting der bliver skrevet og postet her inde ?
kan vi ikke bare kramme i stedet for en chill pill?
sry jeg lige fik smidt det her ind.. men bare noget der har undret mig i noget tid
MOOOOR HVORFOR LIGGER PIPHANS I BUNDEN A BURET? ;/
-
ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























